22 فوریه 2024 - 11:19

هتل های کیش با ستاره هایی خیالی

25 اکتبر 2015 - 13:50 dsfr.ir/mb0px

هتل های کیش با ستاره هایی خیالی
کیش تور
هتل آرامیس کیش

در حالی که رئیس سازمان میراث فرهنگی از سونامی گردشگران در سال های آینده خبر می دهد، اما هتل های جزیره گردشگرپذیر کیش همچنان برای جذب مسافر، ستاره خیالی می فروشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جزیره کیش 50 هتل آماده برای پذیرش مسافر دارد که طبق طرح استانداردسازی انجام شده در سال 89، از این تعداد 5 هتل دارای 5 ستاره و 8 هتل دارای 4 ستاره هستند و بقیه هتل ها نیز 2 و 3 ستاره دارند. در مجموع جزیره کیش دارای 4 هزار اتاق و نزدیک به 12 هزار تخت است. ستاره گذاری برای هتل های جزیره کیش 4 سال پیش انجام شده بود و در همان زمان برخی از هتلداران به علت تخلفاتی که انجام داده بودند از جمله فروش گران اتاق، مشمول جریمه و ریزش ستاره هایشان شدند.

ولی هنوز هم برخی از هتلداران این جزیره از درجه هتل برای درخشان نشان دادن ستاره استفاده می کنند. هتل ها معمولا دارای هر ستاره ای که باشند، درجه بندی می شوند از TOP گرفته تا درجه C. برای بسیاری از هتلداران، هتلی با 2 ستاره و درجه TOP سه ستاره محسوب می شود. به همین علت در تبلیغات رسانه ای خود از واژه 3 ستاره یا هتل بزرگ استفاده می کنند حتی برخی از آن ها سعی می کنند تا ستاره های هتل خود را از چشمان مسافر دور نگه دارند. بنابراین ستاره ای را در سر در هتل نصب نمی کنند.

نمونه این دست هتل ها در جزیره کیش کم نیست. حتی چند وقت پیش یکی از مشهورترین هتل های این جزیره که مهمانانی از سازمان مناطق آزاد کیش هم در بخش هتل 4 ستاره آن اقامت داشتند، به علت شکایت های متعدد یکی از ستاره های خود را از دست داد. با این حال این هتل در بخش اقامتگاه های 2 ستاره خود، خدماتی در اندازه هتل یک ستاره ارائه می کند ولی هزینه اتاق 3 ستاره را از مسافر می گیرد!

هتل های دیگر نیز مانند آبادگران، پانیذ، اسپادانا و ... به بازرسی و بازنگری مجدد در ارائه خدمات، هزینه ها و ستاره و درجه بندی نیاز دارند. به عنوان مثال یکی از هتل های دارای 2 ستاره، در تبلیغات خود از عنوان 3 ستاره استفاده می کند در حالی که حتی برخی از کارکنان این هتل می گویند: «خودمان هم نمی دانیم بالاخره چند ستاره در این هتل می درخشد. چون نرخ اتاق دو تخته در این هتل 250 هزار تومان است و این نرخ در ایام عید 100 هزار تومان نیز گران تر می شود.»

هتل دیگری هم هم اگرچه ظاهر فریبنده ای دارد ولی مشاهده اتاق های آن باعث می شود تا کمتر گردشگری رغبت به اقامت در آن ها را داشته باشد.

رسیدگی به وضعیت این هتل ها و بازنگری در ستاره آن ها بر عهده سازمان منطقه آزاد کیش است اما از 4 سال پیش تا کنون این اقدام را انجام نداده است. جامعه هتلداران جزیره کیش نیز آن طور که رئیس اش می گوید قدرت اجرایی برای این کار ندارد.

مسیح الله صفا می گوید: برخی سلایق بخش دولتی باعث شده تا روند استانداردسازی هتل ها کند پیش برود چون دولتی ها می خواهند که در این زمینه نقش داشته باشند و تعیین کننده آن کسی باشد که آن ها صلاحیتش را تایید کرده باشند. این روند نه تنها در مناطق آزاد بلکه در سازمان میراث فرهنگی کشور نیز وجود دارد. ما از سال 91 مکاتبات متعددی با مسئولان منطقه آزاد کیش درباره استانداردسازی هتل ها داشتیم حتی گروهی نیز برای این کار تعیین شدند ولی هنوز اقدامی در این جهت انجام نشده است.

هتلداران در جزیره کیش معمولا در سایت های اطلاع رسانی خود از تصاویری جذاب برای جلب نظر مسافر استفاده می کنند ولی وقتی گردشگر در اتاق را باز می کند با واقعیت مواجه شده و متوجه می شود رویایی که برایش ساخته بودند، پوچ است اما از آن جا که در ایامی مانند نوروز و یا تابستان و برخی از ایام تعطیل سال راهی برای جا به جایی و یا انصراف ندارد، به همان اتاق ها اکتفا می کنند.

بنابراین تنها کاری که می تواند انجام دهند این است که خدمات بهتری از کارکنان هتل دریافت کنند اما متاسفانه بیشتر هتلداران کیش به غیر از چند هتل 5 ستاره خدمات مناسبی به مسافر ارائه نمی دهند به خصوص در ایام تعطیل که تعداد مسافران زیاد و میزان فعالیت کارکنان نیز بیشتر می شود.

رئیس جامعه هتلداران کیش که عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز هست در این زمینه می گوید: نظارت بر عملکرد هتل ها و استانداردسازی آن ها طبق قانون باید توسط صنوف انجام شود ولی این قانون عملیاتی نمی شود. هتلدارن، هتل 3 ستاره را با 4 ستاره تبلیغ می کنند. اگر به ما قدرت اجرایی نمی دهند حداقل باید معاونت های گردشگری جلوی این کار را بگیرند. نظارت های ما نصفه و نیمه است. به ما می گویند نظارت عالیه بر عهده دولت است. ولی متاسفانه اکنون نظارت های جزئی نیز توسط دولتی ها انجام می شود.

به نظر می رسد سازمان منطقه آزاد کیش در سال های اخیر نتوانسته از عهده نظارت بر هتل ها و استانداردسازی آن ها برآید چرا که اکنون کارشناسان حوزه هتلداری در این جزیره  آماده نظارت و استانداردسازی هتل ها هستند اما تعلل به وجود آمده باعث سو استفاده برخی از هتلداران جزیره شده است. همچنین عملکرد مدیریت گردشگری و معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری در دبیرخانه سازمان مناطق آزاد کشور نیز در سال های اخیر ثابت کرده که کمتر نظارتی بر حوزه گردشگری مناطق تحت پوشش خود دارد.

از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وظایف خود را در حیطه مناطق آزاد کشور نمی داند، به همین دلیل نسبت به جزایر گردشگری ایران مانند کیش بی تفاوت است. این در حالی است که رئیس سازمان میراث فرهنگی چندی پیش از سونامی ورود گردشگران خارجی به ایران در سال های 2016 و 2017 خبر داد. با این وجود به نظر می رسد که هتل های جزیره کیش از آنجا که سال هاست استانداردسازی نشده اند، برای استقبال از سونامی گردشگران خارجی چندان آماده نیستند.

1