19 آوریل 2024 - 11:59

اولین هتل ایران به زودی واگذار می شود

20 فوریه 2016 - 11:10 dsfr.ir/ta23k

اولین هتل ایران به زودی واگذار می شود
کبریا حسین زاده
گراند هتل قزوین اولین هتل ایران

بالاخره پس از سال ها بی توجهی، قرارداد واگذاری نخستین هتل ایران، «گراند هتل قزوین» تا نیمه دوم اسفندماه به نتیجه می رسد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سال ها بی توجهی به نخستین هتل ایران، که به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی سال 1300 ساخته شده است، بالاخره تمام شد و با مجوزی که هیات ویزان برای واگذاری این هتل به بخش خصوصی در اختیار صندوق حفظ و احیا گذشت، هرچند هنوز قدمی برای مرمت اضطراری این هتل برداشته نشده، اما گویا قرار است تا یک ماه آینده بالاخره حرف و حدیث ها درباره ی توجه به این بنای تاریخی تمام شده و نخستین قدم ها برای نجات این بنای تاریخی برداشته شود.

بنایی تاریخی در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ «صفویه» که به گفته مسئولان صندوق احیا، اصلا وضعیت مناسبی ندارد. و حالا محمدعلی حضرتی ها، مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین درباره ی اقدامات انجام شده برای این بنای تاریخی می گوید: درحال حاضر مزایده بنای تاریخی «گراند هتل» در استان قزوین در دست انجام است.

او گراند هتل را یکی از بناهای ممتاز شهر می داند که به مرمت اساسی نیاز دارد و می گوید: به همین دلیل در فهرست اخیری که صندوق احیا برای مزایده اعلام کرده، بالاترین قیمت برای این مجموعه پیش بینی شده، اما از آنجایی که این بنا بسیار شاخص است و جزو سه گراند هتل کهن ایران و از موقعیت بسیار خوبی در مجموعه دولتخانه برخوردار است، متقاضیان زیادی برای سرمایه گذاری دارد. امیدواریم قرارداد واگذاری این بنای شاخص تا نیمه اسفندماه سال جاری بسته شود.

پیش از این محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از آثار تاریخی درباره این هتل به عنوان یکی از نمونه های هتل به شیوه مدرن و اروپایی که در سال های پایانی دوره قاجاری ساخته شد، به ایسنا گفته بود: من از این هتل دیدن کرده ام. بنایی که در زمینی به مساحت سه هزار متر مربع ساخته شده و از جانب خیابان دارای دو طبقه و از سمت حیاط سه طبقه بوده است. اما متأسفانه این بنا امروز در وضعیت مناسبی نیست و نیاز فوری دارد تا روکش چوبی، ستون های مدور با سر ستون های گلدانی، سقف چوبی، گچ بری و آجرکاری و اتاق های آن مرمت فوری شود.

او با تاکید بر این که این بنا در اختیار صندوق حفظ و احیا و تحت نظارت کامل اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین است، ادامه داد: شرایطی برای این مزایده از جانب سازمان در نظر گرفته شده که برآورد هزینه مرمت آن 90 میلیارد ریال و مدت قرارداد 30 سال و اجاره ماهانه 50 میلیون ریال است که زمان پرداخت اجاره از زمان پایان مرمت و بهره برداری دو سال توقف دارد و پس از دو سال اجاره بها دریافت می شود. زمان پایان مرمت این بنا نیز از 9 تا 12 ماه برآورد شده است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیا با اشاره به ضرورت توجه به بناهای تاریخی که معمولاً از وضعیت خوبی نیز برخوردار نیستند، هدف از سرمایه گذاری در «گراند هتل قزوین» را راه اندازی یک واحد اقامتی و پذیرایی دانست.

وی درباره اینکه «این بنا جزئی از دولت خانه صفوی است و احتمال وجود آثار در زیر بنا وجود دارد، بنابراین آیا پیش از واگذاری کاوش های باستان شناسی در آن انجام می شود تا بر اساس آن نوع کاربری تعیین شود؟ بیان کرد: معاونت میراث فرهنگی و اداره کل قزوین قطعا بررسی، مطالعات و پژوهش های لازم را انجام داده اند.

اهمیت حفاظت از این هتل به اندازه ای است که پیش از این نیز محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این باره به ایسنا گفته بود: همه صاحب نظران قزوین از این بنا به عنوان یک هتل یاد می کنند، اما اینکه آیا زیر آن آثاری وجود دارد یا خیر، من مطلع نیستم؛ اما حتما کارشناسان قزوین به این موضوعات توجه لازم را کرده اند. این بنا هتلی است که همچنان بقایای آن پابرجا مانده و اگر کمکی برسد، می تواند کار خودش را از سر بگیرد و رونق پیدا کند.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، در اوایل سلطنت ناصری، کاروانسراهای بسیاری وجود داشتند که تعداد آنها در عهد مظفری بیشتر هم شد. زمانی که شاه قاجار به فرنگستان رفت، از جمله تحفه هایی که با خودش آورد هتل بود که اولین آن «گراند هتل» در قزوین و بعد بندرانزلی و سپس هتل های زنجیره ای امین السلطان در خیابان جدید قم و تهران ساخته شد. ارباب برزوی شاپور پارسی، «گراند هتل» را حوالی سال های 1299 تا 1300 ساخت و آن سال ها مورد استفاده بود. این بنای تاریخی در سال 84 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

1