1 مارس 2024 - 12:31

پرونده ثبت جهانی توس تا سه سال آینده تکمیل خواهد شد

12 سپتامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/dq17n

ساماندهی توس یک وظیفه مذهبی، ملی و قانونی است و این مهم را در سازمان میراث فرهنگی به طور جدی پیگیری خواهیم کرد.

مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این مطلب در دومین جلسه شورای ملی احیای توس که با حضور استاندار خراسان رضوی، معاون وزیر مسکن و شهرسازی، نمایندگانی از دستگاه های عضو این شورا، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و جمعی از مدیران استان در دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد، گفت: برای ساماندهی توس دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داریم که با اجرای این دو برنامه امیدواری ها برای ساماندهی این مجموعه فرهنگی-تاریخی افزایش خواهد یافت.

وی گفت: با توجه به اینکه مشهد در سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است، برنامه ریزهایی مانند بازپیرایی، مرمت های اضطراری، فضای سبز، مبلمان شهری، نماد سازی و ... از جمله برنامه های کوتاه مدتی است که در سال 2017 میلادی باید برای توس اجرا شود. ضمن اینکه ظرف مدت سه ماه باید یک برنامه کاربردی با محوریت استانداری خراسان رضوی تهیه و برای اجرا آماده شود تا در سال 2017 میلادی که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب می شود باید بتوان از این فرصت ناب بهترین استفاده را کرد.

معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: در برنامه ریزی بلند مدت برای توس باید به تامین زیر ساخت ها و ایجاد یک فضای مناسب برای معرفی توس و بهره برداری کامل فرهنگی از این منطقه اقدام کرد. وی با اشاره به اهمیت مجموعه فرهنگی-تاریخی توس و ضرورت ثبت جهانی این مجموعه بزرگ فرهنگی و تاریخی گفت: پرونده ثبت جهانی این اثر ارزشمند فرهنگی و تاریخی ظرف مدت سه سال آینده تکمیل و نهایی خواهد شد و به یونسکو ارسال می شود.

وی هم چنین به برنامه ریزی برای اهداء نشان بین المللی فردوسی اشاره کرد و گفت: در 25 اردیبشهت امسال موضوع اهداء نشان بین المللی فردوسی مطرح شد که این نشان از سال آینده اهداء خواهد شد.

معاون رئیس جمهور در ادامه صحبت های خود با اشاره به حمایت های دولت از برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: موضوع اعتبارات و بودجه این سازمان در برنامه ششم توسعه باید تقویت شود. برنامه ریزی ها برای ساماندهی توس باید به شکل ویژه پیگیری شود و در این میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمادگی کامل برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه تاریخی دارد.

در این جلسه همچنین استاندار خراسان رضوی نیز ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی به معاون رئیس جمهور بر افزایش برنامه ریزی ها در خصوص ساماندهی توس تاکید کرد. علیرضا رشیدیان در این جلسه گفت: سال 2017 یک فرصت ارزشمند برای معرفی مشهد و ظرفیت های فرهنگی این کلان شهر است که در این میان مجموعه فرهنگی-تاریخی توس نیز می تواند به شایستگی به جهانیان معرفی شود.

وی هم چنین گفت: نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز، افزایش برنامه ریزی در خصوص مجموعه فرهنگی-تاریخی توس، ایجاد یک مدیریت واحد در خصوص آسیب های شهر توس و ... از جمله برنامه هایی است که باید مد نظر برنامه ریزان توس قرار گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « پایگاه اطلاع رسانی دولت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1