نانی که صرافی های رسمی به دلالان قرض می دهند

30 سپتامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/op8wx

 نانی که صرافی های رسمی به دلالان قرض می دهند
پول نیوز
این روزها صرافان از معامله با ارقام پایین خودداری می کنند

گشت و گذاری در مرکز ارزی میدان فردوسی نشان می دهد که این بازار به یک ساماندهی اساسی نیازمند است و بانک مرکزی باید با تدابیری نقش نظارتی خود را بر این بازار پررنگ کند.

صرافان در اقدامی تأمل برانگیز، از معامله با ارقام پایین خودداری می کنند و مشتری را به بهانه سود و کارمزد کم به بازار واسطه گری سوق می دهند و دلالان هم ارز را با ارقام بالا در اختیار مشتری می گذارند. به گزارش خبرگزاری مهر، عدم تمکین اهالی بازار ارز به دستورات بانک مرکزی تمامی ندارد. صرافی ها پیش از این، دستورالعمل ناظر بر عملکرد صرافی ها را زیر پا گذاشتند و بانک مرکزی هم که مهلتی برای آنها در نظر گرفته بود، به نظر می رسد با توجه به عدم تمایل و بی توجهی تعدادی از این صرافی ها فعلاً این موضوع را مسکوت نگه داشته است.
این در حالی است که هر بار اتفاقی جدید در بازار ارز رخ می دهد و بازار ارز را به بازاری تبدیل می کند که گردانندگان آن فقط به دنبال کسب سود و منفعت خود هستند و درصورتی که سود اندکی از فعالیت خریدوفروش شان در میان باشد، مشتری را به بازار دلالی سوق می دهند. درحالی که همین صرافی های به اصطلاح معتبر و مجاز و دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی، خود از معترضان به عملکرد دلالان بازار ارز هستند.
گشت و گذاری در مرکز ارزی میدان فردوسی نشان می دهد که این بازار به یک ساماندهی اساسی نیازمند است و بانک مرکزی باید با تدابیری نقش نظارتی خود را بر این بازار پررنگ کند. در این میان، صرافی های معتبر در اقدامی عجیب و تأمل برانگیز از فروش ارز به میزان کم امتناع می کنند و به بهانه اینکه کارمزد کمی از فروش ارز نصیب آنها می شود، از معامله و فروش ارز به مشتریان خودداری می کنند. برخی از آنها هم مطرح می کنند که ارز با ارقام پایین اصلا موجود نیست و به همین دلیل این نوع خریدوفروش و معامله را به بازار دلالی و واسطه گری سوق می دهند.
عدم فروش ارز به میزان کم شامل تمامی ارزها به ویژه ارزهای اصلی مانند دلار، یورو و پوند می شود. درصورتی که دلالان بازار ارز به راحتی هر مبلغی ولو اندک را در اختیار مشتریان قرار می دهند و همین عوامل این گونه باعث هدایت مشتریان ارزی به سوی بازار دلالی ارز می شود. در این بین دلالان هم ارز مورد تقاضا را با نرخی بسیار بالاتر از قیمت اصلی در اختیار مشتری قرار می دهند و در اصل این گونه اقدامات صرافی ها باعث داغ شدن فعالیت بازار غیررسمی ارز می شود.
به هر حال، فعالان این بازار با یکدیگر هماهنگ هستند و اگر یکی از آنها فعالیت خلافی را انجام دهد، بقیه نیز برای کسب سود و منفعت همان اقدام را انجام می دهند و سود خود را بر هر عامل دیگری حتی رضایت مشتری ترجیح می دهند. بازار ارز که هرچند وقت یکبار جریان ساز می شود، در حال حاضر از نظارت دستگاه های ذی ربط رنج می برد و همین مسئله باعث می شود برخی صرافی ها به دلخواه خود قیمت آنها را رقم زده و از هیچ قاعده و قانونی پیروی نمی کنند و این گونه جریان ها باعث پررنگ شدن نقش بازار دلالی می شود.
یکی از مشتریان ارز که دنبال خرید ارز به میزان کم بود، به خبرنگار مهر گفت: برای خرید ارز به مبلغ کم برای سفر به یکی از کشورهای خارجی به چندین صرافی مراجعه کردم اما هیچ یک از آنها ارز موردنظر را در اختیارم قرار ندادند و مطرح می کنند که این گونه معاملات برای آنها به صرفه نیست. این فرد با انتقاد از اینکه صرافی ها فقط به دنبال معاملات کلان و مشتریان بزرگ هستند، تصریح کرد: مگر امکان دارد صرافی ها ارز به میزان کم برای فروش نداشته باشند. درست مانند این است که به بانکی مراجعه کنید و به شما بگویند مثلا پول ۲هزار تومانی به تعداد مثلاً ۲۰ قطعه ندارند.
این فرد خاطرنشان کرد: بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز باید تمامی این موارد را در زمان ارائه مجوز به صرافی ها در نظر بگیرد و سپس به آنها مجوز فعالیت بدهد، نه اینکه یک عده سودجو به فعالیت ارزی در کشور بپردازند. همچنین بانک مرکزی باید دائماً نحوه فعالیت و عملکرد صرافی ها در بازار را رصد کند و به متخلفان اخطار دهد.
از سوی دیگر برخی صرافی ها که تاکنون مجوز جدید فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت نکرده اند، همچنان روی سردر صرافی خود عنوان «دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی» را درج کرده و بدون توجه به اخطارهای بانک مرکزی همچنان به فعالیت ارزی خود ادامه می دهند. ماجرای پلمب غیرمجازها هم تاکنون از سوی بانک مرکزی اجرایی نشده و این بانک همچنان برای آنها مهلت در نظر می گیرد. آخرین مهلت انطباق صرافی ها با دستورالعمل انطباق بانک مرکزی ۱۲شهریورماه بود و قرار بود پس از آن غیرمجازها با کمک نیروی انتظامی پلمب شوند.
نکته جالب توجه اینکه پیش از این و در جریان دریافت مجوز بانک مرکزی تعداد صرافی های دارای مجوز و اعتبار فعالیت را ۴۳۹ صرافی اعلام کرده بود که در حال حاضر این تعداد به ۳۴۳۴ صرافی افزایش یافته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1