25 فوریه 2024 - 05:00
ابتکار خبر داد:

پیروزی ایران در مناقشه محیط زیستی با آمریکا

2 نوامبر 2015 - 10:50 dsfr.ir/aq5kk

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از بازپس گیری فسیل های ایرانی از آمریکا پس از چند دهه مناقشه خبر داد.

معصومه ابتکار در جلسه "گروه مدیران رسانه و دانشجویان علوم سیاسی"، با اعلام این خبر خوش محیط زیستی دولت برای مردم، ضمن ابراز خرسندی از بازپس گیری فسیل های مراغه پس از سال های طولانی، گفت: این فسیل ها متعلق به دوران های مختلف زمین شناسی است و از جمله ارزشمندترین فسیل های جهان است که پیش از پیروزی انقلاب برای مطالعه به آمریکا فرستاده شده بود و در دانشگاه هاروارد نگهداری می شد، ولی بنا به دلایلی بازپس گیری آن ها با مشکل مواجه شده بود.

معاون رئیس جمهور افزود: مناقشه محیط زیستی طولانی مدت ایران و آمریکا در خصوص استخراج، جمع آوری و کدگذاری نمونه های سایت فسیلی مراغه منجر به تنظیم و پیگیری شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه و طی روند حقوقی بسیار پیچیده و دشواری برای بازپس گیری این فسیل ها شد که خوشبختانه این موضوع پایان خوشی داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه بزودی این فسیل ها به ایران آورده خواهد شد، ادامه داد: در نظر داریم برای رونمایی از این فسیل ها مراسمی با حضور محققان ایرانی و آمریکایی (دانشگاه هاروارد) برگزار کنیم. بخشی از فسیل های بازپس گیری شده که طی هفته های آینده به ایران می رسد به موزه تاریخ طبیعی و بخشی به مرکز تحقیقات فسیل شناسی مراغه منتقل خواهد شد.

ابتکار با بیان اینکه در آمریکا، کارهای نمایشگاهی، تحقیقاتی و پژوهشی بسیاری بر روی فسیل های مراغه صورت گرفت و حتی مقالات متعدد علمی در این خصوص در نشریات معتبر آمریکا و جهان به چاپ رسید، گفت: برخی از کار تطبیق و بررسی کنونی کارشناسان ایرانی برای بازپس گیری فسیل های مراغه بر اساس همین مقالات و تصاویر و کارهای پژوهشی صورت گرفته است. وی تعداد فسیل های سایت مراغه را 3000 فسیل اعلام و اظهار کرد: از این تعداد، 1500 فسیل برای بررسی و تحقیق به آمریکا فرستاده شده بود و 1500 فسیل نیز در موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی ایران حفظ و نگهداری شده است.

بخشی از فسیل ها به موزه تاریخ طبیعی و بخشی به مرکز تحقیقات فسیل شناسی مراغه منتقل خواهند شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به رغم اینکه سایت مراغه یکی از ارزشمندترین سایت های تحقیقات فسیلی است و در دولت هشتم اقدامات زیادی برای تبدیل شدن آن به یک مرکز تحقیقاتی صورت گرفته بود، متاسفانه سال ها با غفلت و بی توجهی مواجه شد ولی خوشبختانه در حال حاضر اقدامات جدیدی برای ایجاد این مرکز تحقیقاتی در حال پیگیری و انجام است.

ابتکار ضمن تاکید بر این موضوع که ایران دارای سایت های فسیلی بسیار ارزشمندی است، تصریح کرد: این فسیل ها می تواند مبنای کار مشترک تحقیقی میان دو کشور یا ایران و جامعه بین المللی باشد.

1