جزایر قناری علیه مسافران

22 آوریل 2024 - 16:40 dsfr.ir/pj7wu

جزایر قناری علیه مسافران
جزایر قناری علیه مسافران
We should stand in solidarity with anti-tourism protesters in the Canaries

ده ها هزار نفر در سراسر جزایر قناری تظاهرات کردند و خواستار تغییر در مدل گردشگری انبوه شدند که به گفته آنها این مجمع الجزایر را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش «دنیای سفر»، ساکنان جزایر قناری در اسپانیا به طور فزاینده ای نسبت به عواقب گردشگری انبوه اعتراض داشته اند و حالا بنا بر اعلام پلیس حدود ۵۰ هزار نفر در این منطقه تظاهراتی راه انداخته و خواستار ارزیابی دوباره استراتژی گردشگری در جزار قناری و همچنین توقف در تعداد بازدیدکنندگان هستند.

در شهرهای مادرید و بارسلون نیز تجمعاتی در حمایت از تظاهرات در جزایر قناری برگزار شده است.

سازمان دهندگان این اعتراضات می گویند گردشگری انبوه یک مدل اقتصادی را تداوم می بخشد که به ساکنان محلی آسیب می رساند. آنها از مقامات می خواهند که ورود گردشگران را به طور موقت محدود کنند تا از رونق اجاره های کوتاه مدت و ساخت وساز هتل که هزینه های مسکن را برای مردم محلی بالا می برد، جلوگیری شود. ساکنان همچنین خواستار محدودیت در خرید ملک توسط خارجی ها هستند.

در این راستا عده ای از اواخر هفته گذشته در مقابل کلیسای «La Concepción» در لا لاگونا، در شمال تنریف دست به اعتصاب غذای محدود زده بودند و نسبت به ساخت دو ساختمان لوکس بزرگ در جنوب تنریف اعتراض داشتند.

به گفته بسیاری از ساکنان، افزایش تعداد بازدیدکنندگان از این منطقه در سال های اخیر به طور سرسام آوری افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۹ پیش از آغاز همه گیری کرونا، ۱۳.۱ میلیون مسافر بین المللی از جزایر قناری بازدید کردند. سال گذشته، ۱۴.۲ میلیون بازدیدکننده خارجی به این منطقه سفر کردند که با احتساب بازدیدکنندگان اسپانیایی، این رقم به ۱۶.۲ میلیون نفر می رسد که بیش از ۱۳ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ و بیش از ۶ درصد بیشتر از قبل از کروناست.

بنا بر گزارش مجله گردشگری «TravMagazine»، این فعالان تاکید می کنند با گردشگران یا کارآفرینان در بخش گردشگری مبارزه نمی کنند. آنها برای لغو گردشگری مبارزه نمی کنند، بلکه از دولت محلی می خواهند که با عواقب گردشگری انبوه مقابله کند. به عنوان مثال، آنها به صدها خانه ای اشاره می کنند که از بازار مسکن خارج شده اند؛ زیرا مالکان آنها را با پول بیشتری در پلتفرم های اجاره توریستی پیشنهاد می کنند. این امر منجر به کمبود در بازار مسکن و در نتیجه افزایش اجاره بها در این منطقه شده است.

علاوه بر این، ساکنان محلی از گردشگری انبوه به عنوان عامل آسیب های زیست محیطی، ترافیک، ازدحام بیش از حد، افزایش قیمت، کمبود آب و بارِ بیش از حد مراقبت های بهداشتی و دفع زباله یاد می کنند.

بخش گردشگری در این جزایر از اهمیت بالایی برخوردار است. گردشگری در جزایر قناری ۳۵ درصد به تولید ناخالص داخلی منطقه کمک می کند و ۴۰ درصد از اشتغال جمعیت محلی را به خود اختصاص می دهد.

پدیده اُورتوریسم (حضور بیش از حد گردشگران) علاوه بر ایجاد شرایط نامناسب برای مردم محلی باعث آلودگی و آسیب به مقاصد و مکان های دیدنی شده و چندین کشور و شهر در حال اجرای تدابیری علیه این موضوع هستند.

شهر سن سباستین اسپانیا نیز پیش تر اعلام کرده است قصد دارد ساخت هتل های جدید و اقامتگاهای مسافران را ممنوع کند. این مقررات برای ترویج استراتژی گردشگری پایدارتر اجرایی می شود.

سال گذشته، آمستردام نیز یک کمپین تبلیغاتی برای جلوگیری از حضور افراطی گردشگران و سروصدای آن ها راه اندازی کرد. در فرانسه نیز در مکان های محبوب همچون جاذبه های پارک ملی کَلونک محدودیتی برای تعداد گردشگران در نظر گرفته شده است.

ونیز در ایتالیا نیز با پدیده حضور بیش از حد گردشگران روبه روست و شمار روافزون توریست ها موجب افزایش هزینه های زندگی برای بومیان و آسیب به بافت تاریخی این شهر شده است. پنج سال پیش، ونیز دارای ۶۷ هزار ساکن دائمی بود و اکنون از این تعداد تنها ۵۰ هزار نفر باقی مانده است. در حال حاضر، زندگی در ونیز تنها ۲۰ درصد ارزان تر از زندگی در نیویورک است.

شهرداری ونیز اعلام کرده سیستم جدیدی را برای گردشگری اعمال کرده است که شامل فرآیند رزرو و همچنین ایجاد درهای ورودی برای این شهر و دریافت ورودی از گردشگران می شود.

1