28 فوریه 2024 - 19:18
جمشید حمزه زاده تشریح کرد:

ضوابط خدمات دهی و نرخ هتل ها در ماه رمضان

22 ژوئن 2015 - 12:20 dsfr.ir/c30xp

هتل ها شاید تنها مراکز خدماتی و پذیرایی در کشور باشند که اجازه دارند در ساعات روز ماه رمضان باز باشند، با این حال رییس اتحادیه هتلداران ایران تأکید می کند: هتل ها فقط می توانند از مسافران پذیرایی کنند و معمولا از خدمات دادن به غیرمسافرها معذورند.

نیروی انتظامی پیش از فرا رسیدن ماه رمضان در اطلاعیه ای تأکید کرد: «اغذیه فروشی ها، رستوران ها و هتل ها که در طول روزهای ماه رمضان فعالیتی نخواهند داشت می توانند از زمان اذان مغرب تا سحر برای ارائه خدمات به شهروندان فعال باشند. همچنین رستوران ها، هتل ها و مراکز خدماتی بین راهی با رعایت ضوابط ابلاغی از سوی پلیس نظارت بر اماکن عمومی در ساعات روز فعال خواهند بود.»

جمشید حمزه زاده، رییس اتحادیه هتلداران ایران درباره نحوه فعالیت این مراکز اقامتی در ماه رمضان می گوید: خدمات دهی در هتل ها در عین حالی که محدودیتی ندارد، با کنترل و طبق ضوابط انجام می شود. خدمات هتل ها در ماه رمضان فقط برای مسافران است، این هماهنگی ها از گذشته بوده و تاکنون هم مشکلی بروز نکرده است. هتل ها طبق ضوابط معمولا برای خدمات دهی به غیرمسافرها معذورند، مگر اینکه متقاضی سند مسافری خود را نشان دهند. با این همه هتل ها بدون محدودیت در ماه رمضان فعالیت می کنند و کافه و رستوران های آن ها باز است.

او در ادامه با بیان این که ضریب اشتغال هتل ها در ماه رمضان پایین است، می گوید: در طول این ماه به خاطر کاهش حجم سفرهای خارجی و ورود کمتر گردشگران خارجی، ضریب اشغال هتل ها به شدت پایین می آید. اگر مسافر خارجی در این روزها زیاد باشد تأثیر آن فقط در شهرهایی چون تهران، شیراز و اصفهان دیده می شود.

حمزه زاده همچنین به اعمال تخفیف های ویژه ماه رمضان در هتل ها اشاره می کند و می افزاید: بیشتر هتل ها برای ماه رمضان تخفیف هایی بین 20 تا 40 درصد در نظر می گیرند، چون مسافر کمتر است و نرخ آن ها نیز متناسب با شرایط بازار تقاضا کاهش می یابد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1