24 فوریه 2024 - 20:49

صدور ویزای 30 روزه در فرودگاه های ایران

20 اکتبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/3f7fg

صدور ویزای 30 روزه در فرودگاه های ایران
farabillboard.com
فرودگاه مشهد

دو ماه پس از تصویب طرح "افزایش اعتبار ویزای فرودگاهی برای گردشگران خارجی"، سرانجام این مصوبه در فرودگاه های بین المللی ایران به مرحله اجرا رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، هیأت وزیران 11 مهرماه "روادید فرودگاهی 30 روزه" را با قابلیت تمدید 15 روز اضافی، تصویب کرد. این مصوبه از حدود دو هفته پیش به دفاتر گذرنامه و روادید وزارت خارجه در فرودگاه های بین المللی ابلاغ شده است.

مجتبی کریمی، رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت خارجه از ابلاغ این مصوبه دولت توسط این وزارتخانه به مراکز مرتبط خبر داد و گفت: صدور ویزای یک ماهه فرودگاهی با قابلیت 15 روز تمدید در فرودگاه های بین المللی ایران آغاز شده است. از حدود دو هفته پیش امکان دریافت ویزای یک ماهه ایران برای گردشگران خارجی در فرودگاه های بین المللی فراهم شده که این اتفاق در شرایطی که تعداد درخواست ها برای سفر به ایران افزایش یافته، واقعا خوشایند و اقدامی بجا بوده است.

البته ابلاغ این مصوبه در حالی صورت گرفته که هنوز برخی از تورگردانان و گردشگران خارجی از اجرای آن بی اطلاع هستند. به نظر می رسد نمایندگی های دیپلماتیک ایران در خارج از کشور هنوز برای مطرح کردن این مصوبه مهم دولت که در راستای تسهیل سفر گردشگران خارجی به ایران صادر شده، اقدامی انجام نداده اند.

پیش از این اعتبار فرودگاهی ایران برای مسافران خارجی (به غیر از 10 کشور) 14 روز بود که امکان تمدید هم نداشت.

طبق اظهارات رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت خارجه، ویزای فرودگاهی در طول سال بدون محدودیت برای اتباع خارجی صادر می شود، یعنی یک گردشگر خارجی در هر بار سفر به ایران بدون هیچ محدودیتی می تواند ویزای فرودگاهی دریافت کند و این ویزا فقط یک بار صادر نمی شود.

بر اساس اعلام سامانه امور کنسولی و ایرانیان وزارت خارجه، با توجه به مصوبه هیأت وزیران، از این پس دفاتر گذرنامه و روادید وزارت خارجه مستقر در فرودگاه های امام خمینی (ره) مهرآباد، مشهد، شیراز و تبریز برای دارندگان گذرنامه های معتبر، رواید گردشگری با یک ماه اعتبار و قابلیت 15 روز تمدید صادر می کنند.

اتباع کشورهایی چون جمهوری آذربایجان، آلبانی، آلمان، اتریش، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، اسلوانی، اسلوواکی، امارات، اندونزی، اوکراین، ایتالیا، ایرلند، بحرین، برزیل، برونئی، بلاروس، بلژیک، بلغارستان، دانمارک، روسیه، رومانی، ژاپن، سنگاپور، سوئد، سوئیس، سوریه، عربستان، عمان، فرانسه، فلسطین، قبرس، قرقیزستان، قطر، کرواسی، کره جنوبی، کره شمالی، کلمبیا، کوبا، کویت، گرجستان، لبنان، لوکزامبورگ، لهستان، مالزی، مجارستان، مغولستان، مکزیک، نروژ، نیوزلند، ونزوئلا، ویتنام، هلند، هند، یوگسلاوی و یونان امکان دریافت روادید فرودگاهی را دارند.

طبق اعلام معاونت امور کنسولی و ایرانیان وزارت خارجه، این روادید صرفا با هدف جهانگردی و برای افرادی که اصالتا تابعیت این کشورها را دارند صادر می شود و شامل دارندگان گذرنامه های سیاسی، خدمت، تجاری، کارشناسی، خبرنگاری، گزارشگری و اتباع ایرانی دارای گذرنامه خارجی (که به موجب قانون جمهوری اسلامی ایران از تابعیت ایران خارج شده اند) نخواهد بود.

بر اساس اعلام وزارت خارجه نیز در حال حاضر اتباع کشورهایی چون سومالی، آمریکا، انگلیس، کانادا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان و پاکستان امکان دریافت روادید فرودگاهی را ندارند. اتباع این کشورها برای سفر به ایران می توانند از طریق نمایندگی های ایران در آن کشورها اقدام کنند.

البته حسن قشقاوی معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه چندی پیش اعلام کرد: از اول آبان ماه در فرودگاه مشهد برای اتباع عراقی که هوایی به ایران سفر کنند روادید فرودگاهی صادر می شود. به این ترتیب عراق از ذیل کشورهایی که امکان دریافت ویزای فرودگاهی نداشتند، خارج می شود.

مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در گفت و گویی با آسوشیتدپرس یادآور شده است: مقامات ایرانی تلاش می کنند تا موانع سر راه گردشگران و مسائل مربوط به صدور ویزای مسافران 190 کشور دنیا برای ورود به فرودگاه تهران را از میان بردارند. ویزای آن ها اعتبار 30 روزه با امکان تمدید 15 روزه است.

در ادامه سیاست های تسهیل کننده دولت ایران برای سفر گردشگران خارجی به ایران، هیأت دولت وزارت امور خارجه را نیز موظف کرده است تا یک سال آینده صدور ویزای الکترونیک را با کمک سازمان میراث فرهنگی، وزارت کشور و دستگاه های مربوط عملیاتی کند.

1