کشف تصویر ۱۸۰۰ ساله «اسکندر مقدونی»

23 آوریل 2024 - 20:10 dsfr.ir/6m08c

کشف تصویر ۱۸۰۰ ساله «اسکندر مقدونی»
Tiny, 1800-year-old portrait of Alexander the Great found in Denmark
پرتره کوچک 1800 ساله اسکندر مقدونی در دانمارک پیدا شد

یک تکه برنز مینیاتوری تصویرگر «اسکندر مقدونی» در دانمارک کشف شد.

به گزارش «دنیای سفر»، گروهی با استفاده از دستگاه فلزیاب یک پرتره کوچک برنزی، تصویرگر «اسکندر مقدونی» را در یکی از جزیره های دانمارک پیدا کردند.

«لایوساینس» نوشته است دو فرد هنگام کاوش در زمینی واقع در شهر «رینگستد» واقع در دانمارک به این اکتشاف دست یافتند و آثار تاریخی کشف شده را به موزه تحویل دادند.

این شیء برنزی که قطر آن حدودا ۲.۷ سانتی متر است، از آلیاژ برنز ریخته گری شده است و چهره مردی با موهای مواج را به تصویر می کشد که تاجی از جنس شاخ های پیچ خورده قوچ بر سر دارد.

پرتره کوچک 1800 ساله اسکندر مقدونی در دانمارک پیدا شد

باستان شناسان با توجه به ویژگی های چهره بلافاصله تشخیص دادند که این پرتره «اسکندر مقدونی»، فرمانروا و پادشاه باستانی مقدونیه است، که امپراتوری آن از بالکان تا پاکستان امروزی در زمان مرگ او در ۳۲ سالگی امتداد داشت.

به گفته کارشناسان، این تکه برنز ویژگی های مشهور «اسکندر مقدونی» همچون موهای مواج و تاج شاخ قوچ را نمایش می دهد و این تصویر مشابه تصویر تکه آهن دیگری است که سال ها قبل کشف شده است.

با اینکه محققان هنوز درباره کاربرد این شیء برنزی مطمئن نیستند، اما معتقدند قدمت آن به حوالی ۲۰۰ میلادی بازمی گردد و ممکن است به عنوان بخشی از تزئینات یک سپر یا کمربند شمشیر به کار رفته باشد.

به گفته کارشناسان، قدمت این تکه برنز همزمان با دوران حکومت «کاراکالا» است که به عنوان امپراتور روم از سال ۱۹۸ تا ۲۱۷ میلادی حکومت می کرد و اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد «کاراکالا» به «اسکندر مقدونی» علاقه داشت و از او الهام می گرفت.

1