لغو پروازهای فوق العاده ایرلاین های بدهکار

27 اکتبر 2015 - 09:50 dsfr.ir/8k0r9

ایرلاین های داخلی

چند ماه پس از بالا گرفتن پیگیری های شرکت فرودگاه ها برای تسویه طلب هایی که در طول ماه های گذشته از ایرلاین ها داشته، حالا به نظر می رسد با به بن بست خوردن مذاکرات ابتدایی، این شرکت مجبور شده طرح هایی را برای تنبیه شرکت های هواپیمایی بدهکار وضع کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ هرچند در حدود دو سال قبل صحبت از نزدیک شدن رقم بدهی ایرلاین ها به شرکت فرودگاه ها به حدود 400 میلیارد تومان شد، اما از همان زمان برنامه ریزی برای کاهش این رقم و تسویه بدهی ها نیز کلید خورد.

با وجود این که در طول ماه های گذشته شرکت فرودگاه ها بارها اعلام کرده پیگیر بدهی های معوق خود است و حتی در این زمینه مذاکراتی را نیز با ایرلاین های بدهکار آغاز کرده، اما نه تنها این رقم کاهش نیافته که طبق آخرین آمار حتی از مرز 600 میلیارد تومان نیز گذشته است.

این رقم برای شرکت فرودگاه ها که به عنوان یک شرکت انتفاعی باید هزینه های خود را از محل ارائه خدماتش به دست بیاورد به شدت بزرگ بوده و همین موضوع کار را به مذاکرات چند جانبه برای کاهش رقم این بدهی ها کشانده است به خصوص وقتی صحبت از این می شود که چند ایرلاین دولتی جزو بدهکارترین ایرلاین ها به حساب می آید.

با وجود مذاکرات صورت گرفته اما به نظر می رسد همچنان راهی مناسب برای پرداخت این بدهی ها به دست نیامده و شرکت فرودگاه ها همان طور که چند ما قبل رییس اش وعده داده بود باید نسبت به برخی اقدامات تنبیهی و بازدارنده اقدام کند.

هرچند بارها اعلام شده این اقدامات تاثیری در روند پروازهای کشور نخواهد داشت، اما باقریان (معاون شرکت فرودگاه ها) در اظهارنظر اخیر خود اعلام کرده شرکت فرودگاه ها به جای ورود به طرح کاهش برنامه های پروازی ایرلاین های بدهکار در جریان مذاکراتی با سازمان هواپیمایی به توافق رسیده تا مجوز پروازهای فوق العاده این شرکت های هواپیمایی کاهش پیدا کند.

هرچند در صحبت های باقریان اشاره دقیقی به نام ایرلاین های بدهکار و یا نحوه برنامه ریزی برای کاهش پروازهای فوق العاده نشده، اما به نظر می رسد این نخستین گام شرکت در راستای برخورد با شرکت های هواپیمایی بدهکار خواهد بود، روندی که اگر ادامه داشته باشد احتمالا دولت را مجبور به ورود به این عرصه خواهد کرد، زیرا در شرایطی که از شرکت های هواپیمایی داخلی این انتظار می رود که در روزهای پس از تحریم نسبت به وارد کردن هواپیماهای جدید اقدام کنند برایشان حتی تسویه کردن بدهی های سابق نیز امکانپذیر نیست و این موضوع به خوبی نشان می دهد که باید حداقل از یکی از طرف های فعال در این ماجرا حمایت صورت گیرد.

1