تجمع دوستداران محیط زیست در اعتراض به وضعیت ببر سیبری

26 اکتبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/e60ct

وضعیت نگهداری ببر سیبری در ایران

حدود 40 نفر از دوستداران حیات وحش امروز دوشنبه (چهارم آبان ماه) در اعتراض به آنچه اسارت 5 ساله ببر سیبری در قرنطینه خواندند، در برابر ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان تجمع کردند و خواستار تعیین تکلیف این گونه ارزشمند شدند.

به گزارش ایرنا، تجمع کنندگان بنرهایی با شعار "پایان این اسارت، محیط زیست حمایت"؛ "پایان این اسارت، دامپزشکی حمایت"؛ "ای وای بر اسیری که از یاد رفته باشد" و "پایان این انتظار، وساطتت کن ابتکار" در دست داشتند.

پنج سال پیش مدیریت وقت سازمان حفاظت محیط زیست دو قلاده ببر را در مقابل دو قلاده پلنگ از سیبری وارد ایران کرد اما به دلیل آماده نبودن محل زندگی، این حیوانات به باغ وحش ارم منتقل و پس از مدتی به علت تغذیه نادرست به بیماری مشمشه مبتلا شدند. بر اثر این بیماری یکی از ببرها تلف شد و به علت مشکوک بودن به ابتلا این ویروس، ببر دوم در قرنطینه قرار گرفت که بعد از گذشت 5 سال همچنان بلاتکلیف است.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک سمی ها مشاهده می شود. این بیماری بسیار کشنده در اسب ها بیشتر دیده شده و از بیماری های مشترک انسان و دام است.

چندی پیش "مجید خرازیان مقدم" مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در مصاحبه ای گفته بود که در حال مذاکره با سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای تعیین تکلیف ببر سیبری هستیم.

قرار بود سازمان حفاظت محیط زیست مکانی جدید را برای نگهداری ببر سیبری به سازمان دامپزشکی معرفی کند که بر این اساس ابتدا مکانی را در باراجین منطقه ای در شمال شهر قزوین ابتدای آزادراه قزوین زنجان که تا دامنه های البرز غربی امتداد دارد، معرفی کرد که بعد از بازرسی کارشناسان سازمان دامپزشکی مورد موافقت آنها قرار نگرفت. سپس مکان دیگری در منطقه پناهگاه حیات وحش سمسکنده در استان مازندران معرفی و مورد تایید کارشناسان سازمان دامپزشکی قرار گرفت اما نکته قابل توجه در انتقال ببر سیبری، موافقت اداره کل محیط زیست استان مازندران است زیرا بعد از انتقال مسوولیت نگهداری از این گربه سان ارزشمند بر عهده این اداره کل خواهد بود بنابراین نیاز به بررسی بیشتری دارد.

برآوردها نشان می دهد بعد از انتقال، هزینه نگهداری ببر ماهانه 8 تا 9 میلیون تومان است و فقط تامین غذای این حیوان در ماه حدود 4 میلیون تومان خواهد بود بنابراین رقم بالایی است و نیاز به تامین اعتبار دارد.

1