10 ژوئن 2024 - 04:10

قطار ثروتمندان به ایران برمی‌گردد

10 مارس 2015 - 16:30

قطار اکسپرس دانوب، “عقاب طلایی” فروردین سال 94 بار دیگر سفرش را به ایران با همراهی گردشگرانی از اروپا، آمریکا و استرالیا آغاز می کند.

قطار لوکس عقاب طلایی در سال میلادی گذشته با حدود 140 گردشگر دو سفر در ایران داشت. مسیر حرکت این قطار به صورت رفت و برگشت تنظیم شده که در هر نوبت مسافران آن بخشی از ایران را می بینند. مسافران در مسیر نخست در زنجان، یزد، اصفهان، شیراز، پرسپولیس و تهران توقف دارند و در پایان با هواپیما ایران را ترک می کنند. قطار در پایتخت می ماند تا مسافران دیگر از راه برسند و این بار به سمت مشهد، کرمان، بم، یزد، شیراز، پرسپولیس، اصفهان، تهران و زنجان حرکت می کند و از مرز رازی خارج می شود.

بر اساس جدول حرکت قطارهای عقاب طلایی، “جواهرات پارسی” نخستین حرکت اش را در سال 2015 از مجارستان به سمت ایران در 31 مارس (11 فروردین) آغاز می کند و دومین سفر این قطار از ایران به سمت مجارستان در 13 آوریل برابر با 24 فروردین ماه خواهد بود. قطار اکسپرس دانوب سفرهای بعدی خود را در مسیر جواهرات پارسی در پاییز و زمستان سال بعد و در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر خواهد داشت و به طور کل برای سال 2015 هشت برنامه سفر به مقصد ایران تنظیم کرده است.

هزینه سفر با این قطار که واگن ها و برخی از کوپه های آن به سبک دهه 50 میلادی طراحی شده بین 9 تا 15 هزار دلار است. برخی از کوپه های این قطار دارای خدمتکار، سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی است. برنامه سفر با این قطار در مسیر جواهرات پارسی، 15 روزه تنظیم شده که یک هفته از آن به ایران اختصاص دارد. مبدأ حرکت این قطار بوداپست در مجارستان است و قطار در ادامه از کشورهایی چون رومانی، بلغارستان و ترکیه می گذرد.

ورود نخستین قطار خصوصی اروپایی به ایران در رسانه های خارجی بازتاب گسترده ای داشت. ابراهیم پورفرج مجری این پروژه در ایران نیز پس از انجام نخستین سفر این قطار به ایران، گفته بود: 12 هزار نفر از گردشگران خارجی که 45 درصد آن ها ملیت آمریکایی دارند، برای سفر با عقاب طلایی به ایران اعلام درخواست کرده اند.

«تیم لیتر»، مدیر شرکت عقاب طلایی نیز با بیان این که تمام بلیت های این قطار پس از سفر نخست به فروش رفته است، اظهار کرده بود: عقاب طلایی یک قطار لوکس و گران است که جوان ترها برای سفر با آن باید پول و زمان کافی داشته باشند، برای همین بیشترین مسافران این قطار سن بالایی دارند و جزو افراد بازنشسته هستند که وقت و سرمایه بیشتری برای سفر با این قطار دارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1