20 ژوئن 2024 - 06:29

عکس سلفی شاهزاده عثمانی و موج انتقادات در ترکیه

15 ژوئن 2015 - 11:10 dsfr.ir/pa4t8

مجسمه شاهزاده عثمانی که با یک تلفن همراه درحال گرفتن سلفی است، این روزها در ترکیه با انتقادات شدیدی روبرو شده است.

تنها چند روز پس از رونمایی از این مجسمه در یکی از شهرهای ترکیه، شخص یا اشخاصی، عصبانی از توهین به تاریخ عثمانی، تلفن همراه و شمشیر این مجسمه را جدا کردند. دفتر شهردار در Amasya، شهری در نزدیکی سواحل دریای سیاه ترکیه، اعلام کرد پلیس دستور دارد از شاهزاده خلع سلاح شده محافظت کند.

با این حال این مجسمه که با هدف جذب گردشگران ساخته شده است، طرفدارن خود را نیز دارد و بسیاری با این مجسمه عجیب عکس سلفی می گیرند.

روزنامه حریت دیلی نیوز (Hurriyet Daily News) به نقل از دیلک تونا، گردشگری از استان کوروم در مرکز ترکیه می نویسد: "به طور قطع این مجسمه بسیار زیبا و متفاوت است."

این مجسمه بخشی از تاریخ Amasya را منعکس می کند؛ در دوران عثمانی، Amasya شهری پررونق بود که شاهزادگان را برای اداره قلمرو پادشاهی آموزش داده و تربیت می کرد. بعضی از آنها به منصب قدرت دست یافتند مانند محمد دوم یا محمد فاتح که قسطنطنیه یا ترکیه امروزی را در سال 1453 فتح کرد.

مسئولان شهری اعلام کردند چهار مجسمه مرتبط با تاریخ Amasya به تازگی بر روی یک پل و چند گذرگاه شهر نصب شده است. یکی از این چهار مجسمه، مجسمه یک ماهیگیر است و مجسمه دیگر برگرفته از یکی از افسانه های ترکیه، مجسمه زن و مردی عاشق است. (زوجی بسیار عاشق که مرد برای رسیدن به معشوقه اش کوهی را می شکافد و در نهایت زن را مرده می یابد.)

شهرداری درخواست بررسی این خرابکاری و مجازات کسانی که در رسانه های اجتماعی از این عمل حمایت کردند را از دادستان منطقه دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « skift.com » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1