13 ژوئیه 2024 - 00:45

عقب نشینی عربستان از پروژه تریلیون دلاری

7 آوریل 2024 - 11:00 dsfr.ir/yy38t

عقب نشینی عربستان از پروژه تریلیون دلاری
عقب نشینی عربستان از پروژه تریلیون دلاری
عقب نشینی عربستان از پروژه تریلیون دلاری

عربستان سعودی از جاه طلبی های میان مدت خود برای توسعه نئوم، بزرگ ترین پروژه در چارچوب برنامه های محمد بن سلمان برای تنوع بخشیدن به اقتصاد نفتی این کشور کاسته است.

به گزارش «دنیای سفر»، دولت عربستان سعودی در مقطعی امیدوار بود تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۱.۵ میلیون نفر را در شهر آینده نگر لاین (The Line) سکونت دهد، اما یک منبع آگاه به بلومبرگ گفته است که اکنون مقامات این کشور انتظار دارند این شهر تا آن زمان، کمتر از ۳۰۰ هزار نفر ساکن را در خود جای دهد.

سعودی ها از پیش اعلام کرده اند پروژه «لاین» به صورت مرحله ای ساخته می شود و انتظار دارند که در نهایت این شهر به طول ۱۷۰ کیلومتر در امتداد ساحل را پوشش دهد. با این حال، با آخرین عقب نشینی، مقامات این کشور انتظار دارند تا سال ۲۰۳۰ تنها ۲.۴ کیلومتر از این پروژه تکمیل شود.

بر اساس سندی که خبرگزاری بلومبرگ مشاهده کرده، حداقل یک پیمانکار شروع به اخراج بخشی از کارگران در این پروژه بزرگ کرده است.

نمایندگان نئوم و صندوق سرمایه گذاری عمومی پادشاهی، نهاد اصلی که مالک و تامین کننده این پروژه است، از اظهارنظر در این باره خودداری کرده اند.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان قصد دارد پروژه ۱.۵ تریلیون دلاری نئوم در سواحل دریای سرخ، نمایشی باشد که اقتصاد کشورش را متحول کند و به عنوان بستر آزمایشی برای فناوری هایی باشد که می تواند زندگی روزمره را متحول کند. در کنار لاین، ابرپروژه نئوم شامل شهر صنعتی، بنادر و توسعه گردشگری است. همچنین این منطقه قرار است میزبان بازی های آسیایی زمستانی در سال ۲۰۲۹ در استراحتگاه کوهستانی به نام تروجنا باشد.

افراد مطلع اعلام کرده اند عقب نشینی از پروژه لاین در حالی صورت می گیرد که صندوق ثروت مستقل پادشاهی هنوز بودجه نئوم را برای سال ۲۰۲۴ تصویب نکرده است. این نشان می دهد که واقعیت های مالی تریلیون ها دلار سرمایه گذاری، شروع به ایجاد نگرانی در بالاترین سطوح دولت عربستان می کند.

وال استریت ژورنال نیز پیش از این گزارش داده بود عربستان برای کمک به تأمین مالی مجموعه ای از پروژه های بزرگ خود، از جمله کلان شهر بیابانی ۵۰۰ میلیارد دلاری نئوم، وام دریافت می کند و ظاهرا درآمدهای نفتی کفاف منابع مالی این پروژه ها را نمی دهد.

صندوق ثروت دولتی عربستان، بودجه ای را برای پروژه های عظیم درنظر گرفته است که تخمین زده می شود به ده ها میلیارد دلار برای هر پروژه برسد. با این حال، وجه نقد صندوق به پایین ترین سطح خود از ماه دسامبر ۲۰۲۰ کاهش یافته است و اکنون حدود ۱۵ میلیارد دلار در اختیار دارد.

صندوق بین المللی پول در ماه اکتبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که سعودی ها برای تأمین هزینه های خود به نفتی حدود ۸۶ دلار در هر بشکه نیاز دارند. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، نفت خام برنت، معیار جهانی، در سال گذشته به طور متوسط ۸۳ دلار در هر بشکه بود که به شدت کمتر از ۱۰۱ دلار در سال ۲۰۲۲ است.

براساس آنچه تاکنون در رسانه ها منتشر شده، «نئوم» در شمال غربی عربستان سعودی واقع شده است و مساحتی در حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این منطقه که از جنوب به دریای سرخ و از غرب به خلیج عقبه محدود شده است، در امتداد سواحل شامل ۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی و ۴۱ جزیره و تپه های بیابانی و کوه های پوشیده از برف گسترش می یابد.

زمانی که ابرپروژه نئوم به طور کامل تحقق یابد، این شهر میزبان ۱۰ منطقه مختلف خواهد بود. تاکنون تنها چهار مورد از این مناطق به صورت رسمی اعلام شده است.

«سنداله»، نخستین مقصدی خواهد بود که در این کلان شهر به روی گردشگران باز می شود. این مقصد جزیره ای لوکس با مساحتی بالغ بر ۸۴۰ هزار متر مربع در دریای سرخ، تمرکز زیادی بر حفظ زیبایی های طبیعی اطراف خود خواهد داشت که بیشتر آن ها دست نخورده و بکر هستند.

منطقه بعدی «تروجنا» نام دارد که در کوه های نئوم، بخشی از مرتفع ترین رشته کوه های عربستان سعودی قرار دارد. این نخستین مقصد مهم اسکی در فضای باز در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود.

این مقصد گردشگری کوهستانی که به شش منطقه مختلف تقسیم شده است، دارای امکاناتی برای اسکی بازان حرفه ای و آماتور خواهد بود که مسیرهایی با دشواری های متفاوت در سراسر قله های آن، که ارتفاع برخی از آن ها تا ۲۶۰۰ متر از سطح دریا می رسد، خواهد داشت.

اگزاگون (۸ ضلعی) جنبه جدی کلان شهر نئوم است که در واقع بزرگترین مجتمع صنعتی شناور جهان را در خود جای می دهد و در گوشه جنوب غربی این مقصد در دریای سرخ و نزدیک به کانال سوئز واقع شده است که آن را به موقعیتی فوق العاده برای تجارت تبدیل می کند.

در نهایت، منطقه «لاین» قرار دارد که شاید بیشترین بحث ها درباره منطقه نئوم را به خود اختصاص می دهد. این شهرِ بدون خودرو ۱۷۰ کیلومتر در میان صحرا امتداد دارد، اما عرض آن تنها ۲۰۰ متر است. لاین که در یک نمای آینه ای طراحی شده برای انعکاس محیط بکر محصور شده است.

گردشگری در واقع ستون «چشم انداز ۲۰۳۰» عربستان است که طرحی بلندپروازانه برای مدرن کردن و تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی آن به نفت است که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ از آن رونمایی شد.

بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، عربستان سعودی در سال ۲۰۲۳ در مجموع میزبان حدود ۲۷ میلیون گردشگر خارجی بوده و از حیث رشد گردشگری در مقایسه با سال ۲۰۱۹ (پیش از همه گیری کرونا) در رتبه نخست جهان قرار دارد.

1