9 ژوئن 2024 - 23:24

توصیه های چهارده گانه وزارت خارجه به زائران اربعین

3 نوامبر 2015 - 11:10 dsfr.ir/ef1e1

توصیه های چهارده گانه وزارت خارجه به زائران اربعین
khabaronline.ir
زائران کربلا بدون اسکان و امکانات رفاهی در مرز مهران

اخذ روادید و ورود و خروج از مرزهای قانونی مهم ترین توصیه وزارت امورخارج به زائران اربعین است.

وزارت امور خارجه توصیه هایی را خطاب به زائران اربعین اعلام کرد و نوشت: هموطنان عزیز صرفا با داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرزهای قانونی نسبت به خروج از کشور و بازگشت به کشور اقدام کنند. توصیه می شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی (نزدیک به اربعین) و همچنین حرکت به سمت مرزها قبل از اخذ روادید، خودداری کنند.

وزارت امور خارجه توصیه هایی را به شرح ذیل خطاب به زائرانی که قصد سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین را دارند اعلام کرد.

1. هموطنان عزیز صرفا با داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرزهای قانونی نسبت به خروج از کشور و بازگشت به کشور اقدام نمایند.

2. توصیه می شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری های آن کشور اقدام نموده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی (نزدیک به اربعین) و همچنین حرکت به سمت مرزها قبل از اخذ روادید، خودداری کنند.

3. هر گونه تغییر و تحولی در خصوص امکان ارائه تسهیلات اخذ روادید در استان های مختلف و نقاط مرزی صرفا توسط وزارت امور خارجه و یا سازمان حج و زیارت به اطلاع عموم خواهد رسید و زائران محترم بدون کسب اطمینان و براساس شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص برنامه ریزی نکنند.

4. کلیه مقررات خروج از کشور ناظر بر ایام اربعین نیز خواهد بود. بنابراین افراد ممنوع الخروج، سربازان و مشمولین وظیفه، زندانیان و محکومین، اجازه خروج از کشور را نداشته و خروج کارکنان دستگاه های خاص منوط به طی مراحل قانونی است.

5. نسبت به برنامه ریزی سفر به صورت کاروانی و یا گروهی اقدام کرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ نمایند. از شروع یا ادامه سفر به صورت انفرادی (به ویژه از مرزهای زمینی) خودداری کنند.

6. به منظور حفاظت از مدارک خود و پیشگیری از مفقود شدن آن ها، در ورود به عراق از همراه داشتن مدارک غیرضروری اعم از شناسنامه، کارت ملی، دفترچه بیمه، کارت های اداری، کارت های بانکی، پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و ... خودداری کنند. (قابل ذکر است این گونه مدارک در داخل کشور عراق کاربردی ندارند.)

7. یک نسخه کپی از گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی خود را در مکانی مجزا از گذنامه همراه داشته باشند تا در صورت مفقود شدن گذرنامه، امکان تسهیل و تسریع در مساعدت های قانونی وجود داشته باشد.

8. با توجه به عدم امکان استفاده از کارت های بانکی کشور در داخل عراق، مبالغ کافی (با احتساب امکان طولانی شدن مدت سفر و مشکلات پیش بینی نشده) همراه داشته باشند و قبلا نسبت به نرخ تبدیل ارز ایرانی به عراقی اطلاع حاصل نمایند. پول ایرانی نیز در داخل عراق قابل استفاده است.

9. حتما پس از ورود به مرز عراق، از درج مهر ورود به آن کشور در گذرنامه خود اطمینان حاصل نمایند.

10. در صورت مفقود شدن گذرنامه، به یکی از کنسولگری های کشورمان در عراق (کربلا، نجف، بصره، بغداد و ...) مراجعه نمایند.

11. کنسولگری های کشورمان که تمام ظرفیت و توان خود را در جهت خدمت رسانی به هموطنان زائر به کارگیری خواهند کرد، با توجه به محدودیت امکانات، از ارائه خدماتی نظیر تامین محل اسکان و یا پرداخت هزینه های مالی معذور است.

12. توصیه های بهداشتی و امنیتی مراجع مسئول را مورد توجه جدی قرار داده و به طور دقیق اجرا نمایند و در صورت نیاز به خدمات درمانی، به مراکز جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

13. هر گونه اطلاعات در خصوص مقررات و توصیه های اجرایی، بهداشتی و امنیتی را صرفا از مراجع ذی صلاح و رسمی دریافت نموده و از توجه به اطلاعات و اخبار نامعتبر و شایعاتی که ممکن است برای ایجاد تشویش و اختلال در مراسم پخش گردد خودداری نموده و از نقل و انتشار آن ها نیز ممانعت فرمایند.

14. با آرزوی توفیق و قبولی زیارت برای هموطنان گرامی، امیدواریم با احترام به قوانین و مقررات دولت عراق و آداب و رسوم مردم آن کشور، تصویر مثبت و الگوی شایسته ای از اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی به مردم و دولت آن کشور ارائه نمایند.

1