17 آوریل 2024 - 19:41

امکان پرداخت الکترونیکی عوارض بزرگراه ها

6 آوریل 2016 - 14:40 dsfr.ir/yx2ks

امکان پرداخت الکترونیکی عوارض بزرگراه ها
نامشخص
عوارضی آزادراه باغچه - مشهد

بانکداری الکترونیک بانک مسکن با بهره گیری از یک فناوری ساده و روزآمد، تمام هزینه صف های طویل پرداخت عوارض در جاده ها را یک جا از سر راه مسافران برداشته است.

حتما تاکنون بارها در هنگام سفر در بزرگراه ها با صف طویل پرداخت عوارض رو به رو شده اید؟ اتلاف سوخت، آلودگی هوا و از دست رفتن زمان سفر، کم ترین هزینه این صف ها در محل عوارضی بزرگراه ها است.

بانکداری الکترونیک بانک مسکن با بهره گیری از یک فناوری ساده و روزآمد، تمام این هزینه ها را یک جا از سر راه مسافران برداشته است. با استفاده از تجهیزات پرداخت الکترونیکی، مسافران نوروزی می توانند بدون توقف و معطلی و بدون قرار گرفتن در صف پرداخت عوارض، از محل دریافت وجوه عوارض بگذرند.

در این روش که صرفه جویی فوق العاده در زمان و سوخت ایجاد می کند، مالکان خودروها ابتدا یک برچسب الکترونیکی خریداری می کنند. خرید این برچسب از طریق سایت اینترنتی www.maskan-avarezi.ir، مراجعه حضوری به نمایندگان مجاز فروش برچسب یا شعب منتخب بانک مسکن امکان پذیر است. سپس این برچسب بارها و بارها توسط مالک خودرو شارژ شده و مورد استفاده قرار می گیرد؛ به این ترتیب، در هر بار گذر از محل پرداخت عوارض، کافی است خودرو از مسیر خاصی که ویژه خودروهای دارای برچسب طراحی شده و فاقد صف و معطلی است، عبور کند.

در هنگام عبور خودرو، مبلغ عوارض از شارژ موجود در برچسب کسر می شود و به این ترتیب سفر هموطنان بدون ذره ای معطلی و توقف در بزرگراه ها ادامه می یابد.

این فناوری برای اولین بار در کشور با همت وزارت راه و شهرسازی و تلاش بانک مسکن به هموطنان ارایه شده و بانک مسکن مبدع و ارایه دهنده انحصاری آن در کشور است.

نکته مهم این که شارژ برچسب با انواع روش ها امکان پذیر بوده و نیازی به حضور در شعب بانک مسکن نیست. برای مثال می توان از طریق مراجعه به سایت پیش تر ذکر شده و خرید اعتبار از طریق کارت های عضو شبکه شتاب، از طریق خودپردازهای بانک مسکن، تلفنبانک مسکن به شماره 02164096، همراه بانک مسکن و نیز شماره گیری کد اختصاصی #714* از طریق کلیه خطوط ایرانسل و همراه اول، برچسب را شارژ کرد.

فناوری های نوین، الزامات خاص خود را دارند و پرداخت الکترونیکی عوارض نیز از این شرایط مستثنا نیست. از جمله این الزامات می توان لزوم حفظ فاصله با خودروی جلویی، عدم توقف در مسیر اختصاصی پرداخت الکترونیکی عوارض، اطمینان از نصب برچسب در محل مناسب روی شیشه جلوی خودرو و الزام عبور از مسیرهای دارای تابلوی پرداخت الکترونیکی عوارض است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

 • محمد 28 می 2017 - 18:40

  مکتوبیان

 • محمد توکلی 28 ژوئن 2017 - 11:32

  سلام:من سفرایی که انجام میدم به ندرت پیش میاد ونیازی به برچسب ندارم .من به طور ناخواسته از قسمت پرداخت عوارضی الکترونیکی رد شدم .یه سوال داشتم آیا میشه همون مبلغ عوارض برای همون یک باری که رد شدم رو پرداخت کنم؟یا باید حتما برچسب بخرم؟

 • امید 31 ژوئیه 2017 - 15:34

  همچی میگه صفهای طولانی عوارض هر کی ندونه فکر میکنه بینم چه خبره .صف عوارض همش یه دقیقه هم نیست .

  اینم بگید پول برچسب بیست هزار تومنه هزینه ارسال پستش پنج هزار تومنه.بگید اگه برچسب شسته بشه یا به هر طریق خراب بشه یا شیشه شکسته بشه مجددا باید بیست هزار تومن داد و برچسب خرید

1