18 ژوئن 2024 - 22:45
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران:

ساخت خطوط LRT برای اولین بار در انتهای بزرگراه همت

15 فوریه 2016 - 12:00 dsfr.ir/7m147

ساخت خطوط LRT برای اولین بار در انتهای بزرگراه همت
wikimedia.org
خط آبی LRT در شهر مینیاپولیس آمریکا

این خطوط باید در مکان هایی احداث شود که کمترین تقاطع را اشغال می کنند و ساخت آن در هر معبری امکان پذیر نیست.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پیشنهاد ساخت خطوط LRT در پایتخت از سوی بخش خصوصی به شهرداری تهران مطرح شده است، گفت: در طرح جامع شهری تنها یک منطقه (انتهای همت) برای ساخت این خطوط در نظر گرفته شده و پیشنهادات بعدی در حد ایده است.

اقبال شاکری درباره طرح ساخت خطوط LRT (قطارهای سبک شهری) که طرح آن از مدت ها پیش توسط شهرداری تهران مطرح شده بود، اظهار کرد: اجرای این طرح هنوز به جزء انتهای همت که در طرح جامع شهری برای آن برنامه ریزی شده در نقاط دیگر شهر در حد ایده و مطالعات قبل از فاز صفر است.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح در بقیه نقاط شهر تهران هنوز به مطالعات اولیه هم نرسیده است، افزود: این طرح مورد موافقت کمیسیون عمران است. مشاوران عمرانی و بخش خصوصی پیشنهادات خود را درباره احداث خطوط LRT به شورای شهر اعلام کرده اند.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: شورای شهر این افراد را برای مذاکره به معاونت حمل و نقل و ترافیک معرفی کرده اما هنوز لایحه ای در این باره به کمیسیون عمران ابلاغ نشده است.

شاکری با بیان اینکه هزینه احداث این خطوط کمتر از احداث و راه اندازی خطوط مترو است، عنوان کرد: این سامانه جزء حمل و نقل پاک محسوب و در معابری که احداث می شود حجم کمتری را اشغال می کند و لاین  عبور و مرور را مثل خطوط بی آرتی حذف نمی کند.

به گفته شاکری اجرای این طرح تا به امروز مورد توجه نبوده است اما از سال 94 اجرای آن در دستور کار برنامه جامع شهری قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: این خطوط باید در مکان هایی احداث شود که کمترین تقاطع را اشغال می کنند و ساخت آن در هر معبری امکان پذیر نیست. البته می توان این خطوط را همانند مونوریل به صورت هوایی احداث کرد. منطقه بازار، مناطق منتهی به فرودگاه ها مکان های مناسبی برای ساخت این خطوط محسوب می شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « آنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1