21 فوریه 2024 - 14:51

استانداردی برای دفاتر اطلاع رسانی به گردشگران

13 سپتامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/te08w

همواره استانداردها از جمله نکات اولیه برای توسعه و رونق صنایع به حساب می آیند. صنعت گردشگری نیز از این امر مستثنی نیست چنانکه استانداردهای مختلف در حوزه هتلداری، دفاتر خدمات مسافرتی و دفاتر اطلاع رسانی را در دست تدوین دارد.

استاندارد "دفاتر اطلاع رسانی به گردشگران-خدمات اطلاع رسانی و پذیرش گردشگران که پیش نویس آن در کمیسیون های مربوط توسط سازمان ملی استاندارد ایران تهیه و تدوین شده و در دویست و سی امین اجلاس کمیته ملی استاندارد خدمات مورد تصویب قرار گرفته است، اینک به استناد بند یک ماده 3 قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، مصوب بهمن ماه 1371، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می شود.

دفاتر اطلاع رسانی گردشگران، بخشی از تاسیسات و موسسات گردشگری هستند که مسئول ارائه خدمات مشاوره به بازدیدکنندگان و تبلیغ فعالیت های گردشگری اند. این دفاتر از هر نوع و اندازه، اعم از دولتی یا غیردولتی، با هدف اطلاع رسانی و به منظور نیل به رضایت و انتظارات بازدیدکنندگان تاسیس می شود. با وجود این، گاه همزمان، فعالیت های مرتبط دیگری در این مکان ها انجام می شود که عمدتا فعالیت های تجازی محسوب می شود. از این رو به منظور اجتناب از عدم شفافیت در هزینه های خدمات مورد ارائه، ضوابطی برای خدمات این دفاتر تعیین شده است.

هدف و دامنه کاربرد، اصطلاحات و تعاریف، ارائه خدمات، پذیرش بازدید کننده، ارائه اطلاعات، فعالیت های تجاری، آمار و تحلیل آن، ارتباطات و تبلیغات، منابع انسانی، زیرساخت ها،  امکانات و تجهیزات، فناوری های ارتباطات و ... از جمله بخش هایی است که سازمان استاندارد در تدوین استاندارد دفاتر اطلاعات گردشگران مورد توجه قرار داده است.

این استاندارد توسط کمیسیون فنی تدوین استاندارد دفاتر اطلاع رسانی به گردشگران-خدمات اطلاع رسانی و پذیرش گردشگران تدوین شده است که متشکل از محمد مهدی کتابچی، هنسا قادری، غلامرضا اباذری، معصومه آذرباش، محممد ایزدیار، علی اصغر توکلی، امیرحسین جلایری، سید محمد کاظم خلدی نسب، محمدرضا رستمی، امیرپویان رفیعی شاد، علیرضا زمانی، مهدی ذوالقدر، احسان ساجدی، اسدالله ژیان رییس روحانی، خدیجه فاضلی، محمدعلی فیاضی، الهام کزازی، مریم کهزادی، محمدرضا مجمع، نوژن نامه ای، بهرام نکوئی صدری، جلال نصیریان و علیرضا رحیمی است.

دنیای سفر به منظور بهره گیری و آشنایی هر چه بیشتر با استاندارد دفاتر اطلاع رسانی به گردشگران-خدمات اطلاع رسانی و پذیرش گردشگران در صدد انتشار فایل PDF آن برآمد. دانلود PDF

1