2 مارس 2024 - 04:57
رییس فراکسیون صنایع دستی مطرح کرد

حمایت از تجاری سازی صنایع دستی در اولویت فراکسیون صنایع دستی مجلس

13 ژوئن 2015 - 12:00 dsfr.ir/725in

حمایت از تجاری سازی صنایع دستی در اولویت فراکسیون صنایع دستی مجلس
بیست و پنجمین نمایشگاه صنایع دستی تهران - عکس از میثم رودکی

رییس فراکسیون صنایع دستی و فرش ایران در مجلس شورای اسلامی، گفت: فعال کردن، حمایت همه جانبه و تجاری سازی صنایع دستی در اولویت این فراکسیون است.

محمد اسماعیل سعیدی با بیان این که «فراکسیون صنایع دستی در این خصوص با مسئولان دولت جلسه هم اندیشی برگزار خواهد کرد» اظهار کرد: متأسفانه در سال های گذشته صنایع دستی مورد بی مهری قرار گرفته و بخش قابل توجه آن بطور کامل تعطیل شده است. برای خروج از اقتصاد نفتی باید به ظرفیت های داخلی توجه ویژه ای کنیم؛ در این راستا صنایع دستی ابزاری برای صادر کردن ارزش ها و فرهنگ ایران به سراسر دنیاست.

وی با بیان این که «در دنیا با دید صنعتی درآمدزا به صنایع دستی نگاه می کنند» گفت: صنایع دستی ایران بسیار غنی و دارای قدمت چندین هزار ساله است که از نظر تنوع مقام اول دنیا را دارد. ما می توانیم با ارایه تسهیلات ویژه به هنرمندان و رفع موانع بستر را برای درآمدزایی صنایع دستی فراهم کنیم، هم اکنون ایران سهم بسیار ناچیزی از بازار صنایع دستی دنیا را دارد که امیدوارم با عزم جدی مجلس و دولت، جهشی در این زمینه ایجاد کنیم؛ چرا که صنایع دستی ما این ظرفیت را دارد که حتی با کشور هندوستان که 85 درصد بازار صنایع دستی دنیا را در دست دارد هم رقابت کند.

وی با اشاره به درآمد یک میلیارد دلاری سالانه از فروش صنایع دستی در مشهد، خاطرنشان کرد: تنها پنج درصد این درآمد متعلق به فروش صنایع دستی ایران است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1