25 فوریه 2024 - 06:10

نشست الگوهای مدیریت یکپارچه آب شهری و فضای سبز برگزار شد

2 نوامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/el91l

نشست الگوهای مدیریت یکپارچه آب شهری و فضای سبز

نشست الگوهای مدیریت یکپارچه آب شهری و فضای سبز با هدف استفاده از تجارب بین المللی در زمینه الگوهای مدیریت یکپارچه آب شهری و بررسی امکان انجام همکاری های دو طرفه با حضور معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مدیران و معاونین این سازمان و اساتید بین الملل دانشگاهی برگزار شد.

این نشست با حضور معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت و معاونین دفتر پژوهش و توسعه فناوری های سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران، معاونین و کارشناسان شهرداری تهران و جمعی از کارشناسان مرتبط سازمان و اساتید بین الملل دانشگاهی به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون مدیریت آب شهری برگزار شد.

سید محمد مجابی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام به علاقمندی این سازمان برای اجرای طرح پایلوت پروژه رویای سبز آبی به ارائه نکاتی در خصوص اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت.

صدرالدین علیپور سرپرست دفتر پژوهش و توسعه فناوری های سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست هدف از این نشست را با توجه به نقش حاکمیتی سازمان، استفاده از تجارب بین المللی در زمینه الگوهای مدیریت یکپارچه آب شهری و بررسی امکان انجام همکاری های دو طرفه برشمرد.

بنا بر این گزارش، پروفسور سدو مکسیموویک به ارائه توضیحاتی در خصوص پروژه رویای سبز آبی (Blue Green Dream Project) پرداخت.

سپس جلسه با طرح پرسش و پاسخ ما بین مدعوین و پروفسور سدو مکسیموویک و همراهان پیرامون ایده مذکور و مسایل مدیریت آب شهری در تهران دنبال شد.

پروژه رویای سبز آبی (BGD project)، یک استراتژی طراحی و برنامه ریزی فضایی در توسعه شهرهای جدید و مرمت و مقاوم سازی مناطق و سازه های شهری موجود می باشد که بر اساس یک متدولوژی بهینه جهانی میتنی بر روابط و تعاملات جامع سیستم های خدمات اکوسیسم شهری عمل می کند.

بر اساس فلسفه مذکور، توسعه کشورها و شهرها نیازمند توسعه و بهبود استراتژی مربوطه و اجرای مکانیسم هایی برای سازگاری و پذیرش تغییرات اقلیم و بحرانهای آب و هوایی می باشد و جهت نیل به توسعه پایدار شهری، هر گونه ساخت و توسعه بافت شهری جدید و مرمت و تقویت شهر های موجود باید بر مبنای استراتژی نوآورانه و فلسفه بهینه شده طراحی و مدلسازی باشند.

به بیانی دیگر، پروژه رویای سبز آبی که بر اساس تعاملات متقابل زیرساخت های سبز (Green) با زیرساخت های آبی شهر (Blue) می باشد، با بهره گیری از المنت های آبی همچون استفاده مجدد از فاضلاب و بازچرخانی، جمع آوری آب باران و بازچرخانی، مدیریت آب های سیل و طوفان به عنوان یک منبع جدید آبی و المنت های سبزی چون سقف های سبز (green roofs)، پارک ها، خیابان ها، میدان ها و پارکینگ های سبز، سیستم های دیواری زنده و کشاورزی شهری و ... به افزایش سازگاری و سلامت شهر، کاهش هزینه های ساخت و اجرا، ارتقاء سلامت و رفاه انسان، کاهش هزینه های انرژی، مصرف بهینه منابع، افزایش توانمندی مواجهه با تغییرات اقلیم می انجامد.

گفتنی است، Prof. Cedo Maksimovic از امپریال کالج لندن، متخصص در زمینه مدیریت پیوسته منابع آب،Dr. Christos Makropoulos از دانشگاه صنعتی آتن یونان و متخصص در زمینه هیدرولوژی و هیدروانفورماتیک، Dr. Sarah Bell از دانشگاه UCL لندن، متخصص در زمینه برنامه ریزی برای توسعه پایدار و تاب آور منابع آب شهری، Dr. Tohid Erfani از دانشگاه UCL لندن، متخصص مدلسازی تخصیص منابع آبی و مدیریت کمبود آب در این نشست حضور داشتند.

1