17 آوریل 2024 - 12:35

نوروزگاه اصفهان چه برنامه هایی برای پیشواز از بهار دارد

9 مارس 2016 - 10:20 dsfr.ir/5c3yj

نوروزگاه اصفهان چه برنامه هایی برای پیشواز از بهار دارد
میثم رودکی
درشکه گردشگری در میدان نقش جهان اصفهان

از آیین های نوروزی، نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی و بازی های کودکان گرفته تا اجرای موسیقی زنده و بازی چوگان همگی بخشی از برنامه های نوروزگاه شهر اصفهان است.

برنامه ملی نوروزگاه ها در 20 شهر از 13 استان (تهران، بندرعباس، بندر قشم، مشهد، نیشابور، زابل، ایرانشهر، چابهار، بوشهر، شیراز، اصفهان، سنندج، کرمان، گنبد کاووس، بندر ترکمن، تبریز، رشت، آبادان، اهئاز، ایزه) با هدف احیای آیین های نوروزی برگزار می شود. این آیین ها در هر شهری با رنگ و بوی بومی هر منطقه اجرا می شود و در صورت استقبال تا 13 فروردین نیز ادامه دارد.

در همین خصوص دنیای سفر در گفتگو با مدیر اجرایی برنامه های فرهنگی نوروزگاه اصفهان، منصور زیرک به تشریح برنامه های این رویداد می پردازد و می گوید: با توجه به اینکه آیین نوروز به ثبت جهانی میراث ناملموس یونسکو رسیده است، کشورهای دارای این آیین کهن موظف هستند تا به نوعی نمود آن را در جامعه بیشتر نشان دهند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اجرای این برنامه ها در روزهای پایانی سال در واقع با یک تیر دو نشان زده و علاوه بر نشان دادن عزم راسخ خود به سازمان جهانی یونسکو در حفظ، احیا و ترویج آیین های نوروزی، به وظیفه خود برای ترویج آیین های نوروزی و باستانی است عمل می کند.

منصور زیرک بیان می کند: برنامه ریزی سازمان در راستای این برنامه، ایجاد بستری برای برپایی یک جشن مردمی بوده و هدف ما این است که مردم بتوانند در کنار آثار تاریخی، آیین های نوروزی را نیز جشن بگیرند. خوشبختانه با اطلاع رسانی های صورت گرفته، تاکنون با استقبال خوبی از سوی مردم و نهادهای مردمی رو به رو بودیم تا جایی که مجموعه ای از فعالیت ها را خود به عهده گرفته اند.

وی در ادامه به شرح برنامه ها می پردازد و می افزاید: تاریخ این برنامه ها از 24 تا 28 اسفند ماه هر روز از 4 تا 7 بعد از ظهر خواهد بود. البته نمایشگاه صنایع دستی و دیدار با عشایر از صبح تا 7 بعد از ظهر است و در سه بنای چهل ستون، موزه هنرهای تزیینی و میدان نقش جهان برگزار می شود. برنامه ها حول دو محور آیین های ثبت شده جهانی در یونسکو است: یکی نوروز باستانی و دیگری ردیف موسیقی سنتی ایران.

مدیر اجرایی برنامه های فرهنگی نوروزگاه اصفهان ادامه می دهد: در ساعت 9 صبح 21 اسفندماه در عمارت هشت بهشت آیین خانه تکانی را خواهیم داشت. افتتاحیه برنامه در تاریخ 24 اسفند در کتابخانه شهرداری انجام خواهد گرفت و در این ایام اجرای مراسم های مختلفی همچون نمایش های "تخت حوضی"، "سیاه بازی" و "حاجی فیروز" به وسیله گروه های حرفه ای مانند گروه شهرزاد به سرپرستی آقای شاه نظری، گروه مهتاب زنده رود به سرپرستی آقای بالود انجام خواهد شد.

وی در ادامه بیان می کند: "قصه گویی و متل" برای بچه ها، بازی های بومی مرسوم این ایام مانند "عمو زنجیرباف" که فلسفه در نوروز دارد، "سمنو پزون" که یک مراسم آیینی شهررضا است، آشنایی با آیین نوروزی عشایر منطقه و موسیقی آن ها در باغ چهلستون و حیاط ورودی موزه هنرهای تزیینی در سیاه چادرها، نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی، سفره آرایی هفت سین، غرفه های سبزه آرایی، رنگ آمیزی تخم مرغ توسط کودکان وغرفه عکس های نوروزی از دیگر برنامه هاست.

منصور زیرک با تاکید بر بازگشت به رسوم دیرینه چهارشنبه سوری اضافه می کند: این روز باستانی در گذشته با کمال آرامش و بدون خطراتی که امروزه با آن رو به رو هستیم، برگزار می شد. در برنامه های نوروزگاه ما برآنیم که به اتفاق مردم با اجرای مراسم های مربوط به این روز مانند قاشق زنی، حافظ خوانی و شاهنامه خوانی، نقالی و موسیقی سنتی، این آیین زیبا و شادی بخش را بیشتر به مردم معرفی کنیم. البته ما مراسم آتش بازی را به دلیل محدودیت هایی که در این مکان تاریخی وجود دارد، نخواهیم داشت اما عصر چهارشنبه سوری  مراسم آش پزون برقرار است. امیدواریم که این چهارشنبه سوری تجربه ای متفاوت برای خانواده ها باشد.

وی تصریح می کند: در تمام روزهای ذکر شده اجرای موسیقی ردیفی و فاخر ایرانی به صورت ردیف خوانی و ردیف نوازی دستگاه ایرانی برگزار می شود و توسط اساتیدی چون بهرنگ کوهگرد (تار زن)، مجتبی کرمی (نی زن)، میلاد ارشادی (دف زن) و خود من (ردیف خوانی) اجرا خواهد شد.

منصور زیرک همچنین به بازی چوگان به عنوان یکی از برنامه های ویژه و جذاب نوروزگاه اشاره می کند و می گوید: از آنجایی که خاستگاه اصلی بازی چوگان میدان نقش جهان اصفهان است، ما به دنبال این هستیم که این بازی به صورت برنامه ای سالیانه درآوریم و حداقل سالی یکبار در تقویم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دهیم و مردم بتوانند از نزدیک با این ورزش قدیمی و باستانی ایرانی آشنا شوند. در نوروزگاه امسال این بازی که در ضلع شمالی میدان نقش جهان علاوه بر اجرا از24 تا 28 اسفندماه، از 7 تا 10 فروردین ماه نیز برای مسافران نوروزی برگزار خواهد شد و همچنین احتمال دارد از سال آینده بازی چوگان در تمام شهرهای کشور اجرا شود.

وی بیان می کند: در این ایام صبح ها از ساعت 9 تا 12 نمایشگاه تخصصی چوگان در موزه هنرهای تزیینی بر پا بوده و مردم می توانند در آنجا با ادوات و تاریخچه چوگان آشنا شوند. همچنین در کارگاه صنایع دستی مرتبط با چوگان در موزه رکیب خانه، چاپ قلمکار و باتیک را خواهیم داشت. علاوه بر این هر روز بعد از ظهر چوگان بازان از خیابان سپه تا میدان نقش جهان رژه می روند و مردم می توانند عصر ها در کاخ چهل ستون با چوگان بازان و اسب های آنها عکس یادگاری بگیرند. در روز افتتاحیه نیز برای اولین باراز آهنگ چوگان رونمایی خواهد شد.

مدیر اجرایی برنامه های فرهنگی نوروزگاه اصفهان در پایان می گوید: اکثر برنامه ها تا 28 اسفند ماه بر پا است ولی تعدادی از آن ها مانند سیاه چادرهای عشایر، بازارچه صنایع دستی، بازی چوگان و شاید موسیقی سنتی در ایام نوروز نیز ادامه خواهد داشت.

1