25 فوریه 2024 - 06:48
یک جناح خاص و رسانه های وابسته از هر فرصتی برای ضربه زدن به دولت استفاده می کند

هیچ مجوزی برای توریسم شکار صادر نشده است

31 اکتبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/bk6ub

نشست خبری معصومه ابتکار با خبرنگاران اصفهان

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در سومین سفر استانی خود به اصفهان در سال جاری، در یک نشست خبری با رسانه های اصفهان در استانداری این استان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش ایسنا؛ دکتر معصومه ابتکار در این نشست خبری گفت: دولت تدبیر و امید در بدترین شرایط اقتصادی و در بحبوحه تحریم ها زمام امور را به دست گرفت اما رییس جمهوری در همان شرایط سخت نیز اعلام کرد که دولت او یک دولت محیط زیستی است. این گفته رییس جمهور از دید من یک سند مهم است و نشان می دهد که جهت گیری های راهبردی عالی ترین مقام اجرایی کشور بهبود شاخصه های محیط زیستی برای رسیدن به کمال مطلوب است.

وی در عین حال با بیان اینکه سازمان محیط زیست فاقد کمبود یا چالش نیست، خاطرنشان کرد: کارها در سطح کشور هنوز نیمه تمام هستند؛ در برخی استان ها تغییرات محسوسی ایجاد نشده و برخی استان ها نیز مانند اصفهان به خوبی فعالیت های محیط زیستی خود را ارتقا بخشیده اند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح دستاوردهای سومین سفر استانی خود به اصفهان در سال جاری درباره آخرین تغییرات مدیریتی و نظارتی اعمال شده در منطقه حفاظت شده ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی اظهار کرد: این منطقه حفاظت شده از این پس تحت تاثیر سیستم پایش هوشمند رادیویی با 16 دوربین دارای قابلیت چرخش تا 360 درجه قرار خواهد گرفت و این دوربین ها تمام تحرکات و احیانا تخلفات احتمالی را به صورت آنلاین و شبانه روزی به اتاق فرمان این سامانه در مقر مدیریت و در صورت لزوم به اداره کل محیط زیست استان مخابره خواهند کرد.

وی در خصوص حاشیه های اعتراضات برخی کارمندان سازمان محیط زیست با اعتقاد به اینکه برخی به دنبال آلوده کردن دولت با مسائل سیاسی به هر شکل ممکن هستند، ادامه داد: کارکنان همه سازمان های دولتی ممکن است در یک مقطع زمانی مطالبات و اعتراض های خود را علنی کنند اگر چه تنها 5 درصد جمعیت کل شاغل در ساختمان مرکزی محیط زیست در تهران نسبت به برخی مسائل معترض بوده اند اما برخی رسانه ها و اشخاص این اعتراض صنفی را به یک درگیری درون مجموعه گسترده تبدیل کرده و برخی مسائل ناروا را به سازمان محیط زیست نسبت دادند.

وی اضافه کرد: اقدامات دولت هرچه قدر هم عالی هیچ گاه به صورت کامل توسط همه رسانه های داخلی پوشش دهی نمی شود اما یک جناح خاص و رسانه های وابسته به آن ها از تمام فرصت های ممکن و غیرممکن برای ضربه زدن به سازمان ها و نهادهای وابسته به دولت سو استفاده می کنند؛ مساله مهم برای آن ها نه فقط بهره برداری های سیاسی و جناحی است و بلکه این گروه از خدشه دار کردن چهره کارمندان دولت نیز هیچ ابایی ندارند.

دولت هیچ گاه با انتقاد مخالف نبوده است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: دولت هیچ گاه با انتقاد مخالف نبوده و حمایت تمام قد کابینه دولت و استانداران از دغدغه مندان بخش های مختلف به ویژه مباحث محیط زیستی مثال بارز این ادعا است؛ همه افراد، گروه ها و رسانه ها می توانند دولت یازدهم را نقد کنند و سیاست دولت نیز شنیدن همه نقدهای به حق و حتی ناحق است اما گروه های جهت دار منتقد باید به این مساله نیز توجه کنند که مقام معظم رهبری شعار دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی را برای امسال برگزیده اند و پیشرفت کشور جز از طریق همکاری و همیاری محقق نمی شود.

ابتکار غوغا سالاری برخی رسانه ها درباره مدرک یکی از کارمندان سازمان محیط زیست را بی دلیل و صرفا انرژی بر توصیف کرد و گفت: خانم «فریبا لاهوتی» بیش از 15 سال است که با برخورداری از مدرک آکادمیک ارشد مدیریت در بخش مرکزی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول فعالیت است و در طول دو سال اخیر نیز در دبیرخانه شورای عالی این سازمان مقام مدیر کلی را بر عهده دارد همچنین مسئولیت دبیرخانه داخلی این سازمان نیز 18 سال است که با مدرک همطراز با لیسانس مدبرانه در سازمان محیط زیست مشغول خدمت است؛ این که اشکال کار کجا است و سازمان صدا و سیما و برخی رسانه ها یا اشخاص بر چه اساسی به موضوعات به غایت بی اهمیت تا این حد می پردازند قابل تامل و حتی سوال برانگیز است.

هیچ مجوزی برای توریسم شکار صادر نشده است

وی در خصوص تعداد مجوزهای توریسم شکار در سال جاری تصریح کرد: هیچ مجوزی در سال گذشته و جاری برای این نوع شکار صادر نشده اما در سال 93 به دلیل گزارش های مکرر برخی دامداران محلی و مردم بومی مبنی بر اذیت و آزار گرازهای وحشی تعداد اندکی از این موجودات با نظارت کامل سازمان محیط زیست تلف شدند که البته عنوان توریسم شکار را برای این موارد نمی توان به کار برد.

رییس سازمان محیط زیست درباره نحوه تعامل دولت با سازمان محیط زیست با توجه به گلایه های اخیر یکی از مشاور او که مورد سوال خبرنگاران بود خاطرنشان کرد: این انتقادات نه به معنی عدم تعامل دولت با سازمان در همه یا بخشی از امور بلکه به دلیل افزایش انتظارات برخی همکاران ما صورت می گیرد؛ سازمان محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی، نظارتی و بین بخشی است که با همه سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیردولتی کشور در تماس است و به همین دلیل نیز وقوع برخی تعارضات در ساختار درون مجموعه ای دولت امری طبیعی و عادی است.

افزایش تعداد روزهای سالم در نیمه نخست سال

ابتکار با بیان این که محیط بانان در صف اول دفاع از طبیعت بکر ایران ایستاده اند، افزود: محیط بانان جان بر کف اصفهانی در اقدامی شایسته و قابل تقدیر برای نخستین بار در کشور از 3 هزار امتیاز به عنوان سختی کار بهره مند شده اند و امیدواریم تصمیمات همه مدیران و مسئولان کشور در مناصب کلان اجرایی و نظارتی به بهبود شرایط معیشتی محیط بانان منجر شود.

وی با ابراز رضایت از افزایش تعداد روزهای سالم در هفت ماه نخست سال 94 نسبت به مدت مشابه آن در سال های 93 و 92 گفت: تعداد روزهای سالم در شهر اصفهان در طول سه سال گذشته با رشد سه برابری رو به رو بوده است به طوری که تعداد روزهای سالم از 48 روز در نیمه نخست سال 92 به 154 روز در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در عین حال با تاکید بر لزوم همکاری و هماهنگی مبتنی بر پژوهش و مطالعات بین بخشی در حوزه کاهش آلودگی هوا ادامه داد: اگر چه نتایج پایش هوای اصفهان در طول سنوات گذشته روند قابل قبولی را نشان می دهد اما این مساله به معنی تحقق کامل همه تلاش های سازمان محیط زیست نیست و مردم و فعالان عرصه محیط زیست باید در کنار مدیران استانی و شهری تا رفع کامل آلودگی های زیست محیطی به ویژه آلودگی هوا تلاش کنند.

شناسایی کانون های تولید گرد و غبار در کشور

ابتکار با اشاره به روزهای نارضایتی مردم از عملکرد سازمان محیط زیست در 8 سال دولت نهم و دهم خاطرنشان کرد: تلاش های دولت یازدهم پس از سال ها تاخیر در رفع آلودگی حاد هوا به ثمر نشسته و آحاد جامعه می توانند با خیال آسوده تری از اکسیژن اطراف خود تنفس کنند با این حال نباید روحیه مطالبه گری در میان مردم ساکت شود چرا که بخش عمده ای از تلاش های مسئولان در حوزه تصمیمات کلان به بیان صریح اما قانونمند کمبودها وابسته است.

وی از شناسایی کانون های تولید گرد و غبار در کشور خبر داد و اظهار کرد: اعتبارات لازم برای سرمایه گذاری در این کانون ها فراهم شده و بر اساس برنامه ریزی های قرار است اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نهال های مورد نیاز برای مقابله با فرسایش خاک و حفظ محیط منابع آبی در این مناطق را در اختیار اداره کل محیط زیست اصفهان قرار دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اعتقاد به اینکه چرخه هیدرولوژیک حوضه زاینده رود به میزان قابل توجهی با حیات تالاب گاوخونی گره خورده است، تصریح کرد: تعیین دقیق حق آبه زاینده رود و تالاب یکی از ابتکارات شیخ بهایی در طومار منتسب به او است؛ بدون شک تعادل بخشی یک اکوسیستم به میزان آب و وضعیت سفره های زیر زمینی، شرایط پوشش گیاهی و جانوری آن بستگی دارد اما زاینده رود سال ها است که با مشکلات عمده زیست محیطی از سرچشمه تا تالاب دست و پنجه نرم می کند.

دولت بر جاری شدن دوباره آب در گاوخونی اصرار دارد

ابتکار از تحقق حق آبه تالاب در آینده نزدیک خبر داد و درباره اقدامات دولت در این زمینه گفت: دولت و سازمان محیط زیست بر جاری شدن دوباره آب در تالاب گاوخونی اصرار دارند این در حالی است که تصمیمات اخیر شورای عالی آب و هماهنگی های کارگروه های حوضه آبریز زاینده رود نشان می دهد که شرایط به سمت احیای تالاب گاوخونی در حال تغییر است.

وی محدود شدن منابع آب و تغییرات غیر قابل اجتناب اقلیمی را از عوامل اصلی پیدایش معضلات زیست محیطی عنوان و اضافه کرد: در شرایط کنونی اصلاح الگوی مصرف آب و انرژی نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت قطعی است و تک تک آحاد جامعه باید در حد توان برای اصلاح الگوی آبیاری ها، کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی و روان آب ها و افزایش بهره وری از طریق روش های مدیریت پایدار تلاش کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مقایسه الگوی فضاهای سبز شهری در شهرهای مناطق خشک و نیمه خشک ایران با شهرهای پر آب آمریکای شمالی پرداخت و خاطر نشان کرد: کاشت چمن در شهرهای پر آب آمریکای شمالی بدون توجه به میزان برخورداری مناطق ممنوع اعلام شده و مدیران شهری استفاده از چمن های مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده اند اما شهرداران ایرانی هنوز در برخی شهرها به کاشت و آبیاری چمن از منابع طبیعی در فصول مختلف سال اصرار دارند.

وی ادامه داد: امروزه بازچرخابی یا تصفیه فاضلاب ها به عنوان یکی از منابع مهم آب در سراسر جهان شناخته می شود که به مصرف صنعت و آبیاری فضاهای شهری می رسد بنابراین باید پذیرفت که استفاده از روش های نوین آبیاری در عصر حاضر یکی از ملزومات حیاتی و غیر قابل انکار در حوزه مباحث محیط زیست و منابع طبیعی است.

راه اندازی "شتاب دهنده سبز"

ابتکار از حمایت سازمان محیط زیست از پژوهشگران مبدع کشور در حوزه محیط زیست خبر داد و افزود: حمایت مالی 50 درصدی سازمان محیط زیست از طرح های پژوهشی ثمر بخش و کارا در کاهش هزینه های انرژی و بهینه سازی مصرف آب یکی از مصوبات خوب دولت در حوزه مباحث محیط زیستی است.

وی افزود: دولت و ملت باید به شکلی هماهنگ به سمت واقعی تر شدن قیمت حامل های انرژی و آب جلو بروند و بنابراین همه مسئولان امر باید برای بهینه تر کردن خودورها و افزایش بهره وری منابع تلاش کنند همان گونه که به عنوان مثال امروزه بسیاری از کشورهای جهان از طریق بازیافت پسماندهای خود به ارزش افزوده جدیدتری دست یافته اند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از راه اندازی «شتاب دهنده سبز» در کشور خبر داد و تصریح کرد: صندوق ملی محیط زیست ایران پس از 8 سال وقفه در دولت یازدهم بالاخره تاسیس شد تا این «شتاب دهنده سبز» از طریق برخی ساز و کارهای مدیریتی و با همکاری صندوق توسعه ملی به توفیقات قابل توجهی در حمایت از واحدهای صنعتی در بخش تولید و صنعت دست یابد.

فضای امنیتی سازمان های مردم نهاد به پایان رسیده است

ابتکار در عین حال با تاکید بر اینکه همه واحدهای صنعتی ملزم به ارائه گزارشات جامع در ارتباط با وضعیت محیط زیستی خود هستند، ادامه داد: میزان پی گیری های قضایی محیط زیستی در طول سه سال گذشته همواره با افزایش رو به رو بوده و صنایع سراسر استان اصهان مکلف هستند بر اساس ضابطه های تعیین شده برنامه ها و اقدامات مخرب و بهبود بخش محیط زیستی خود را به صورت مرتب در اختیار کارشناسان محیط زیست قرار دهند؛ این کارخانه ها که عمدتا در شعاع 50 کیلومتری شهر اصفهان نیز قرار گرفته اند باید همواره خود را در معرض قرار گرفتن در لیست صنایع آلاینده حس کنند و برای بهبود وضعیت منابع طبیعی و محیط زیست کوشش کنند.

وی از تحقق پیشنهاد تشکیل مرکز پایش زیست محیطی با شهرداری اصفهان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این توافق نامه پیش از این در شهر مشهد نیز منعقد شده و اگر چه مسئولیت های حاکمیتی و نظارتی آن بر عهده سازمان محیط زیست شهرستان ها است اما راهبری و اجرای طرح های مرتبط با آن به طور مستقیم توسط شهرداری ها صورت می گیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بهبود جایگاه انجمن ها و سازمان های مردم نهاد خاطرنشان کرد: فضای امنیتی انجمن ها و سازمان های مردم نهاد دیگر به پایان رسیده و دولت علاوه بر اینکه از همه توان و انرژی خود برای حمایت حقوقی از این قشر استفاده می کند بلکه گوش شنوایی برای نقدهای آن ها نیز هست چرا که دولت تدبیر و امید به این باور رسیده است که تحقق رشد و توسعه اجتماعی بدون مشارکت اجتماعی همه مردم امکان پذیر نیست.

1