12 ژوئیه 2024 - 11:23

کشف یک مجسمه ۱۸۰۰ ساله

7 آوریل 2024 - 13:40 dsfr.ir/e98xi

کشف یک مجسمه ۱۸۰۰ ساله
کشف مجسمه ۱۸۰۰ ساله در شهر باستانی «فیلیپی» واقع در یونان
کشف مجسمه ۱۸۰۰ ساله در شهر باستانی «فیلیپی» واقع در یونان

باستان شناسان با کاوش در یونان یک مجسمه مرمرین ۱۸۰۰ ساله به شکل سر یکی از شخصیت های اساطیری یونان باستان را کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، گروهی از باستان شناسان با کاوش در شهر باستانی «فیلیپی» واقع در شمال غربی یونان سر یک مجسمه تقریبا سالم به شکل «آپولون»، ایزد یونان باستان را کشف کردند.

«آرت نت» نوشته است این مجسمه که قدمت آن به فاصله قرن دوم تا سوم میلادی بازمی گردد، مردی جوان با موهای فر و تاجی از جنس برگ را به تصویر می کشد. این مجسمه اواخر سال ۲۰۲۳ توسط گروهی متشکل از ۱۵ دانشجو و یک استاد دانشگاه در «فیلیپی» کشف شده بود.

کارشناسان معتقدند این مجسمه در ابتدا به عنوان یک پیشکش ساخته شده بود، اما محل کشف آن نشان می دهد بعدها به عنوان یک شیء تزئینی در میدان شهر استفاده شده است. کارشناسان همچنین با توجه به کشف یک سکه تصویرگر امپراتور «لئو ششم» در نزدیکی آن به این نتیجه رسیدند که این محوطه از قرن هشتم یا نهم میلادی مورد استفاده قرار می گرفت.

سال گذشته نیز باستان شناسان یک مجسمه باستانی به شکل «هرکول» را در همین محوطه تاریخی کشف کرده بودند.

«فیلیپی» در سال ۳۵۶ پیش از میلاد توسط «فیلیپ دوم مقدونی» پدر «اسکندر مقدونی» تأسیس شد. این شهر به دلیل موقعیتش نسبت به «ویا اگناتیا»، جاده ای که اروپا را به آسیا متصل می کرد، به ثروت و شهرت رسید. اهمیت آن تا دوران امپراتوری روم ادامه یافت و محل نبرد بین نیروهای مارک آنتونی و آگوستوس علیه نیروهای «مارکوس یونیوس بروتوس» و «گایوس کاسیوس لونگینوس» بود.

1