عرصه و حریم محوطه های ساسانی درگز تصویب و ابلاغ شد

8 سپتامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/by8yj

عرصه و حریم محوطه ساسانی بندیان درگز که شامل بزرگ ترین گچ بری های ساسانی یافت شده است به همراه محوطه یاریم تپه تصویب و ابلاغ شد. آن طور که رییس اداره ثبت آثار تاریخی اعلام کرده است، در جلسات کارشناسی شورای ثبت آثار تاریخی، محوطه بندیان درگز مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته و قرار است در فهرست موقت ثبت جهانی اضافه شود.

به گزارش دنیای سفر، نقشه محدوده عرصه، حریم و مقررات حفاظتی محوطه تاریخی بندیان و یاریم تپه درگز به تصویب سازمان میراث فرهنگی رسید. محوطه تاریخی بندیان درگز در سال 1375 و یاریم تپه نیز در سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده اند.

«فرهاد نظری» مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی، با اعلام این خبر گفت: محدوده عرصه، حریم و ضوابط و مقررات حفاظتی محوطه تاریخی بندیان درگز و یاریم تپه تصویب و ابلاغ شد.

او گفت: عرصه و حریم تعیین شده مورد تایید پژوهشکده باستان شناسی و با نظارت مهدی رهبر انجام شده است و با توجه به مشخص شدن نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی آثار شهرستان درگز، هر گونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف حفاظتی سازمان میراث فرهنگی ممنوع است.

به گفته نظری، محوطه بندیان درگز دارای اهمیت تاریخی منحصر به فردی است. این محوطه دارای سنگ نگاره هایی است که داستان خروج بهرام گور (بهرام پنجم) را از تیسفون به قصد شکست هپتالی ها در شمال شرقی ایران به تصویر کشیده است.

آن طور که رییس دفتر ثبت آثار تاریخی می گوید: روایت تاریخی که در محوطه بندیان درگز به تصویر کشیده شده با گزارش های تاریخ طبری، شاهنامه و متون دیگر تاریخی مطابقت دارد.

محوطه باستانی بندیان در شهرستان درگز و در استان خراسان رضوی واقع شده است. گفته می شود، این محوطه دارای بزرگ ترین گچ بری یافت شده از دوره ساسانی است. در محوطه باستانی یاریم تپه نیز آثاری از سکونت گاه اقوام دوره ماقبل تاریخ تا دوره ساسانی به دست آمده است. این محوطه در نزدیکی بندیان واقع شده است.

شایان ذکر است؛ چندی قبل معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی از قرار گرفتن محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی یونسكو خبر داده بود.

1