10 ژوئن 2024 - 12:59

بهره برداری از سیستم پایش آنلاین تصویری در پارک ملی کلاه قاضی

31 اکتبر 2015 - 16:10 dsfr.ir/cd9fw

رونمایی از سیستم پایش آنلاین تصویری در پارک ملی کلاه قاضی

سیستم پایش آنلاین تصویری با قابلیت چرخش دوربین تا 360 درجه توسط رئیس سازمان محیط زیست رونمایی شد.

 بر این اساس قرار است فرایند تصفیه پایش پارک ملی کلاه قاضی در استان اصفهان با 17 دوربین صورت گیرد که از این مجموع سه دوربین در مدار قرار گرفته و بقیه آن‌هادر طول هفته های آتی آغاز به کار خواهند کرد.

کاهش هزینه های سوخت و استهلاک خودرو از جمله دستاوردهای اجرای سیستم پایش آنلاین تصویری است که با کمک سیستم وایرلس یا رادیویی فعالیت خواهند کرد. این دوربین در فاصله نهمین کیلومتری از یکدیگر در نقاط کور منطقه حفاظت شده کلاه قاضی نصب خواهد شد و با عمق موثر 5 کیلومترو با همپوشانی ارسال تصویر تا شعاع دو کیلومتری به فعالیت خود در عرصه محیط زیست خواهند پرداخت.

همچنین این دوربین ها از طریق انرژی خورشیدی شارژ شده و علاوه بر انتقال تصویر و فیلم برداری انتقال پیام های صوتی را نیز بر عهده دارد.

حمید ظهرابی درباره کارکرد دوربین های پایش آنلاین تصویری با قابلیت وایرلس اظهار کرد: دوربین های انتخاب شده برای این سیستم پایش ارزان قیمت و در حدود دو میلیون و 900 هزار تومان بوده اند با این حال برآوردهای هزینه ای برای تکمیل این اتاق فرمان این سیستم 300 میلیون در نظر گرفته شده است. این اتاق کنترل در آینده با سه شیفت کاری فعالیت کرده و برای دستگیری شکارچیان غیرقانونی حیات وحش کارایی بالایی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: هزینه یک پک کامل شامل دوربین پایش، سلول خورشیدی، باتری و جعبه آن، سیم خاردار و اینورتور 19 میلیون برآورد شده است. این دوربین ها قادرند خودروهای شکارچیان غیرقانونی را در شب رصد کرده و پیام های هشدار را برای اعزام محیط بانان به نقطه مربوطه ارسال کنند.

1