21 ژوئن 2024 - 02:10

قطع پروازهای عربستان بر صنعت هوایی ایران چه تاثیری دارد؟

6 ژانویه 2016 - 11:20 dsfr.ir/7z6kf

قطع پروازهای عربستان بر صنعت هوایی ایران چه تاثیری دارد؟
picofile.com
هواپیمایی ایران ایر

به دنبال اتخاذ تصمیم قطع روابط دیپلماتیک میان ایران با عربستان سعودی یکی از بخش هایی که بنا شده تا اطلاع ثانوی دیگر در آن فعالیت دو طرفه ای وجود نداشته باشد، پروازهای دو جانبه بین ایران و عربستان است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ هرچند هنوز از سوی دو طرف برای لغو یا تداوم سفر حج تمتع زائران ایرانی تصمیم گیری صورت نگرفته است، اما طبق اعلام مسوولان دو کشور پروازهایی که جدای از برنامه های حج خواهد بود به طور قطع ادامه پیدا نمی کند.

هرچند پیش از این نیز مشخص بود که با کنار گذاشتن پروازهای حج عملا تبادل خاصی بین فضای هوایی ایران و عربستان سعودی باقی نخواهد ماند، اما صحبت های رییس انجمن شرکت های هواپیمایی نشان از آن دارد که لغو تمام این پروازها نیز نمی تواند تاثیر خاصی بر عملکرد صنعت هوایی ایران بگذارد.

مقصود اسعدی سامانی با بیان این که در سال گذشته کل آمار پروازهای صورت گرفته بین ایران و عربستان 628 پرواز بوده تصریح کرد: اگر پروازهای حج را کنار بگذاریم در سال قبل تنها از شهر دمام در عربستان به مقصد تهران و مشهد و بالعکس پروازهایی فعال بوده که از این رقم 429 پرواز را ایرلاین های داخلی و 199 پرواز را ایرلاین های عربستانی انجام داده اند.

وی با اشاره به این که با قطع روابط دیپلماتیک این پروازها متوقف خواهند شد، اعلام کرد: هرچند هنوز به شکل رسمی برنامه قطع این پروازها به ایرلاین های ایرانی اعلام نشده اما به نظر می رسد تا اطلاع ثانوی پروازها به این شهر عربستان لغو خواهد شد.

رییس انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: جز شهر دمام که مسافران اصلی پروازهایش زائران شیعه عربستان نیز به مقصد شهر مشهد بودند، در ماه های گذشته هیچ یک از ایرلاین های ایرانی به هیچ کدام از شهرهای عربستان پرواز نداشتند از این رو به نظر می رسد قطع این پروازها تاثیر خاصی روی عملکرد صنعت هواپیمایی ایران نخواهد داشت.

اسعدی سامانی با بیان این که پروازهای حج اصلی ترین اقدام دوجانبه هوایی بین ایران و عربستان بوده، اظهار کرد: تا زمانی که دو طرف تصمیم قطعی در این زمینه نگیرند نمی توان پیش بینی کرد که آیا پروازهای حج متوقف خواهد شد یا می توان به ادامه آنها فکر کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قطع روابط دیگر کشورها مانند بحرین نیز می تواند به توقف پروازهای مشترک منجر شود، ادامه داد: چیزی به ما مبنی بر ممنوعیت سفر بحرینی ها به ایران اعلام نشده اما طبیعی است که وقتی ارتباطات کنسولی قطع شود و صدور ویزا توقف پیدا کند کاهش پروازها امری طبیعی خواهد بود.

رییس انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: در حال حاضر از فرودگاه امام خمینی (ره)، فرودگاه مشهد و فرودگاه ساری پروازهایی به مقصد بحرین انجام می شود که باید دید آیا پس از تحولات جدید این پروازها نیز متوقف خواهند شد یا تصمیم دیگری در این زمینه اتخاذ می شود.

1