28 ژانویه 2020 - 23:03
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

جا به جایی بیش از 20 میلیون مسافر با سیستم حمل و نقل عمومی در نوروز 95

4 آوریل 2016 - 13:10 dsfr.ir/ll0le

جا به جایی بیش از 20 میلیون مسافر با سیستم حمل و نقل عمومی در نوروز 95
عباس حیدری
مسافران نوروزی در ساحل بوشهر

ضرورت توجه به سفرهای دریایی شهروندان / کاهش تلفات و افزایش ایمنی سفرها در مقایسه با سال های قبل / افزایش گرایش مردم به سفرهای هوایی و اهمیت توجه به حوزه هوانوردی.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در خصوص آمار سفرهای نوروزی و گزارش های موجود در این بخش در جمع خبرنگاران اعلام کرد: مسافرت های نوروزی با توجه به حجم عظیمی که در حوزه راه های زمینی، ریلی، هوایی و دریایی دارد از بزرگ ترین عملیات های موجود در این ایام به شمار می رود. از آنجا که در سال جدید نیز شاهد بارش برف و باران بسیار در بخش عمده ای از محورها بودیم مسئولان راهداری و مدیریت ترافیک نیز، کار نسبتا سنگین تری را نسبت به سال های قبل بر دوش داشتند.

آخوندی در ادامه با اشاره به حجم زیاد مسافرت های تعطیلات نوروزی در سال 95 گفت: بیش از 20 میلیون نفر در این مدت توسط حمل و نقل عمومی جا به جا شدند که تا این لحظه از این تعداد هیچ حادثه  جانی منجر به فوت گزارش نشده و این امر قطعا نشان دهنده ایمن تر شدن مسافرت های حمل و نقل عمومی در کشور است.

وزیر راه و شهرسازی تعداد مسافران بخش حمل و نقل هوایی را در این ایام حدود 3 میلیون مسافر اعلام کرد و ادامه داد: این میزان حدود دو برابر تعداد سفرهای انجام شده در حوزه حمل و نقل ریلی با رقمی بالغ بر یک میلیون و 750 هزار است که این امر نیز نشان دهنده اهمیت سرمایه گذاری در این حوزه و جاذبه خاص آن خواهد بود.

وی همچنین اضافه کرد: در حوزه جاده ای بیش از 7 میلیون مسافر (رقم دقیق 7 میلیون و 800 هزار مسافر) و دریایی نیز بالغ بر 7 میلیون و 400 هزار نفر گزارش شده است که این رقم نیز بسیار مهم و قابل توجه است. تلاش من بر این است که حوزه دریایی فعالیت بیشتری نسبت به حال حاضر داشته باشد چراکه به اندازه کافی از ظرفیت دریاهای کشور چه دریای خزر، چه خلیج فارس و یا دریای عمان استفاده نمی شود لذا در این دوسال تأکید زیادی داشتیم که بتوانیم ترمینال های مختلف مسافری را در جنوب و شمال داشته باشیم که خوشبختانه این امر نیز صورت گرفت.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازدید اخیر انجام شده از مناطق جنوبی کشور نیز بیان کرد: خوشبختانه بخش عمده ای از قایق ها ایمن و نو شده اند. با توجه به وجوه اعطا شده هم اکنون بخش مسافری دریایی وضعیت بهتری نسبت به گذشته دارد ولی باید بتوانیم بحث سفرهای دریایی را بین بنادر مختلف چه در داخل دریای خزر و چه در جنوب فعال کنیم و گزینه های بیشتری را برای سفر در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه باید به حمل و نقل دریایی در حوزه مسافری توجه بیشتری شود گفت: تا کنون حمل و نقل ما در بخش دریایی بیشتر در حوزه بار بوده و توجه کمتری به آن در بخش حمل مسافر شده است که این موضوع باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

عضو کابینه تدبیر و امید در ادامه سخنانش از همکاری خوب وزارت راه و شهرسازی و نیروهای پلیس با هدف کنترل سرعت در ایام نوروز خبر داد و  افزود: با کمک بیش از یک صد دوربین افتتاح شده در سال 94 و همچنین سایر دوربین  های متحرک در جاده های کشور توانستیم در بخش کنترل سرعت با همکاری پلیس به خوبی عمل کرده و نتایج خوبی را به دست آوریم. امیدوارم بخش عمده  دیگری از دوربین ها نیز در سال 95 نصب و امکان مدیریت جاده ها در این سال به گونه ای بهتر فراهم شود.

آخوندی با بیان اینکه تاکنون قرارداد نصب حدود یک هزار و 880 دوربین جدید در محورهای کشور امضا شده است گفت: پیش از این مجموع دوربین های راهداری و پلیس حدود 450 عدد بود که ما قرارداد جدیدی را مبنی بر خرید حدود 4 برابر آن به امضا رساندیم تا بتوانیم در بحث کنترل جاده ها موفق تر باشیم.

وزیر راه و شهرسازی نحوه اطلاع رسانی در ایام نوروز را بهترین و مهم ترین اتفاق رخ داده در این دوران اعلام کرد و گفت: در این مدت مردم می توانستند از طریق تماس مستقیم، تلفن گویا، برنامه قابل نصب بر روی تلفن همراه و سایت 141 از وضعیت راه ها مطلع شوند و آگاهی لازم پیش از سفر را کسب کنند. قابل توجه است که در همین مدت بیش از 7 میلیون نفر از طریق برنامه موبایل و اینترنت به سایت 141 مراجعه کرده و بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر از طریق تماس تلفنی برای دریافت اطلاعات از این سامانه کمک گرفته اند که میزان تمایل مردم از کسب اطلاعات از وضعیت جاده ها قبل از حرکت را نشان می دهد. امیدوارم بحث اطلاع رسانی به عنوان یک سیاست خوب از سوی مردم مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و از انواع گوناگون اطلاعات بیشتری را در اختیار مردم قرار دهد.

وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر وضعیت هوایی و جاده ای، آخرین وضعیت جاده ها و همچنین میزان ترددها از طریق تک تک دوربین های فعال در سراسر کشور در اختیار مردم قرار می گیرد گفت: بدون شک رسانه ملی، پلیس، هلال احمر و بخش امداد و نجات وزارت بهداشت و درمان در بحث اطلاع رسانی در این مدت نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

آخوندی علت بیش از 40 درصد از تلفات در سوانح رانندگی را چپ شدن وسایل نقلیه اعلام کرد و گفت: این آمار نشان می دهد بستر جاده فراهم است و بیشتر، سرعت زیاد و عدم توانایی در کنترل خودرو باعث بروز چنین سوانحی می شود که آموزش، ارتقای سطح توانایی نیروی پلیس در کنترل محورها و استفاده از اقدامات بازدارنده و  اعمال جرایم می تواند کمک مؤثری در این حوزه داشته باشد. از نظر من استفاده از بازدارنگی و توقیف گواهی نامه با افراد متخلف نیز می تواند راه خوبی در این حوزه باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1