21 ژوئن 2024 - 03:18

موزه جواهرات سلطنتی؛ مجموعه ای از ذوق و صنعت ایرانی

5 نوامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/uz41g

موزه جواهرات سلطنتی

موزه جواهرات ملی ایران، علاوه بر ارزش اقتصادی نمادی از فرهنگ و صنعت ایرانی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان: موزه جواهرات ملی ایران یکی از ارزشمندترین موزه های کشورمان است که مجموعه ای از گرانبها ترین جواهرات دنیا در آن وجود دارد.

البته پیش از پادشاهان صفوی، پادشاهان کشورمان اقدام به جمع آوری جواهرات سلطنتی و گرانبها نکرده بودند و در واقع دوران صفویه بود که گردآوری این جوهرات ارزشمند آغاز شد.

در دوران قاجار کاخ گلستان محل نگهداری جواهرات ملی بود اما پس از شروع سلطنت رضاشاه جواهرات به کاخ مرمر منتقل شد. بالاخره در سال 1316 و پس از پایان احداث ساختمان بانک ملی ایران، این جواهرات به موزه بانک ملی سپرده شد.

در حال حاضر نیز این جواهرات در خزانه بانک مرکزی ایران نگهداری می شوند که البته در قالب موزه در معرض دید عموم قرار دارند. موزه جواهرات ملی ایران در خیابان فردوسی تهران و در مقابل سفارت ترکیه واقع شده و حدود هزار متر مربع مساحت دارد.

موزه فوق تا پیش از انقلاب اسلامی مشغول فعالیت بوده اما پس از انقلاب تعطیل و از سال 1369 مجددا برای بازدید علاقه مندان بازگشایی شد. این مجموعه علاوه بر ارزش اقتصادی بالای آن، نمادی از ذوق و هنر صنعتگران کشورمان در طول تاریخ است و به نوعی میراث تاریخی ایران به شمار می رود.

از جواهرات بسیار ارزشمند این مجموعه می توان به «الماس دریای نور» اشاره کرد. این الماس که از گوهرهای معروف جهان است، به همراه «الماس کوه نور» یک زوج محسوب شده و از جمله جواهراتی بودند که نادرشاه از لشکرکشی به هند به ارمغان آورده بود.

اما «الماس کوه نور» پس از مرگ نادر به افغانستان منتقل شد و در پی فراز و نشیب های تاریخی به دربار انگلیس رسید و هم اکنون نیز بر روی تاج ملکه الیزابت قرار دارد! «الماس دریای نور» حدود 182 قیراط وزن داشته و صورتی رنگ است.

«کره جغرافیایی» دیگر جواهر گران بهای این مجموعه است. بر روی این کره جغرافیایی که حدود 37 کیلوگرم وزن دارد، 51366 قطعه جواهر مختلف برای نشان دادن قاره ها، اقیانوس ها و دریاها به کار رفته است. تاج ماه، تاج کیانی، تخت طاووس، تاج فرح، تاج پهلوی و جقه نادری از دیگر اشیای با ارزش این موزه به شمار می آیند.

موزه جواهرات ملی کشورمان روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 14 تا 16:30 پذیرای علاقه مندان است. البته کودکان زیر 12 سال اجازه ورود به این مجموعه را ندارند.

1