ترفندهای سفر ارزان به تهران | چطور با بودجه محدود به تهران سفر کنیم؟

16 آوریل 2024 - 19:40 dsfr.ir/s31dx

ترفندهای سفر ارزان به تهران | چطور با بودجه محدود به تهران سفر کنیم؟
ترفندهای سفر ارزان به تهران | چطور با بودجه محدود به تهران سفر کنیم؟
ترفندهای سفر ارزان به تهران | چطور با بودجه محدود به تهران سفر کنیم؟

آهنگ سفر به پایتخت ایران را کرده‎‌اید؟ برای اینکه دچار کمبود بودجه نشوید، بایستی ترفندهای سفر ارزان به تهران را به کار ببندید تا در انتهای مسافرت جیب‌تان خالی نشود.

آهنگ سفر به پایتخت ایران را کرده‎‌اید؟ حتماً این را هم در نظر دارید که مقصدتان به عنوان یکی از کلانشهرهای کشورمان به طور بالقوه هزینه‌های فراوانی دربر دارد؛ از حرکت به سمت تهران گرفته تا اقامت، تردد و انجام فعالیت‌های مختلف. برای اینکه دچار کمبود بودجه نشوید، بایستی ترفندهای سفر ارزان به تهران را به کار ببندید تا در انتهای مسافرت جیب‌تان خالی نشود.

چه قصد سفر تفریحی داشته باشید و چه کاری، حین برنامه ریزی برای انجام روش های سفر با بودجه محدود به تهران بایستی عوامل مختلفی را درنظر بگیرید. امکان دارد روش‌هایی که در نگاه اول مقرون به صرفه به نظر می‌رسند، در واقع هزینه‌های سنگینی به شما تحمیل کنند. 

سؤال اینجاست که آیا می‌دانید برای سفر با خودروی شخصی، وسایل عمومی یا ماشین اجاره‌ای به تهران، چطور باید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید؟ در این مقاله، لیستی از راه کارهای سفر ارزان با ماشین به تهران را باهم بررسی خواهیم کرد.

انتخاب زمان سفر، اولین قدم در ترفندهای سفر ارزان به تهران

بسیاری از مسافرانی که به سمت تهران رهسپار می‌شوند، از برخی ترفندهای سفر ارزان به تهران غافل می‌مانند و تاوان آن را با پرداخت مخارج بیشتر پس می‌دهند. اگر عجله ندارید، زمان مسافرت خود را به زمانی موکول کنید که کمترین ترافیک، پایین‌ترین آلودگی و حداقل ازدحام جمعیت وجود داشته باشد. تایم‌هایی مانند تعطیلات رسمی، فصل تابستان و اواخر زمستان، پرترددترین زمان‌های سال به حساب می‌آیند. در چنین زمان‌هایی نه تنها درگیر ترافیک خواهید شد بلکه به احتمال 80 درصد، هزینه‌های مختلفی از جمله سوخت، هزینه اقامت و مخارج حین سفر بیش از حالت عادی خواهد بود.

اگر قصد دارید برای تهران‌گردی یا دیدار با اقوام به تهران مسافرت کنید، فصل‌های بهار (به جز ایام عید نوروز)، پاییز و اوایل زمستان بهترین هنگام برای سفر هستند. در این مواقع وضعیت وارونگی هوا رخ نمی‎‌دهد و سطح پاکیزگی هوا در حالت قابل قبولی قرار دارد.

روش های سفر با بودجه محدود به تهران

یحتمل صحبت از کاهش هزینه‌ها که شود، پیش از هر چیزی با خود فکر خواهید کرد که سفر ارزان با ماشین شخصی به تهران، بهترین گزینه است. هم از آزادی کامل برای تعیین تایم حرکت، رعایت حریم خصوصی، توقف در مسیر و آسایش در تهرانگردی برخوردار خواهید بود و هم هزینه اضافی بابت بلیط وسایل نقلیه نخواهید پرداخت. در بسیاری از مواقع (به ویژه زمانی که فاصله مبدأ تا تهران بیشتر از 5 ساعت رانندگی نطلبد)، رانندگی با ماشین شخصی یکی از بهترین روش های سفر با بودجه محدود به تهران به حساب می‌آید.

سفر با ماشین شخصی به تهران، ارزانقیمت‌ترین روش مسافرت

سفر با ماشین شخصی به تهران، ارزانقیمت‌ترین روش مسافرت

اگر زمان و حوصله کافی برای رانندگی دارید، خودرویتان در شرایط و سلامتی فنی مناسبی به سر می‌برد و آسایش سرنشینان را به خوبی فراهم می‌کند، بسم الله بگویید و بزنید به جاده. حرکت با ماشین شخصی به سوی تهران در شعاع 500 تا 600 کیلومتری، گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای خواهد بود. اما در صورتی که فاصله شما بیش از این مقدار باشد، با مشکلاتی مانند خستگی در سفر و کلافگی از رانندگی‌های طولانی روبرو خواهید شد. قیمت روزافزون بنزین هم باعث می‌شود هزینه یک رفت و آمد به تهران با ماشین شخصی، بیشتر از چیزی باشد که انتظارش را داشتید.

روش های سفر با بودجه محدود به تهران با وسایل نقلیه عمومی

اگر به هر دلیلی خودروی شخصی را در اختیار ندارید یا فاصله شما از تهران بسیار زیاد باشد، انتخاب وسایل نقلیه عمومی گزینه بهتری به عنوان یکی از ترفندهای سفر ارزان به تهران برای شما خواهد بود. بسته به عوامل مختلف (از جمله مسافت، تعداد همراهان و حجم وسایل، بودجه و ترجیح شخصی) می‌توانید یکی از گزینه‌های سفر به تهران با اتوبوس، ماشین سواری، قطار یا هواپیما را برگزینید.

•    سفر با هواپیما: شاید در نگاه اول این گزینه گرانقیمت به نظر برسد، اما برای عزیزانی که فاصله زیادی با تهران داشته باشند در حقیقت گزینه به‌صرفه‌تری خواهد بود. با یک سفر هوایی، نیازی به رانندگی برای ساعات طولانی نخواهید داشت و در تایم کوتاه‌تری هم به مقصد خواهید رسید. 
•    سفر با قطار: دومین گزینه از راه کارهای سفر ارزان به تهران، انتخاب قطار است. در صورتی که مشکلی با سفر زمینی طولانی مدت ندارید و در عین حال می‌خواهید مسافرت شما از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد، می‌توانید با قطار به سمت تهران رهسپار شوید.
•    مسافرت با اتوبوس: اگر هزینه بلیط قطار با بودجه‌ای که برای سفر به تهران کنار گذاشته‌اید نمی‌خواند، اتوبوس در خدمت شماست. تقریباً همه ترمینال‌های اتوبوس کشور، سرویس‌هایی با مقصد تهران ارائه می‌دهند.

اقامت به‌صرفه با ترفندهای سفر ارزان به تهران

اقامت به‌صرفه با ترفندهای سفر ارزان به تهران

قدم بعدی در سفر کم هزینه با خودرو شخصی به تهران، انتخاب یک اقامتگاه مناسب خواهد بود. اگر اقوام یا دوستانی در تهران دارید، از این نعمت برخوردار هستید که بدون پرداخت هزینه چند روزی در پایتخت اقامت داشته باشید. در غیر این صورت بایستی به سراغ رزرو اتاق یا سوئیت برای اقامت خود بروید.

 در سرتاسر پایتخت گزینه‌های متعددی برای اقامت شما وجود دارند که شامل هتل‌های 1 تا 5 ستاره، هاستل‎‌ها و مهمانسراهای ارزانقیمت می‌شوند. طبعاً هزینه اقامت به ازای هر شب در هتل‌های شیک و لوکس بالاست و در دامنه ترفندهای سفر ارزان به تهران قرار نمی‌گیرد.

گزینه‌هایی از جمله اقامت در هتل‌های 3 ستاره و اقتصادی یا مهمان‌پذیرهای پایتخت همراه سایر روش های سفر با بودجه محدود به تهران، هم از فشار آمدن به جیب شما جلوگیری می‎‌کنند و هم تجربه خوبی رقم خواهند زد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از حرکت به سوی تهران، از طریق منابع معتبر نسبت به رزرو اتاق هتل اقدام کنید تا در هنگام رسیدن به مقصد برای انتخاب اقامتگاه دچار اضطراب یا مشکل تکمیل ظرفیت نشوید.

از جمله هتل‌های باکیفیت و اقتصادی تهران می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

•    هتل مینا؛
•    هتل ایرانشهر؛
•    هتل خیام؛
•    هتل بلوط؛
•    هتل آماتیس.

راه کارهای سفر ارزان با ماشین به تهران؛ کجا برویم و چه‌کار کنیم؟

خورد و خوراک در پایتخت

در صورتی که قصد دارید همه ترفندهای سفر ارزان به تهران را به کار ببندید، پیشنهاد می‌کنیم خوراکی و مواد غذایی را همراه بردارید یا در مقصد تهیه کنید و دست به کار آشپزی شوید تا هزینه اضافی بابت خرید غذای آماده متحمل نشوید.
اما یکی از عناصر مهمی که در لذت بردن شما از سفر و خاطره سازی نقش دارد، امتحان کردن غذاهای بومی و محلی مقصد است. لطف سفر به تهران بدون امتحان طعم و عطر غذاهایی مانند کوفته کله گنجشکی، دیزی‌های فرحزاد، کباب شهر ری و سایر غذاهای سنتی کامل نخواهد بود.

تفریحات رایگان یا کم هزینه در تهران

لطف سفر به پایتخت، به تفریحات و بازدید از جاذبه‎‌هایش است. البته حین مسافرت با ماشین شخصی با بودجه کم به تهران، برای تفریحات هم باید برنامه داشته باشید و بی‌گدار به آب نزنید. بسیاری از امکانات تفریحی و گردشی در تهران (از جمله بازدید برج میلاد) هزینه ورودی نسبتاً بالایی به ازای هر نفر می‎‌طلبند. اما ناامید نشوید، چون تفریحات کم هزینه و رایگان نیز در تهران کم نیستند.

اگر در راستای رعایت ترفندهای سفر ارزان به تهران به دنبال لذت بردن از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مدرن با هزینه پایین (یا رایگان) هستید، می‌توانید سراغ گزینه‎‌های زیر بروید:

•    پارک‎‌ها و اماکن تفریحی: پارک چیتگر، پل طبیعت، پارک آب و آتش، بوستان باغ ایرانی، آبنمای تهران
•    اماکن مذهبی: امامزاده صالح، حرم شاه عبدالعظیم شهرری، امامزاده داوود
•    اماکن تاریخی: موزه‌های تهران (از جمله موزه ایران باستان، موزه فرش، موزه اسلحه، موزه سینما و...)، شمس العماره، کاخ گلستان
•    اماکن فرهنگی: موزه هنرهای معاصر، باغ کتاب تهران، فرهنگسرای اشراق، محله باغ فردوس، نگارخانه کمال الملک

اگر تجربه زیادی از سفر به تهران ندارید، بایستی درجریان باشید که تردد درون شهری در نوع خودش یک مسافرت کوتاه به حساب می‌آید. با راه کارهای سفر ارزان با ماشین به تهران، نیازی به استفاده مداوم از وسایل نقلیه، پرداخت هزینه‌های فراوان و انتظارهای طولانی نخواهید داشت.

مراکز خرید اقتصادی در تهران

مراکز خرید اقتصادی در تهران

بدون شک حین سفر کم هزینه با ماشین شخصی به تهران، مایل هستید آیتم‌هایی خاطره انگیز از سفر به پایتخت همراه خود به خانه ببرید. البته ترفندهای سفر ارزان به تهران اقتضا می‌کنند که در عوض بازارهای مدرن و فوق لوکس بالاشهر، سراغ گزینه‌هایی اقتصادی‌تر بروید. جالب است بدانید که بسیاری از بازارها و مراکز خرید اقتصادی در تهران، از نظر کیفیت کالا تفاوتی با پاساژهای پرزرق و برق ندارند.

پرطرفدارترین مراکز خرید تهران عبارتند از:

•    بازار بزرگ تهران؛
•    بازار تجریش؛
•    مرکز خرید گاندی؛
•    مرکز خرید هایپراستار؛
•    پاساژ تندیس؛
•    مرکز خرید اطلس.

برخلاف انتظاراتی که از پایتخت می‌رود، تهران سوغاتی‌های منحصر به فرد خیلی زیادی ارائه نمی‌دهد. البته نباید اقلامی از جمله سوهان شهر ری، لواشک‌های دربند، صنایع دستی، دوغ آبعلی و کشمش سبز شهریار را فراموش کنیم.

اجاره ماشین، به‌صرفه‌ترین گزینه‌ برای تهران گردی

با تمام اوصافی که برای ترفندهای سفر ارزان به تهران با خودرو شخصی برشمردیم، امکان دارد به یکی از سه دلیل زیر شرایط سفر با ماشین را نداشته باشید: یا خودروی شما به دلیل نقص فنی و کمبود جا امکان همراهی شما در مسافرت را ندارد، یا هنوز صاحب خودرو نشده‌اید و یا مسافت مبدأ از تهران به اندازه‎‌ای زیاد است که رانندگی برای ساعات طولانی، خسته کننده و پرهزینه خواهد بود.

هیچ یک از این سه عامل باعث نمی‌شود شما نتوانید از راه کارهای سفر ارزان با ماشین به تهران بهره ببرید. خدمات مؤسسه اجاره خودرو سپریس، راه حل دیگری برای صرفه جویی در سفر با خودرو به تهران پیش روی شما می‌گذارند. یک استراتژی برای برنامه ریزی سفر ارزان به تهران این است که خودروی متناسب با نیازهای خود را از سپریس کرایه کنید و به جاده بزنید. حتی در صورتی که ترجیح می‌دهید ساعات زیادی را به رانندگی سپری نکنید، می‌توانید با وسایل نقلیه عمومی به سمت تهران رهسپار شوید و در مقصد، برای تردد درون شهری از خدمات اجاره ماشین در تهران بهره ببرید.

البته مزایای اجاره ماشین ارزان با سپریس در تهران به صرفه جویی در هزینه‌ها ختم نمی‌شود. شاید صرفاً مایل باشید برای تهرانگردی، مایه بگذارید و یکی از خودروهای موردعلاقه‌تان را برای تفریح یا شرکت در جلسات کاری در اختیار داشته باشید! کافیست سری به لیست ماشین‌های قابل کرایه در تهران بزنید تا با انواع خودروهای سدان، شاسی بلند، کامپکت، ون، کراس اوور و پیکاپ روبرو شوید و هر اتومبیلی که علاقه بیشتری به آن داشتید را انتخاب کنید.

نگران شرایط اجاره ماشین، بیمه و تحویل مدارک نیز نباشید، زیرا تمامی مراحل ثبت قرارداد به صورت اینترنتی و با سرعت بالا انجام خواهند شد. به علاوه سپریس با همکاری بیمه سامان، یک پکیج کامل بیمه برای شما ارائه می‌دهد تا در صورت بروز هرگونه مشکل بالقوه تحت پوشش بیمه، دچار استرس نشوید و با خیال راحت به تهرانگردی بپردازید.

جمع بندی

با وجود سر به فلک کشیدن روزافزون هزینه‌ها و نرخ تورم، بسیاری از هم‌ وطنانی که قصد سفر به پایتخت را داشته باشند به هر دری می‌زنند تا ترفندهای سفر ارزان به تهران را به کار بگیرند. به طور کلی سفر به تهران مخارج بالایی دربر دارد. کاهش هزینه‌ها با روش های سفر با بودجه محدود به تهران، هنری است که باید محض حفظ سلامت مالی خود از آن بهره مند باشید.

در این مقاله لیستی از راه کارهای سفر ارزان با ماشین به تهران را برشمردیم؛ از سفر به سوی تهران گرفته تا اقامت، تردد درون شهری، بازدید از اماکن دیدنی، تفریحات و انجام خرید. با صرفه جویی در هزینه‌های مسافرت، می‌توانید برای بخش‌های دلخواه خود در سفر مانند خرید سوغاتی و تفریحات مختلف درصد بیشتری از بودجه‌تان را اختصاص بدهید.

همان‌طور که اشاره کردیم، اجاره ماشین در تهران نیز می‌تواند در کاهش هزینه‌های مسافرت نقش بسزایی داشته باشد. با وجود خودرویی که 24 ساعته و به مدت دلخواه در اختیار شما باشد، می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه کرایه تاکسی، گرفتار شدن در ازدحام اتوبوس و تأخیرهای مترو با خیال راحت بین مقاصد مختلف درون شهر رفت و آمد داشته باشید و از سواری با مدل ماشین موردعلاقه خود لذت ببرید.

1