تفاوت معنادار نرخ تورهای داخلی و خارجی در نوروز

6 مارس 2016 - 11:20 dsfr.ir/nb046

تفاوت معنادار نرخ تورهای داخلی و خارجی در نوروز
میثم رودکی
مجموعه جهانی تخت سلیمان

در حالی تورهای گردشگری داخلی در ایام نوروز نرخ های نجومی دارند که کشورهای دیگر از این فرصت استفاده کرده و سعی دارند تا گردشگران ایرانی را با تورهای ارزان به سمت خود جذب کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تورهای گردشگری داخلی ایران در ایام نوروز گران فروخته می شوند. به دلیل همین مسئله است که بسیاری از ایرانی ها ترجیح می دهند سفرهای داخلی را با خودروی شخصی رفته و این هزینه گزاف را صرف تورهای مسافرتی خارجی کنند.

نکته مورد توجه در بررسی نرخ تورهای گردشگری داخلی و خارجی نشان می دهد که آن دسته از دفاتر خدمات مسافرتی که نرخ های نجومی برای تورهای گردشگری داخلی تعیین کرده اند، هرچند جزو دفاتر مسافرتی مطرح هستند منتها با این وجود در ایام عید از راهنمای خبره کمتری استفاده می کنند.

گرانی نوروزی، روال معمول آژانس های مسافرتی است

این دفاتر پس از ایام نوروز قیمت تورهای خود را پایین تر می آورند. سازمان میراث فرهنگی نیز هر ساله اعلام می کند که افزایش نرخ تور گردشگری در ایام نوروز وجود ندارد. اما بررسی تعداد محدودی از آژانس های مسافرتی به راحتی نشان می دهد که چنین اتفاقی روال معمول آژانس های مسافرتی به حساب می آید و مردم ایران همچنان تورهای گردشگری داخلی را در ایام نوروز گران تر از حد معمول خریداری می کنند.

یکی از این تورها که توسط همه دفاتر خدمات مسافرتی فعال در حوزه تورهای داخلی فروخته می شود، متعلق به جزیره کیش است. اکنون تور گردشگری کیش برای سه شب حدود 700 هزار تومان در کمترین قیمت فروخته می شود. این در حالی است که قیمت بلیت رفت و برگشت به جزیره کیش به تنهایی در حدود 400 تا 500 هزار تومان متغیر است.

نرخ تور گردشگری کیش در ایام نوروز برای هتل 3 و 4 ستاره آن هم به مدت سه شب از یک میلیون و 400 هزار تومان به بالا فروخته می شود. این نرخ پس از ایام عید حدود 500 هزار تومان ارزان تر خواهد بود. با این همه، قیمت ها به دلیل متغیر بودن پروازها و نرخ بلیت هواپیما درحال افزایش و کاهش است.

برای هفته دوم نوروز، قیمت تور گردشگری کیش در آژانس های دیگر از یک میلیون و 700 هزار تومان برای دو شب اقامت در هتل 4 ستاره به بالا اعلام می شود. این تور در هفته اول عید نوروز حدود 200 هزار تومان گران تر خواهد بود و این قیمت به یک میلیون و 900 تا 2 میلیون تومان نیز می رسد.

برخی از دفاتر خدمات مسافرتی اعلام می کنند که تورهای گردشگری کیش در دو هفته آخر اسفندماه حدود 300 هزار تومان ارزانتر از نرخ های تور همین جزیره در ایام نوروز است اما برای بعد از ایام تعطیلات نرخی را اعلام نمی کند چرا که منتظر گران شدن بلیت هواپیما هستند.

مقصدبعدی بسیاری از مسافران ایرانی در ایام نوروز، مشهد مقدس است. این تورها نیز با قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان به بالا ارائه می شود. جالب اینکه در هر دو مسیر منتهی به کیش و مشهد، راهنمای گردشگری و گشت شهری وجود ندارد و در بیشتر مواقع هزینه تور تنها شامل خدمات جانبی این تورها، ترانسفر فرودگاهی، صبحانه و بیمه مسافرتی می شود.

همگردی

سفر سه روزه به گلستان 600 هزار تومان

یکی از تورهایی که در ایام نوروز متقاضی بیشتری خواهد داشت تورهای ترکمن صحرا در استان گلستان است. این تورها به مدت سه شب در ایام نوروز برای اقامت در هتل 3 ستاره همراه با 3 وعده نهار و یک شام و اقامت یک شبه در خانه محلی 600 هزار تومان آب می خورد که با وسیله نقلیه اتوبوس هم انجام می شود.

آژانس دیگری که تورهای طبیعت گردی زیادی برگزار می کند همین نرخ را برای تور ترکمن صحرا با خدمات مشابه در هفته دوم عید تعیین کرده است.

تور سه شب و چهار روز چابهار از تاریخ 29 اسفند تا سوم فروردین ماه برای اقامت در هتل 4 ستاره و استفاده از سه وعده صبحانه به قیمت یک میلیون و 100 هزار تومان به علاوه هزینه بلیت رفت و برگشت هواپیما و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فروخته می شود.

مهین محمدزاده

تور چابهار به علاوه هزینه هواپیما

در ایام غیر عید نوروز تور چابهار برای سه شب و خدمات هتل 4 ستاره آن هم تنها با سه وعده صبحانه 580 هزار تومان به علاوه هزینه بلیت هواپیما نرخ دارد. آژانس مسافرتی دیگری همین تور را برای سه شب اقامت در هتل 4 ستاره در همان تاریخ، یک میلیون و 400 هزار تومان به علاوه هزینه هواپیما برای فروش گذاشته است.

یکی دیگر از تورهای طبیعت گردی به مقصد کویر مصر در روزهای دهم فروردین به مدت 2 شب و 3 روز با امکانات خانه های محلی و استفاده از نیسان و وانت برای حمل و نقل عمومی داخل کویر به قیمت 600 هزار تومان فروخته می شود.

سفر به خارج ارزان تر از ایران گردی!

نرخ تورهای گردشگری داخلی در حالی گران است که بررسی مقایسه ای خدمات ارائه شده در تورهای گردشگری خارجی نشان می دهد سفر به خارج از کشور آن هم در قالب تور ارزانتر از سفرهای داخلی است به نحوی که اکنون سفر به لبنان در ایام نوروز به مدت 7 شب با پرواز ایران ایر و اقامت در هتل 3 ستاره تنها 2 میلیون و 600 هزار تومان هزینه به همراه دارد. خدمات این تور نیز شامل ترانسفر، 3 گشت شهری با ناهار خواهد بود. اگر گردشگری بخواهد در این تور قبل از عید شرکت کند 200 هزار تومان کمتر هزینه پرداخت خواهد کرد.

با این وجود همه مسافران به مقصد لبنان باید بدانند که سفر به این کشور با محدودیت هایی مواجه است چرا که یک بار سفر به این کشور موجب می شود گرفتن ویزا برای شهرهای اروپایی سخت تر انجام شود.

اما هستند کشورهای دیگری که از فرصت ایام عید برای جذب مسافران ایرانی استفاده می کنند و تورهای گردشگری کشورشان را ارزان می فروشند. مانند تور گردشگری گرجستان به مدت 7 شب که در طول ایام عید 2 میلیون و 200 هزار تومان بابت اقامت در هتل 4 ستاره و استفاده از ترانسفر نرخ دارد.

پارسا سیتی

میدان آزادی تفلیس از جاذبه های گردشگری گرجستان

5 شب اقامت در هتل های 5 ستاره نیز 2 میلیون و 400 هزار تومان هزینه خواهد داشت آن هم با پرواز قشم ایر و دو گشت با وعده های غذایی. در هر حال تورهای گردشگری گرجستان از اواخر اسفندماه تا آخر تعطیلات نوروزی از 900 هزار تومان تا 2 میلیون و 600 هزار تومان متغیر است.

مالدیو یکی از شهرهای اروپایی است که آژانس های مسافرتی برای 6 شب اقامت گردشگران ایرانی در هتل های 4 ستاره آن، 3 میلیون و 200 هزار تومان هزینه بعلاوه هزار و 360 دلار دریافت می کنند؛ چیزی معادل 8 میلیون تومان.

اما تور گردشگری استانبول که یکی از پرمخاطب ترین تورهای گردشگری خارجی برای ایرانی ها به حساب می آید از 570 هزار تومان تا 700 هزار تومان به مدت 3 شب و 4 روز فروخته می شود. این نرخ برای تورهایی است که تا قبل از عید اجرا می شود اما استفاده از این تورها در ایام نوروز از یک میلیون و 200 هزار تومان به بالا قیمت دارد.

امارات نیز از دیگر تورهای گردشگری مورد استقبال ایرانی ها است که در ایام عید دفاتر خدمات مسافرتی، تور این کشور را به مقصد شهر دبی قبل از عید نوروز 900 هزار تومان و در طول ایام عید یک میلیون و 800 هزار تومان می فروشند. با این وجود می توان برای این شهر، تورهای ارزان قیمت لحظه آخری نیز پیدا کرد که با قیمت نازل تری به فروش می رسد.

بنابراین مقایسه محدود بین تورهای گردشگری داخلی و خارجی نشان می دهد که چرا همیشه در این ایام گردشگران رغبت دارند یا با خودروی شخصی سفر کنند و یا جهانگردی کنند تا اینکه ایرانگردی را در اولویت قرار دهند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1