سلاخی پلنگ به دست پژمان پلنگ کش

24 نوامبر 2015 - 11:10 dsfr.ir/467us

سلاخی پلنگ به دست پژمان پلنگ کش
زیست بوم
سلاخی یک پلنگ ایرانی جلوی دوربین و در ملا عام

فردی که با لقب "پلنگ کش" معرفی می شود، در کمال آسودگی یک قلاده پلنگ ایرانی را مقابل چشمان تماشاچیانش سلاخی می کند و این روزها فیلم آن بی هیچ واکنشی از طرف مسئولان میان کاربران فضای مجازی دست به دست می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ طی روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن کشتار یکی دیگر از پلنگ های کم نظیر ایرانی به تصویر کشیده شده و در کمال تعجب هیچ کدام از افرادی که در تصویر دیده می شوند، از بابت نشان دادن چهره یا مطرح شدن نامشان نگرانی ندارند و حتی این موضوع هم موجب نشده مسئولان به این اتفاق واکنش نشان دهند!

در این فیلم که با دوربین نه چندان با کیفیت تلفن همراهی به ثبت رسیده، سلاخی و پوست کندن یک قلاده پلنگ ایرانی برای تماشاچیان به مراسمی جذاب و شاد بدل شده است. سلاخی که با خاطری آسوده به کندن پوست این گونه در خطر انقراض مشغول است نه از چشمان شاهدان باکی دارد و نه از لنز دوربین فیلمبردار، گویی هرگز تخلفی رخ نداده. شاید هم، پیگیری و مجازاتی در انتظار متخلف نیست.

البته این موضوع احتمالا نشات گرفته از ناشی بودن این افراد است چراکه در فیلم به وضوح دیده می شود که فرد سلاخ، مهارت پوست کندن حیوان را ندارد و به گونه ای مشغول است که نمی توان انتظار داشت پوست سالم حیوان به دباغی برسد! بماند که معلوم نیست چه کسی این حیوان ارزشمند را کشته، چگونه این اتفاق رخ داده و انگیزه شکارچیان از کشتن این پلنگ درشت جثه چه بوده است.

بر این اساس می توان حدس زد که پیگیری این افراد کار چندان دشواری نباشد؛ به ویژه که می توان از گویش افراد حاضر در فیلم به سرنخ های اساسی و موثر رسید و از تطبیق آن با زیستگاه های پلنگ در کشورمان، در زمانی کوتاه «پژمان پلنگ کش» را شناسایی و بازداشت کرد.

جریمه شکار پلنگ اخیرا از 5 میلیون به 100 میلیون تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که علی تیموری، مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست که تنها متولی مستقیم حفاظت از حیات وحش کشور به شمار می رود، ضمن اظهار بی اطلاعی از این فیلم به خبرگزاری فارس می گوید: سرهنگ حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، مسئول رسیدگی به تخلفات زیست محیطی است. دفتر شکار و صید مسئول سیاست گذاری است و یگان حفاظت محیط زیست مسئول رسیدگی به جرائم.

این فیلم به همراه سؤالاتی بی پاسخ که ذهن هر بیننده ای را درگیر می کند کماکان دست به دست می شود و ابهام آفرینی می کند؛ ابهاماتی به شدت نگران کننده که گویی موجب شده برخی در دست درازی به محیط زیست جدی تر از قبل شده و دست به هر کاری بزنند؛ کارهایی آنقدر افتخارآفرین که باید در قاب تصویر و فیلم ثبتش کرد تا به یادگار بماند!

دانلود فیلم کندن پوست پلنگ توسط پژمان پلنگ کش

گفتنی است؛ چندی قبل معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست؛ از تصویب 20 برابر شدن جریمه شکار پلنگ ایرانی در شورای عالی محیط زیست کشور خبر داده بود. حال باید دید این فیلم مربوط به کدام منطقه و چه زمانی است!

در همین رابطه؛ فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فیلم منتشر شده در خبرگزاری فارس با تیتر فیلمبرداری از کندن پوست پلنگ در ملأ عام اطلاعات بیشتری در خصوص فرد حاضر در فیلم منتشر کرد.

دیدگاه ها

  • صباح 25 نوامبر 2015 - 10:16

    این فرد با داعشی ها چه فرقی دارد؟

  • مینو 7 دسامبر 2015 - 17:20

    حرومزاده

1