1 مارس 2024 - 11:52

منطقه نمونه گردشگری «قوتورسوئی» ساماندهی می شود

22 اکتبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/et4xo

منطقه نمونه گردشگری «قوتورسوئی» ساماندهی می شود
panoramio.com
منطقه گردشگری قوتورسوئی

طرح ساماندهی منطقه نمونه گردشگری «قوتورسوئی» شهرستان مشکین شهر در کارگروه تخصصی گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصویب شد.

به گزارش ایسنا، جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی، معاون گردشگری و معاون سرمایه گذاری این اداره کل و جمعی از مدیران دستگاه های عضو این کارگروه، در سالن شیخ صفی استانداری اردبیل برگزار شد.

معاون گردشگری استان در این جلسه با اشاره به مکان یابی های انجام شده توسط اداره کل حمل و نقل و پایانه ها و اداره کل راه و شهرسازی و پلیس راه برای نصب تابلوهای راهنمای گردشگری در محورهای مواصلاتی استان و حریم شهر اردبیل گفت: حوزه های مکان یابی شده دارای حریم مصوب اما در اختیار بخش خصوصی است که مجوز نصب تابلوها توسط این بخش داده نمی شود.

قادر تقی زاده خواستار اجرای مصوبات کارگروه در مورد صدور مجوز نصب تابلوهای گردشگری در محورهای مواصلاتی استان و حریم دولتی توسط اداره کل حمل و نقل و پایانه ها و شهرداری اردبیل شد. وی به الزام طی دوره های آموزشی برای مدیران و کارکنان رستوران های داخل شهر اردبیل و تصویب آن در این کارگروه گردشگری تأکید و پیشنهاد کرد: تمدید پروانه بهره برداری و پروانه کسب تمامی صنوف شهر سرعین منوط به گذراندن دوره های آموزشی کوتاه مدت باشد.

تقی زاده شرکت در نمایشگاه های بین المللی "ITB" آلمان و فیتور اسپانیا را برای افزایش جذب گردشگر خارجی و تعداد ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی استان باتوجه به تأکید استاندار مبنی بر جذب گردشگر خارجی به عنوان اولویت نخست در توسعه گردشگری، بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: گردشگری در واقع صادرات پنهان است که بدون پرداخت هزینه تولید و حمل و نقل کالاهای صادراتی می توان با جذب بی شمار گردشگران خارجی، سالانه درآمد ارزی بسیار بالایی به کشور وارد کرد.

وی به کاهش اعتبارات گردشگری تخصیص یافته استان در سال جاری نسبت به سال های گذشته اشاره و یادآور شد: اگر گردشگری در اولویت اول توسعه استان دیده شده است، به طبع این اولویت باید در تخصیص اعتبارات دولتی و تسهیلات بانکی نیز لحاظ شود.

معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این جلسه تنها راه برون رفت از رکود اقتصادی و شناساندن وجهه واقعی ایران را از طریق گردشگری میسر دانست و بیان کرد: به گردشگری به عنوان یکی از بخش های مهم اقتصادی علاوه بر نگرش فرهنگی باید با نگاه اقتصادی نیز نگریست.

در ادامه جلسه، طرح ساماندهی منطقه نمونه گردشگری «قوتورسوئی» بررسی و به تصویب اعضای کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان رسید و مقرر شد اعتبار مطالعات زیست محیطی این طرح نیز تأمین شود.

کریم حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز با تأکید بر انجام مطالعات زیست محیطی منطقه نمونه گردشگری «قوتورسویی»، در دنیا اولویت نخست صنعت گردشگری و در همین راستا نخستین وظیفه شهروند کره زمین را حفاظت زیست کره عنوان کرد و افزود: در این راستا تأکید سازمان میراث فرهنگی نیز بر تصویب مناطق نمونه گردشگری است که واقعا دارای قابلیت و پتانسیل گردشگری برای سرمایه گذاری هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز با تصویب الزام طی دوره های آموزشی کوتاه مدت برای تمامی صنوف گردشگری استان و سپس تمدید پروانه بهره برداری آنان، تصریح کرد: رستوران ها و هتلداران و صنوف وابسته به گردشگری استان از نظر کیفی و کمی و رعایت اصول بهداشت و ایمنی و فرهنگ گردشگرپذیری نیاز به آموزش دارند.

علی آذرنژاد با تصویب کلیات موضوع شرکت استان در نمایشگاه های بین المللی "ITB" آلمان و فیتور اسپانیا موافقت و بیان کرد: گردشگری نوعی تجارت است که درحال حاضر می تواند بزرگ ترین منبع درآمد اقتصادی کشور به شمار آید.

در این کارگروه، گزارش کوتاهی از نحوه برگزاری نمایشگاه های بین المللی "ITB" آلمان و فیتور اسپانیا در سال های گذشته ارائه شد.

1