17 آوریل 2024 - 14:08
"برجام"، یخ ها را شکست

آغاز تبلیغ تورهای گردشگری سفر به ایران

19 اکتبر 2015 - 18:30 dsfr.ir/mg2gd

آغاز تبلیغ تورهای گردشگری سفر به ایران
ایسنا
شهر کویری یزد

به نظر می رسد به سرانجام رسیدن برجام از سوی ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا نه تنها در کشورمان تغییراتی مثبت و امیدوارکننده را رقم زده، بلکه رنگ دیگری به سیاست های رسانه های غربی بخشیده؛ تا جایی که انگلیسی ها در یکی از معتبرترین روزنامه شان تبلیغ تور گردشگری به ایران کرده اند و از شهروندان خود خواسته اند تا به ایران سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ایران که زمانی از سوی دولت انگلیس نامش در فهرست کشورهای پرخطر قرار داشت، این روزها در روزنامه «دیلی تلگراف» به عنوان "یکی از رازآلودترین و فریبنده ترین" کشورها معرفی شده است.

خط  مشی سیاسی دولت تدبیر و امید و دیپلماسی لبخندی که دیگر با نام ایران گره خورده، گام به گام مسیری را طی کرد که به انجام مذاکرات و سرانجام، رسیدن به ایستگاه برجام منجر شد. با آغاز مذاکرات هسته ای، انگلیسی که خود پیش قراول اعمال محدودیت ها در زمینه سفر گردشگرانش به ایران بود، به سرعت دست به کار شد و رفع قدم به قدم موانع را در دستور کار خود قرار داد. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که اکنون روزنامه ای مثل «تلگراف» پیشرو در تبلیغ تور گردشگری به ایران شده و نام ایران را در کنار دیگر مقاصد پیشنهادی خود قرار داده است.

این اقدام از این جهت اهمیت دارد که «تلگراف» نه نشریه ای برای متخصصان و کارشناسان رسانه ای و گردشگری، بلکه روزنامه ای برای عامه مردم به حساب می آید و تبلیغ توری 12 روزه به ایران و معرفی جاذبه های مهم تاریخی و فرهنگی در آن، نشان از اطمینان انگلیسی ها از مسیری است که در آن قدم می گذارند.

این تبلیغات در حالی توجه رسانه ها را به خود جلب کرده که پس از باز شدن سفارت انگلیس در ایران و انجام توافق هسته ای، پیش بینی هایی در زمینه صدور ویزا برای ایرانی ها به منظور سفر به انگلیس و حتی تبادل دوجانبه گردشگران دو کشور صورت گرفت.

البته ناگفته نماند با وجود قول هایی که در زمینه تسهیل شرایط صدور ویزا داده شده، هنوز هیچ اقدام عملی انجام نشده است.

روزنامه «تلگراف» تورهایی را با راهنماهای متخصص و خبره به کشورهای مختلف معرفی می کند و حال، پس از بهبودی نسبی روابط سیاسی، ایران به یکی از مقاصد پیشنهادی این نشریه تبدیل شده است.

«معرفی ایران با دیوید بلر» نام این مقاله است که توری 12 روزه به قیمت 3150 پوند را تبلیغ می کند. زمان برگزاری این تور در چهار دوره 12 روزه مختلف، از ماه می تا اول اکتبر 2016 است و طی آن، مسافران به دیدن استان های اصفهان، شیراز، تهران و یزد خواهند رفت.

در ابتدای این گزارش از ایران به عنوان "یکی از رازآلودترین و فریبنده ترین" کشورهای جهان یاد شده و خوانندگان را به سفر به اصفهان، پرسپولیس و شیراز ترغیب کرده است. در این تبلیغ، اصفهان به عنوان "مظهر معماری ایرانی" و "یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران" معرفی و "نصف جهان" خوانده شده است.

«تلگراف» بیشتر روی جاذبه هایی تمرکز کرده که نامشان در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است؛ "پرسپولیس" یکی از این مقاصد است که در این گزارش، روی آن تاکید شده و لقب "میراث معماری اولین امپراتوری ایران" را دریافت کرده است. این روزنامه انگلیسی، شهر شیراز را با شعرش معرفی کرده و گردشگران را به دیدار از "قلب فرهنگی سرزمین پارس" وسوسه کرده است.

در بخشی از گزارش «تلگراف» آمده است: «شما زمانی را برای دیدار از مساجد آینه کاری شده، کاخ ها، باغ ها و چایخانه های شهر شیراز در اختیار خواهید داشت. شیراز در قرن هجدهم پایتخت سلسله زندیه ایران بود. به برکت وجود هنرمندان و عالمان، نام این شهر با علم آموزی، بلبل، شعر و گل های رز هم معنا شده است. امروزه شیراز، شهری آرام و پیشرفته با خیابان هایی پردرخت، بناهای تاریخی، باغ های زیبا و مساجد شگفت انگیز است. این تور شامل شعرخوانی از کارهای حافظ مشهورترین شاعر ایرانی هم می شود.»

به گزارش تلگراف، گردشگران انگلیسی در تهران از کاخ گلستان، بازار بزرگ، موزه جواهرات ملی و ... دیدن می کنند. سپس به دیدن ابیانه، باغ فین و مسجد آقابزرگ کاشان می روند. بازدید از مناظر کویری یزد، شهر نایین و برج زرتشتی ها از دیگر برنامه های این تور است.

مکان های دیدنی شیراز و سپس اصفهان از جمله آرامگان کوروش، مقبره حافظ، تخت جمشید، چهل ستون و میدان نقش جهان در این سفر 12 روزه میزبان گردشگران خواهند بود.

1