دماغه کشتی روسی در ساحل رودسر سر از خاک بیرون آورد

31 اکتبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/3b1qv

دماغه کشتی روسی در ساحل رودسر سر از خاک بیرون آورد
amlashma.ir
کشتی روسی کشف شده در روستای له له رودسر

دماغه یک کشتی روسی در حاشیه رودخانه شلمان رود در روستای لَه لِه رود از توابع شهرستان رودسر در استان گیلان بر اثر وقوع سیل هفته گذشته آشکار شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از کشف لاشه یک کشتی روسی در آب های ساحلی روستای لَه لِه رود شهرستان رودسر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، رضا علیزاده در تشریح خبر گفت: در پی دریافت گزارشی مبنی بر کشف کشتی روسی در روستای لـه له رود شهرستان رودسر، باستان شناسان این اداره کل جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

وی با بیان این که روستای له له رود در فاصله تقریبی 7 کیلومتری شمال شهرستان رودسر قرار دارد و مسیر منتهی به دریا از داخل این روستا عبور می کند، اذعان داشت: قسمتی از دماغه یک کشتی احتمالا بزرگ در حد فاصل رودخانه و جاده دسترسی و فاصله تقریبی حدود 500 متری جنوب دریا مشاهده شده است.

این مسئول تصریح نمود: طبق بررسی های اولیه ضخامت بدنه کشتی حدود 30 سانتی متر ارزیابی شده و بخش اعظم آن در زیر جاده به عمق 170 سانتی متر مدفون می باشد.

علیزاده با اشاره به این که هم اکنون حدود یک متر از کشتی مذکور قابل مشاهده است، خاطرنشان کرد: باستان شناسان این اداره کل قدمت کشتی را به دوره قاجاریه تخمین زدند که با توجه به دوری از دریا، احتمالاً بر اثر طوفان های سهمگین به این نقطه هدایت شده است.

 

amlashma.ir

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بیان داشت: با توجه به این که حدود 95 درصد از این کشتی در دل خاک مدفون است، نمی توان با اطمینان در خصوص ماهیت و کاربری آن اظهارنظر نمود.

این مسئول به کشف کشتی قدیمی دیگری در فاصله حدود 300 متری این منطقه در دهه هفتاد توسط باستان شناسی سرشناس بنام مرحوم صدر کبیر اشاره نمود و گفت: با تلاش باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به زودی اطلاعات جامعی از این غریق به اطلاع عموم خواهد رسید.

در عین حال بیژن خاوری، وبلاگ نویس محلی در یادداشتی که منتشر کرده است، گفته است: دماغه کشتی در عمق دو متری زمین در حاشیه رودخانه شلمان رود در روستای له له رود از توابع شهرستان رودسر بر اثر وقوع سیل هفته گذشته آشکار شده است.

او که کشتی را از نزدیک دیده است، می گوید: با توجه به دماغه؛ حدود 30 متر طول دارد و در وسط باید حدود 5 تا 7 متر پهنا داشته باشد. این وبلاگ نویس از مسوولان خواسته است که سریع تر برای انتقال مناسب آن اقدام کنند تا اتفاقات پیش بینی نشده، تمام رمز و راز این اثر تاریخی را دوباره پنهان نکند.

دیدگاه ها

  • بيژن خاوري 31 اکتبر 2015 - 13:22

    آخرین خبر اینکه هنوز از سوی هیچ سازمان و یا نهادی در رسیدگی به این اثر تاریخی که میتواند حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشد اقدام موثری صورت نگرفته و حتی نگهبانی هم بر آن نگمارده اند تا مبادا مورد سوء استفاده افراد سود جو قرار گرفته و یا مبادرت به تخریب و یا تکه تکه کردن ان کنند. فلذا اگر این اثر در سیلاب آتی دوباره از نظرها ناپدید شود !!!!!!!!!! نمیدونم چی بگم . ولی خودم را نمیبخشم.
    لازم به ذکر است که کارشناس استان فقط به یک کلمه خلاصه کرد که مربوط به دوره قاجار است ! ولی نگفته قاجار 1300 یا قاجار 1200 زیرا قاجاریان حدود 130 سال حکومت کردند که تا به اینسال حدود دویست سال از قدمت ان میگذرد در حالیکه این کشتی در عمق 2 متری سطح زمین در کف دریای دوران خود ارمیده است .لازم به توضیح مکرر اینکه در سده های گذشته طبق آثار موجود در پای کوه ها، کل شهرستان رودسر زیر آب بوده است. این اثر با ارزش را قبل از بازگشت و پنهان شدن در سیلاب اینده به دریا را دریابید.
    شاهد عینی
    http://bizan.persianblog.ir/post/89

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1