23 ژوئن 2024 - 00:57

دفن حمام 400 ساله در نزدیکی کاروانسرای عباسی

12 اکتبر 2015 - 14:50 dsfr.ir/i29ef

حمام تاریخی نیک پی

سرپرست شهرداری نیک پی گفت: حمامی سنتی که بیش از 400 سال قدمت دارد، چند سالی است که در زیر زمین خاک می خورد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ابراهیم بیات اظهار کرد: یک حمام تاریخی با فاصله کمی از کاروانسرای عباسی در این منطقه وجود داشت که متاسفانه چند سال قبل به دلیل افزایش وسعت مسجد، سقف این حمام تخریب و در زیر زمین مدفون شد.

وی در ادامه گفت: این حمام از زیبایی چشم گیری برخوردار بود و از لحاظ شباهتی که به معماری کاروانسرا عباسی داشت، اهالی این حمام را با تاریخ ساخت کاروانسرا همزمان می دانستند که در آن زمان (قبل از تخریب) هنوز کاربری خود را داشت. این حمام متولی خاصی نداشت و به همین جهت اهالی یک نفر را مسئول این حمام کرده و درآمد حاصله را در بین خود تقسیم می کردند.

بیات تصریح کرد: حمام تاریخی نیک پی با روغن سیاه و هیزم روشن می شد و در متراژ حدوداً 300 متر واقع شده بود که در زیر زمین بنا شده بود. این حمام تا سال 1365 پا برجا بود، اما پس از آن سال تخریب شد.

بیات خاطرنشان کرد: آن زمان که سقف حمام در حال تخریب بود و با خاک پر می شد، تمام دیواره های این بنا سالم بود و در زیرزمین دفن شد و پس از آن قسمتی از مساحت حمام به ساخت مسجد تازه تاسیس و قسمتی دیگر به ساخت جاده اختصاص یافت که با آسفالت پوشیده شد.

وی یادآور شد: امروز پس از 28 سال این حمام در زیر زمین خاک می خورد و خاطرات زیادی را در خود جای داده و با توجه به جایگاهی که تاریخ گذشتگان و نیاکان در ثبت فرهنگ کشورمان دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است که باید متولیان فرهنگ و تاریخ کشور به آن توجه داشته باشند.

1