10 ژوئن 2024 - 06:16

تهران کمبود هتل «لوکس» دارد

23 ژوئن 2015 - 11:30 dsfr.ir/lw6us

تهران کمبود هتل «لوکس» دارد
هتل ارم تهران

آمارها و گزارش های رسانه ای منابع رسمی داخلی و خبرگزاری های خارجی از افزایش دو برابری ورود توریست های خارجی به کشور حکایت دارد. طبق اعلام معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورود توریست های خارجی به ایران در یک سال گذشته و پس از استقرار دولت یازدهم افزایش قابل ملاحظه ای داشته و به دو برابر سال های گذشته رسیده است.

با توجه به اینکه شهر تهران ورودی توریست های خارجی به کشور محسوب می شود و غالب توریست هایی که وارد ایران می شوند، نخست به شهر تهران می آیند و برنامه سفر به دیگر شهرها و اماکن تاریخی و گردشگری کشورمان در مراحل بعدی سفر آنها به کشور قرار دارد، ساخت هتل هایی لوکس با آخرین امکانات با ظرفیت پذیرش بالا برای جذب توریست های خارجی ضروری به نظر می رسد.

هر چند توسعه صنعت گردشگری صرفا در ساخت هتل خلاصه نمی شود و توسعه زیرساخت های متناسب با صنعت گردشگری از تربیت نیروی انسانی متخصص گرفته تا ترویج فرهنگ گردشگری و نحوه تعامل و جذب توریست های خارجی در بین عامه مردم و نیز توسعه زیرساخت های جاده ای، فرودگاهی و ارتباطاتی و... را شامل می شود، اما بدون تردید یکی از مهم ترین اقداماتی که باید صورت گیرد، ساخت هتل هایی متناسب با امکانات مناسب برای اقامت توریست های خارجی است. شهر تهران از این منظر کمبود جدی دارد. تهران با وجودی که یک شهر بزرگ و 12 میلیونی است تنها 4 هتل لوکس 5 ستاره برای اقامت توریست های خارجی دارد و مابقی هتل ها و اقامتگاه ها فاقد امکانات لازم و متناسب اند.

ساخت هتل های بزرگ و به روز برای اقامت توریست های خارجی در تهران در کنار توسعه و ارتقای امکانات هتل های موجود باید به گونه ای باشد که کفاف «سونامی خوش یمن» ورود گردشگران خارجی به ایران و تهران را بدهد. به طور طبیعی با بهبود فضای روابط خارجی کشورمان سیل ورود توریست به کشورمان نیز همچنان در روند افزایشی خواهد بود. در نگاهی واقع بینانه نیز وقتی فضای امن ایران در کنار آثار و میراث تاریخی موجود در کشورمان با دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه مقایسه شود (به استثنای ترکیه) کشور ما بالقوه و در میان مدت می تواند پس از ترکیه دومین کشور توریست پذیر خاورمیانه باشد. ورود هر توریست خارجی به کشور به معنای ورود دلار (دست کم 1000 دلار به ازای هر توریست) و ایجاد اشتغال است.

این مزایا در کنار دیگر مواهب ورود توریست های خارجی از جمله تاثیرات آن بر افکار عمومی مردم جهان که دهه هاست زیر بمباران تبلیغاتی منفی رسانه ای خارجی علیه کشورمان قرار دارند، ورود توریست خارجی به کشورمان را از یک موضوع عادی و صرفا اقتصادی به مسئله ای مهم و استراتژیک بدل می کند. در واقع با ورود هر توریست خارجی به کشور علاوه بر جذب درآمد و ایجاد اشتغال، تاثیر تبلیغات منفی رسانه ای علیه کشورمان نیز تا حدود زیادی خنثی می شود و هر چه این روند توسعه یابد، مواهب آن نیز بیشتر و بیشتر رخ می نماید. برای کسب مواهب اقتصادی و استراتژیک ورود توریست، زیرساخت تهران و دیگر شهرهای توریست پذیر کشورمان باید متناسب با جذب توریست های خارجی ارتقا داده شود و در گام نخست برنامه ساخت هتل ها و اقامتگاه های جدید در دستور کار قرار گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1