16 آوریل 2024 - 20:56
معاون گردشگری کشور:

رونق هتلداری وابسته به برچیده شدن خانه مسافرها نیست

5 نوامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/tu4gx

رونق هتلداری وابسته به برچیده شدن خانه مسافرها نیست
javananhelal.ir
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری

معاون گردشگری کشور گفت: رونق هتلداری کشورمان وابسته به برچیده شدن بوم گردی و خانه مسافرها نیست، مشتریان هتل ها مشخص هستند و این اماکن تهدیدی برای هتلداران محسوب نمی شوند.

به گزارش ایلنا، مرتضی رحمانی موحد در نشست هماهنگی روسای تشکل های هتلداری استان ها گفت: جامعه هتلداران کشور، صبور، مقاوم و با برنامه در صنعت گردشگری فعالیت دارد، هرچند گاهی گله هایی پیش می آید اما تمام این مسائل با تعامل و همفکری قابل رفع است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی، سازمان میراث فرهنگی، بخش خصوصی و فعالین این حوزه، وظایف و مسئولیتی را بر عهده دارند، گفت: ما از زمان آغاز به کار در معاونت گردشگری با انتظاراتی از سوی بخش خصوصی مواجه شدیم که برای پاسخگویی به این موضوعات، نیازمند بسته های قانونی بودیم.

رحمانی موحد با بیان اینکه برای رفع مشکلات این بخش باید فرآیندهای قانونی را مورد توجه قرار داد، افزود: مسیر ما به سمتی است که کم ترین چالش برای تاسیسات گردشگری ایجاد شود. مجموعه توقعات مردم از حوزه گردشگری را قانونگذار بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذاشته است.

وی ادامه داد: ما با آئین نامه ای مواجه بودیم که بیش از 25 سال پیش به تصویب رسیده بود و باید مورد اصلاح و بازبینی قرار می گرفت، بر اساس این نیاز، آئین نامه ایجاد و اصلاح بیش از 9 ماه مورد تمرکز و توجه قرار گرفت و نظرات، پیشنهادات و درخواست های فعالین این صنعت اخذ شد. این آئین نامه حقوق و تکالیف دولت را در زمینه صنعت گردشگری مشخص کرده است که بنا بر آن، نظارت و درجه بندی تاسیسات گردشگری بر عهده دولت است و دستگاه های دیگر نمی توانند وارد این حیطه شوند.

معاون گردشگری با اشاره به برخی اظهارات مدیران هتل ها در رابطه به خانه مسافرها و اماکن بوم گردی، گفت: بوم گردی و خانه مسافرها که شما از آن بیزار هستید، 40 سال پیش در بسیاری از کشورهای موفق حوزه گردشگری تجربه شده و از آن به بهترین شکل بهره برداری شده است.

وی ادامه داد: رونق هتلداری کشورمان وابسته به برچیده شدن بوم گردی و خانه مسافرها نیست، مشتریان هتل ها مشخص هستند و وجود این اماکن تهدیدی برای هتلداران محسوب نمی شود، هرچند سامانه خانه مسافر راه اندازی شده اما رزرواسیون آن هنوز فعال نشده است. سامانه خانه مسافر با هدف کنترل وضعیت موجود این اماکن و افزایش نظارت و کنترل راه اندازی شده است.

معاون گردشگری یادآور شد: باید به تجربه های موفقی که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته توجه کرد و از آن ها بهره برد، رونق هتلداری با بسته شدن خانه مسافرها اتفاق نمی افتد و این موضوع راهکار خودش را دارد. صنعت گردشگری باید یک متولی واحد و دلسوز داشته باشد که خود هیچ نفعی از این محل ندارد و در تلاش است تا کار بخش خصوصی را تسهیل کند، مدافع بودن و حامی بودن دولت به معنی دخالت در کار بخش خصوصی نیست.

رحمانی موحد همچنین در خصوص ماده 25 آئین نامه ایجاد و اصلاح گفت: این آئین نامه دقیقا همان چیزی است که بخش خصوصی به آن نیاز دارد، براساس این بند دستورالعمل تشکل های تاسیسات گردشگری باید تهیه شود که بخش مربوط به هتل می تواند توسط جامعه هتلداران تهیه و به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد شود. بسیاری از مشکلات و چالش های جدی جامعه هتلداران در معاونت گردشگری در حال پیگیری است که از آن جمله می توان به موضوع اجرای موسیقی اشاره کرد.

1