9 ژوئن 2024 - 23:21
معرفی «باغ های ایرانی» در روزنامه فرانسوی

جست و جو برای کشف باغ های مجلل ایران ابدی

27 اکتبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/uc7vr

جست و جو برای کشف باغ های مجلل ایران ابدی
gardeshgarha.com
باغ ارم شیراز

روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» در تازه ترین شماره خود، باغ های ایرانی و جاذبه های گردشگری ایران را به خوانندگان فرانسوی زبانش معرفی کرد.

به گزارش ایرنا، چندی است که زمزمه استقبال گسترده گردشگران فرانسوی برای سفر به ایران و جایگاه ویژه آن در کاتالوگ های گردشگری فرانسه از رسانه های این کشور اروپایی به گوش می رسد. این بار روزنامه لوفیگارو با انتشار گزارشی تصویری از باغ های ایرانی با عنوان «در پی کشف باغ های مجلل ایران ابدی»، این جاذبه گردشگری را به خوانندگانش معرفی کرد.

در این گزارش آمده است: «آن ماری سلزک» (Anne-Marie Slézec) مدیر انجمن ملی باغبانی فرانسه (SNHF) در بهار گذشته سفر فوق العاده ای به ایران داشت. این گیاه شناس با تجربه توانست از باغ های مجلل در شهرهایی با قدمت هزاران ساله همچون تهران، شیراز و اصفهان دیدن کند.

همچنین «فابریس نوده لانگلوآ» (Fabrice Nodé-Langlois) خبرنگار این روزنامه فرانسوی نیز هنگام تهیه گزارش تازه خود از ایران فرصت یافت به باغ گیاه شناسی مشهد، دومین شهر بزرگ ایران که شهری مذهبی برای شیعیان محسوب می شود، سفر کند.

این روزنامه فرانسوی نوشت: این تصاویر نتیجه سفر این دو گزارشگر از سفر به زیباترین باغ های ایرانی در کشوری است که با جاذبه های فراوان در محل تلاقی شرق و غرب است. توافق هسته ای به دست آمده در تابستان گذشته در حال پایان دادن به بیش از 30 سال انزواست.

پیشتر همین روزنامه در گزارشی از نمایشگاه تخصصی گردشگری پاریس از بازگشت ایران به کاتالوگ تورهای گردشگری و رونق بازار گردشگری ایران گزارش داد و نوشت: پس از توافق تاریخی میان قدرت های غربی و جمهوری اسلامی ایران، این کشور به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری با قدرت به تبلیغات آژانس های مسافرتی باز می گردد.

بر پایه این گزارش، از مارس 2013 تا مارس 2014 میلادی، ایران میزبان نزدیک به چهار میلیون و 500 هزار گردشگر بوده است؛ مقامات این کشور امیدوارند این تعداد در 10 سال آینده به بیش از 20 میلیون نفر برسد.

وزارت امور خارجه فرانسه چند ماه پیش با صدور بیانیه ای رسمی هشدار امنیتی سفر به ایران را لغو کرد و به این ترتیب سفرهای گردشگری و حرفه ای به شهرهای اردبیل، شیراز، اصفهان، یزد، کاشان، همدان، تبریز، رشت، گرگان و تهران، همچنین جزایر گردشگری کیش و قشم و نیز منطقه باستانی شوش در خوزستان، ممکن شد.

لوفیگارو در گزارش دیگری با اشاره به بازگشت مقتدرانه ایران به صنعت گردشگری بین المللی، عنوان کرده بود: موسسات گردشگری، فرصت مناسبی یافته اند تا مقصد جدیدی را به مشتریان خود پیشنهاد دهند. ایران با بناها و اماکن فرهنگی متعدد (اصفهان، شیراز، تخت جمشید و غیره) و نیز با قابلیت های تفریحی (سواحل خلیج فارس، دریای خزر و پیست های اسکی البرز) طیف وسیعی از جذابیت های گردشگری را در اختیار مسافران قرار می دهد.

1