17 آوریل 2024 - 13:07
گردشگری در هفته ای که گذشت:

سقوط بالابر در مکه / تخریب خانه های تاریخی / درجه بندی تأسیسات گردشگری

18 سپتامبر 2015 - 18:00 dsfr.ir/5d5ln

در آستانه این هفته، شهر مکه تجربه خونینی را پشت سر گذاشت. تعداد ایرانیان جان باخته در این حادثه تا امروز 11 نفر اعلام شده است.

بر اثر سقوط یک بالابر ساختمانی در مکه تعداد زیادی کشته و زخمی شدند. این جرثقیل غول پیکر که بر طبق آخرین آمارها مرگ 170 زائر را در پی داشته اکنون سوژه‌ عکس‌ یادگاری زائران شده است. زائران ایرانی نیز در این حادثه آسیب دیدند. سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه ای، اسامی زائران ایرانی مفقود شده در حادثه مرگبار مسجدالحرام را اعلام کرد. طبق آخرین آمارها که در وب سایت حج نیوز منتشر شده است تعداد جان باختگان ایرانی 11 نفر اعلام شده است.

هیأت وزیران در جلسه 1394/6/4 به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها را تصویب کرد. جزییات این آیین نامه که در روزنامه رسمی مورخ 17 شهریور 1394 و به شماره 75791/51001 هـ منتشر شد.

میراث فرهنگی

سرپرست هیأت هفتمین کاوش در شهر تاریخی بلقیس اسفراین از کشف صحن بزرگی با رواق های پیرامونی با یک ورودی آجرفرش که ایوان آن مزین به گچبری های از نوع برهشته بوده در تپه منار خبر داد و گفت: این گچبری در نوع خود از بی نظیر ترین گچبری های دوران اسلامی در دوره ایلخانان به شمار می رود.

کاوش در تپه لپویی که در تاریخ 94/05/20 با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده بود به اتمام رسید. کشف جامی از سفال لپویی (کشف نخستین تدفین از دوره لپویی) در کنار یک گور چاله ای می تواند دریچه ای از این دورۀ ناشناخته در تاریخ ایران به روی ما بگشاید. هم چنین، بررسی باستان شناختی دشت نمدان (نمدون) شهرستان اقلید فارس به شناسایی بیش از 60 محوطه مربوط به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی منجر شد.

3 اثر طبیعی فارس شامل سروهای کهن سال قبرستان روستای کوار کهنه در شهرستان کوار، چنارهای خورجان و مظفرآباد در شهرستان خرمبید در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. هم چنین، بقعه «12 امام» واقع در روستای هروک شهرستان ابرکوه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی سازمان در حاشیه بازدید از بافت تاریخی کرمان گفت: نباید به بهانه توسعه، بافت قدیم و تاریخی کرمان مورد تخریب قرار گیرد. این در حالی است که خانه سرلشگر شیبانی که از خانه های ارزشمند خیابان سی تیر تهران بود با مجوز سازمان میراث فرهنگی تخریب شد. هم چنین تجارت خانه جهانیان، که متعلق به مؤید السلطنه گرانمایه (پدر همسر کاشف السلطنه) بود و بعدها به عنوان تجارت خانه جهانیان بهره برداری می شد، تخریب و درختان باغ تجارت خانه آن شبانه قطع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هم زمان با تدوین تفاهم نامه باستان شناسی ایران و افغانستان میان پژوهشکده باستان شناسی و همچنین هیات باستان شناسی افغانستان، منشور مطالعات باستان شناسی ایران و افغانستان نیز تهیه می شود.

اقامت و هتل داری

گروه فرانسوی اکور هتلز (Accor Hotels) روز دوشنبه اعلام کرد که تصمیم دارد به عنوان نخستین گروه هتل داری بین المللی، دو هتل در ایران راه اندازی کند. این شرکت بنا دارد یک هتل ایبیس (Ibis) و یک هتل نووتل (Novotel) در نزدیکی فرودگاه بین المللی امام خمینی تاسیس کند.

هتل هدهد به عنوان پشتیبان گردشگری و حامی محیط زیست در بخش اسالم شهرستان تالش افتتاح شد.

حمل و نقل

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: حدودا 30 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در سال جاری به پیمانکاران طرف قرارداد از طرح های جاده ای و ریلی واگذار می شود.

گزارش ویژه

با وجود آنکه سفر یکی از جذاب ترین بخش های آغاز زندگی مشترک است اما جای خالی تورهای ماه عسل در بسته های سفر به چشم می خورد. "دنیای سفر" در روزی که به نام روز ازدواج نام گذاری شده بود به بررسی این مهم پرداخت.

1