1 مارس 2024 - 11:21

جنگل گلستان باز هم آتش گرفت

3 اکتبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/c66qe

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان آتش گرفتن بخش هایی از جنگل گلستان را تایید کرد و گفت: 20 هکتار از مراتع پارک ملی گلستان در آتش سوخته و آتش سوزی هنوز مهار نشده است.

اسماعیل مهاجر افزود: مطابق گزارش های واصله حدود 20 هکتار از جنگل گلستان در مناطق سخت گذر اولنگ مرغ زار آتش گرفته است. به محض وصول خبر آتش سوزی نیرو و امکانات لازم برای مهار و خاموش کردن جنگل به منطقه گسیل شده است و با توجه به سخت گذر بودن منطقه امیدواریم بدون فوت وقت بتوانند در محل حاضر شوند.

وی با بیان اینکه گروهی نیز مامور بررسی علت آتش سوزی شده اند، گفت: پیش از این در محدوده این منطقه آتش سوزی داشته ایم که مسبب آن تخلف یا بی توجهی برخی افراد از جمله روشن گذاشتن شعله های آتش از سوی شکارچیان غیرمجاز بوده است.

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. این منطقه قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 92 هزار هکتار وسعت خود جای داده است و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

آتش سوزی های مکرر طی سال های اخیر به سبب عواملی همچون خشکسالی، کاهش رطوبت، افزایش گرما و بی توجهی برخی افراد آسیب های زیادی به این منطقه بکر وارد کرده است.

1