10 ژوئن 2024 - 09:57

توافق نافرجام برای پروازهای نوروزی

13 فوریه 2016 - 11:10 dsfr.ir/th26k

توافق نافرجام برای پروازهای نوروزی
albawaba.com
یک فروند هواپیمای شرکت ایران ایر

توافق با ایرلاین ها برای اعمال نرخ های توافقی پروازهای نوروزی تایید یا تکذیب!

در حالی اوایل دیماه امسال معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی از توافق با ایرلاین ها برای اعمال نرخ های توافقی پروازهای نوروزی خبر داده بود که چند هفته بعد رئیس سازمان هواپیمایی نرخ توافقی برای بلیت پروازها در ایام نوروز 95 را تکذیب کرد.

اوایل دیماه امسال محمد خداکرمی معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به این که برای ایام نوروز تقاضا برای سفر افزایش قابل توجهی دارد، گفته بود: این افزایش تقاضا تحریک کننده افزایش نرخ است سازمان هواپیمایی کشوری برای مدیریت این نرخ ها در حال برنامه ریزی است.

وی اظهار کرد: شرکت های هواپیمایی می توانند از هم اکنون نسبت به پیش فروش بلیت های نوروزی اقدام کنند ضمن این که بهتر است ایرلاین ها تا قبل از نزدیک شدن به ایام نوروز بلیت های خود را عرضه کنند.

وی با بیان این که مانعی برای پیش فروش بلیت هواپیما برای نوروز از هم اکنون وجود ندارد، افزود: طبیعتا کسانیکه در روزهای پایانی نسبت به خرید اقدام می کنند ممکن است نرخ ها بالاتری نسبت به نرخ های فعلی دریافت کنند چراکه عرضه و تقاضا در اقتصاد تعیین کننده نرخ است.

معاون عملیات هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به این که البته مدیریت نرخ بلیت های نوروزی از اقدامات سازمان هواپیمایی کشوری است ادامه داد: همانطور که برای اربعین و به منظور مدیریت بازار نرخ های مصوب اعلام شد، برای بلیت پروازهای نوروزی نیز قرار است طی مذاکره و مشورت با شرکت های هواپیمایی نرخ های توافق شده اعلام شود که در حال انجام است.

در حالی مردم در انتظار اعلام قیمت های توافقی برای بلیت پروازهای نوروزی بودند که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری آب پاکی را روی دست مصرف کنندگان این حوزه ریخت. علی عابدازده حدود یک ماه و اندی پس از اظهارات معاونش با بیان این که نرخ توافقی برای بلیت پروازهای نوروزی نداریم، گفت: آزادسازی نرخ ها انجام شده و قیمت توافقی در خصوص بلیت پروازها در سازمان هواپیمایی کشوری نداریم.

وی ادامه داد: در عین حال سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت مراقب است شرکت های هواپیمایی با افزایش قیمت به مسافران اجحاف نکنند.

وی با بیان این که سیستم عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین می کند، افزود: همچنین سازمان هواپیمایی به این مسئله که اگر ایرلاین ها بخواهند با کاهش قیمت رقبا را از دور خارج کنند، وارد شده و از این کار جلوگیری می کند.

پیش از این و در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی، سازمان هواپیمایی کشوری برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه بلیت پروازها به عتبات عالیات با موافقت شرکت های هواپیمایی ایده نرخ های توافقی را اجرایی کرد. در این زمینه قیمت پرواز عتبات عالیات بین 850 تا یک میلیون و 200 هزار تومان تعیین شد، اما با شروع سفر به عتبات عالیات به استثنای پروازهای ایران ایر کمتر کسی توانست با این قیمت ها بلیت تهیه کند.

از سوی دیگر گرچه معاون رئیس سازمان هواپیمایی از توافق با ایرلاین ها برای تعیین قیمت بلیت پروازهای نوروزی خبر داده بود اما رئیس وی این توافق را از اساس تکذیب کرد. به نظر می رسد فعلا دور، دور شرکت های هواپیمایی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری تسنیم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1