قائم مقام وزیر میراث فرهنگی:

۱۰ نمایشگاه استانی آثار موزه ملی ایران برگزار می شود

23 آوریل 2024 - 19:20 dsfr.ir/tf4qi

۱۰ نمایشگاه استانی آثار موزه ملی ایران برگزار می شود
۱۰ نمایشگاه استانی آثار موزه ملی ایران برگزار می شود
۱۰ نمایشگاه استانی آثار موزه ملی ایران برگزار می شود

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پایتخت سیاسی کشور را متفاوت از پایتخت های میراثی دانست و گفت: ۱۰ نمایشگاه استانی از آثار کمتردیده شده موزه ملی ایران در هفته میراث فرهنگی برگزار می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، علی دارابی در دیدار با سیداحمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) در محل ایکوم ایران با تاکید بر تمرکززدایی از برنامه های پایتخت محور، اظهار داشت: پایتخت سیاسی کشور با پایتخت های میراثی متفاوت است و تلاش ما، حفظ، صیانت و اعتلای میراث فرهنگی ایران در تمام نقاط کشور است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: با همین دیدگاه، برای برگزاری ۱۰ نمایشگاه استانی از آثار کمتردیده شده موزه ملی ایران در هفته میراث فرهنگی برنامه ریزی کرده ایم.

۲۸ اردیبهشت (۱۸ می ) روز جهانی موزه نام گذاری شده است، به همین مناسبت آخرین روزهای اردیبهشت و اوایل خرداد در کشور ما «هفته میراث فرهنگی» است، روزها و برنامه هایی که به مردم و مسئولان یادآوری می کند شناخت، حفاظت و معرفی آثار تاریخی و تمدنی کشور به عنوان ضرورت راهبردی، یک وظیفه ملی است.

تهیه فهرست اشیا و آثار فرهنگی تاریخی در معرض خطر

دارابی در این دیدار بر حفظ جایگاه مردمی میراث فرهنگی و اهمیت پویایی سازمان های مردم نهاد و استفاده از خرد جمعی و همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص موزه داری و همکاری با ایکوم در آموزش به ویژه در حوزه راهنمایان موزه تاکید کرد.

سیداحمد محیط طباطبایی در این دیدار که هادی میرزایی، مدیرکل موزه ها هم حضور داشت، ترجمه فصلنامه «ایکوم نیوز» را با افزودن الحاقات با همکاری اداره کل موزه ها پیشنهاد داد.

وی همچنین پیشنهاد کرد با پرداخت هزینه، اشیا و آثار فرهنگی تاریخی در معرض خطر و خرید و فروش غیرقانونی ( Red List ) تهیه شود.

رئیس ایکوم ایران با اشاره به ۲۹ اردیبهشت روز جهانی موزه ها اظهار داشت: در روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت، داوری آیین موزه برتر با همکاری کارشناسان ایکوم و اداره کل موزه ها انجام می شود تا نتیجه در روز جهانی موزه ها، اعلام شود.

در این دیدار مقرر شد بر اساس تفاهم نامه ای که میان اداره کل موزه ها و ایکوم امضا خواهد شد، همکاری های مشترک فی مابین گسترش یابد.

1