24 فوریه 2024 - 23:59
معاون سازمان میراث فرهنگی

تراز گردشگری در ایران مثبت است

20 می 2015 - 16:30

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تراز مثبت صنعت گردشگری در ایران در سال های 92 و 93 و بهبود این روند در سال جاری خبر داد.

مرتضی رحمانی موحد بدون اشاره به آمار افزود: بررسی آمارهای ورودی و خروجی گردشگران خارجی در ایران و تاثیرات اقتصادی ناشی از آن نشان می دهد که این وضعیت مثبت همچنان با شتاب بیشتری ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اتخاذ سیاست های راهبردی از سوی دولت تدبیر و امید و به دنبال آن ایجاد آرامش درونی و بهبود روابط خارجی ایران موجب تراز مثبت گردشگری کشور شده است، گفت: گزارش های آماری اخیر مبنی بر تراز منفی گردشگری در ایران پایه های آماری آن مربوط به 2012 و قبل از سال 92 بود. اینکه مردم دنیا احساس می کنند که فصل دیدار از مکان های گردشگری، زیارتی و تاریخی در ایران از نکات حائز اهمیت و ضرورت های اصلی در توسعه صنعت گردشگری کشورمان خواهد بود. وضعیت سفرهای دسته جمعی و تورهای گردشگری خارجی در سال 93 نیز رشد بیش از 96 درصدی را نشان می دهد.

رحمانی موحد از ایجاد موج امید و نشاط و درخواست های گردشگران خارجی به ایران خبر داد و گفت: بدون شک با گشایش در زمینه روابط خارجی، پرونده هسته ای و احقاق حقوق ملت شاهد تقویت این روند مثبت، رسیدن به افق پیش رو و بهبود وضعیت گردشگری تا سال 1404 خواهیم بود. بر اساس سند چشم انداز 1404 شمار گردشگران خارجی به ایران باید به مرز 20 میلیون نفر برسد که سازمان میراث فرهنگی نیز هدف گذاری و برنامه های راهبردی خود برای تحقق این مهم تنظیم کرده است.

رحمانی موحد به ضعف زیرساخت های گردشگری و نبود سرمایه گذاری لازم به ویژه در زمینه صنعت هتل داری و تاسیسات زیربنایی در نقاط مختلف کشور نیز اشاره کرد و افزود: البته در دو سال گذشته 470 مورد به کل این مجموعه ها و صنعت های مورد نیاز توسعه گردشگری در کشور اضافه شده است. برنامه ها و نیازسنجی لازم نیز در راستای "تکیه بر گردشگری داخلی و ایران گردی" تهیه شده است. برگزاری جشنواره های محلی، منطقه ای و ملی در استان های مختلف کشور یکی از این برنامه ها و راهبردهای اساسی برای تحقق این مهم است.

رحمانی موحد همچنین از وجود بیش از یک هزار و 464 منطقه نمونه گردشگری مصوب در کشور خبر داد و از آن به عنوان یک معضل اساسی در سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی یاد کرد. از این تعداد تنها حدود 30 تا 40 مورد از آنها شرایط و مکانیسم های لازم در تعریف منطقه نمونه گردشگری را دارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1