10 ژوئن 2024 - 00:08

آیا امارات پروازهای خود به ایران را قطع می کند؟

14 ژانویه 2016 - 11:00 dsfr.ir/jp62l

آیا امارات پروازهای خود به ایران را قطع می کند؟
emirates.com
هواپیمایی امارات

پروازهای مستقیم به امارات مساله ای که درصدی از ایرانیان به دلیل وضعیت شغلی و یا زندگی شان با آن درگیر هستند.

پس از به وجود آمدن اختلافات دیپلماتیک اخیر در منطقه ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین پروازهای مستقیم خود به ایران را قطع کردند و این موضوع گمانه زنی هایی را مطرح کرد که شاید این دو تصمیم کشورهای دیگر را نیز وارد برنامه ریزی برای قطع پروازهایشان به ایران کند.

هرچند در صورت فهرست کردن نام تمام کشورهایی که به پشتیبانی از عربستان سعودی تصمیم به قطع ارتباط با ایران کردند نیز نمی توان خطر یا مشکلی را برای آینده اقتصادی کشور مدنظر قرار داد، اما بحث پروازهای مستقیم به عنوان مساله ای که درصدی از افراد جامعه به دلیل وضعیت شغلی و یا زندگی شان با آن درگیر هستند، می تواند قدری کارها را سخت کند.

هرچند در صورت لغو روابط دیپلماتیک عملا دریافت ویزا و سفر متقابل به کشور دشوار است، اما باقی ماندن پروازها نیز می توانست جزو گزینه های باقی مانده روی میز باشد. گزینه هایی که در صورت کنار رفتن قطعا برای ایرلاین های دو کشور و البته مسافرانی که به شکل برنامه ای در این مسیرها حرکت می کنند مشکل ساز خواهد شد.

البته با توجه به پیش بینی ها و ارزیابی های صورت گرفته به نظر می رسد تنها عربستان و بحرین این تصمیم را اجرایی خواهند کرد و منافع اقتصادی و سیاسی به دیگر کشورها اجازه اتخاذ چنین تصمیمی را نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ علیرضا منظری (معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری) با بیان این  موضوع اعلام کرد: با توجه به این که در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور خاص امارات متحده عربی منافع و موقعیت اقتصادی بر شرایط سیاسی می چربد، قطعا این کشور برنامه ای برای قطع پروازهای خود به ایران نخواهد داشت.

به گفته وی همان طور که از باقی ماندن روابط دیپلماتیک بین دو کشور بر می آید، اماراتی ها قصد از دست دادن بازار هوایی ایران را ندارند و از این رو چنین تصمیمی اتخاذ نخواهند کرد.

منظری با بیان این که بسیاری از مسافران ایرانی که به امارات سفر می کنند پرواز کانکشن دارند توضیح داد: در صورت لغو پروازها بسیاری از این پروازهای کانکشن امارات که به مقاصد مختلف جهان حرکت می کند و با مشکل تامین مسافر رو به رو خواهد شد و از این رو منافع اقتصادی امارات ایجاب می کند که چنین تصمیمی اتخاذ نشود، هرچند نمی توان گفت که از دست دادن بازار ایران حرکت هواپیماها در امارات را متوقف می کند، اما قطعا حجم بالای پروازها روی آن تاثیری جدی خواهد گذاشت.

1