17 آوریل 2024 - 01:49

همه چیز در مورد هتل آپارتمان

9 مارس 2024 - 13:40 dsfr.ir/134wg

همه چیز در مورد هتل آپارتمان
همه چیز در مورد هتل آپارتمان
هتل آپارتمان چیست؟ | انواع هتل آپارتمان کدامند؟

شما هم وقتی با خانواده به شهری سفر می کنید بیشتر از هتل چشم تان به دنبال هتل آپارتمان است؟ هتل آپارتمان ها چگونه توانسته اند جای خود را بین مسافران باز کنند؟ اصلا چقدر در مورد هتل آپارتمان ها اطلاعات دارید؟ اگر کنجکاو هستید بیشتر از این محل های محبوب اقامت مسافران بدانید، تا پایان این مطلب «دنیای سفر» را همراهی کنید.

شما هم وقتی با خانواده به شهری سفر می کنید بیشتر از هتل چشم تان به دنبال هتل آپارتمان است؟ هتل آپارتمان ها چگونه توانسته اند جای خود را بین مسافران باز کنند؟ اصلا چقدر در مورد هتل آپارتمان ها اطلاعات دارید؟ اگر کنجکاو هستید بیشتر از این محل های محبوب اقامت مسافران بدانید، تا پایان این مطلب «دنیای سفر» را همراهی کنید.

هتل آپارتمان چیست؟

هتل آپارتمان نوعی اقامتگاه است که از ترکیب هتل و آپارتمان حاصل شده است. مهمانان می تواند هتل آپارتمان را برای مدت طولانی رزرو کنند که این مدت ممکن است از چند روز تا چند ماه متغیر باشد. هر واحد آپارتمان از امکاناتی چون آشپزخانه برخوردار بوده و خدمه خانه داری حداقل یک بار در هفته به نظافت آن می پردازند. قیمت هتل آپارتمان به ازای افزایش مدت اقامت کاهش پیدا می کند. تعریف فوق توصیفی کلی از مفهوم هتل آپارتمان ارائه می دهد. با این حال حتی هتل آپارتمان ها هم انواعی دارند؛ انواعی که شاید پیدا کردن برخی از آن ها در ایران کار راحتی نباشد.

هتل آپارتمان های آن سایت (On-site) و آفسایت (Off-site)

انواع هتل آپارتمان کدامند؟

هتل آپارتمان ها شامل چند نوع می شوند. این اقسام مختلف با وجود اشتراکاتی همگی زیر چتر مفهوم هتل آپارتمان قرار می گیرند. با این وجود، تفاوت های چندی آن ها از یکدیگر متمایز می کند:

هتل آپارتمان های آن سایت (On-site) و آفسایت (Off-site)

اگر بخواهیم هتل آپارتمان های آن سایت و آف سایت را ساده تر به شما معرفی کنیم باید بگوییم که:

  1. هتل آپارتمان آن سایت درست مانند هتل بخشی به نام پذیرش و نیز مدیر دارد که در محل حضور داشته و پاسخگوی مهمانان هستند.
  2. در هتل آپارتمان آف سایت نمی توان هیچ کارمند یا مدیری را دید. شما در محل حضور پیدا می کنید و کلید خود را از داخل یک کمد بر می دارید.

در حقیقت باید گفت که تفاوت این دو نوع تنها در نحوه مدیریت هتل است که هر یک مزایایی برای خود دارند. برای مثال مدیریت از دور حریم خصوصی بیشتری را در اختیار مهمانان قرار می دهد. در مدیریت از راه نزدیک نیز اطمینان وجود دارد که کارکنان برای کمک به مهمانان در دسترس هستند.

آپارت - هتل ها (Aparthotel)

این نوع از هتل آپارتمان ها یک گام فراتر رفته و علاوه بر حضور مدیریت و پذیرش؛ برخی از امکانات هتل ها را هم به مهمانان ارائه می دهند. از جمله این امکانات باید به سالن ورزشی، کافی شاپ و سرویس کانسیرج اشاره کرد؛ خدماتی که به طور معمول در هتل ها وجود دارد. این نوع از هتل آپارتمان ها بهترین گزینه برای مسافرانی است که می خواهند با یک تیر دو نشان بزنند. یعنی هم از انعطاف پذیری و وجود حریم خصوصی در یک آپارتمان بهره مند شوند و هم از خدمات لوکس یک هتل!

همه چیز در مورد هتل آپارتمان

هتل آپارتمان های اقامتی

برخی از هتل آپارتمان ها در مجتمع های مسکونی آپارتمانی قرار دارند. به این صورت که امکانات و تجهیزات آن ها درست مشابه سایر واحدهای مجتمع است. البته این نوع از واحدها بیشتر مناسب افرادی است که قصد اقامت های طولانی مدت چندماهه دارند. در برخی کشورها آن هایی که قصد تغییر مکان دارند، برای مدتی در این نوع آپارتمان ها ساکن می شوند تا با محیط و امکانات محل بیشتر آشنا شوند.

هتل آپارتمان های تک واحده

این نوع آپارتمان ها همان گونه که از نام شان پیداست، تک واحده بوده و فضای خلوتی را برای آن هایی فراهم می کنند که به دنبال اقامت موقت هستند. این نوع از آپارتمان ها برای مسافران تنها که خواهان سفری کم هزینه و اقتصادی هستند، گزینه منطقی به نظر می رسد.

هتل آپارتمان چه امکاناتی دارد؟

هتل آپارتمان ها در هر جایی باشند از امکانات خاصی برخوردار هستند. این امکانات عبارتند از:

آشپزخانه

هتل آپارتمان مانند خانه خودتان آشپزخانه و امکانات آشپزی دارد. بسیاری از مهمانان معتقدند که وجود جایی برای آشپزی کردن بزرگ ترین مزیت این اقامتگاه ها است. در حقیقت این موضوع به شما امکان انتخاب می دهد؛ اینکه غذای خود را در رستوران میل کنید یا خودتان دست به کار شوید. باید اضافه کرد که در آشپزخانه بعضی از هتل آپارتمان ها وسایلی مانند اجاق گاز، کتری، قوری، ماهیتابه، قابلمه و حتی کارد و چنگال هم یافت می شود. در بعضی دیگر هم می توان حتی فر و دیگر تجهیزات پخت و پز را هم دید.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن از دیگر امکانات مورد علاقه مسافران در هتل آپارتمان ها است. در واقع این نوع اقامتگاه ها در مقایسه با هتل ها 30 درصد فضای بیشتر دارند. حتی در نشیمن میز غذاخوری هم وجود دارد و شما مجبور نیستید غذا را در تختخواب تان میل کنید. به علاوه این امکان برایتان مهیا شده که روی مبل لم بدهید و تلویزیون تماشا کنید. بعضی هتل آپارتمان ها به اندازه ای بزرگ هستند که می توانید میزبان دوستان خود هم باشید.

اتاق خواب

اتاق خواب در هتل آپارتمان به چند شکل وجود دارد: استودیو (مبل ها یا کاناپه ها به تخت تغییر شکل می دهند) و آپارتمان هایی که پنج تختخواب دارند. این نوع از آپارتمان مورد علاقه آن هایی است که می خواهند بیش ترین استفاده را از تخت ها برده و هزینه خود را کاهش دهند. برای نمونه خانواده هایی با تعداد نسبتا زیاد به جای اقامت در چند اتاق یک هتل، ماندن در هتل آپارتمان را ترجیح می دهند.

حمام و سرویس بهداشتی

بدون شک هتل آپارتمان بدون داشتن حمام و سرویس بهداشتی چیزی کم دارد. بنابراین در واحدها حمام مجهز به لوازم بهداشتی مانند شامپو، صابون، خمیر دندان و ... به مسافران عرضه شده است.
علاوه بر موارد بالا برخی از هتل آپارتمان های لوکس امکاناتی مانند کافی شاپ، رستوران، سالن ورزشی، استخر و سونا هم در خود جای داده اند.

هتل آپارتمان چه امکاناتی دارد؟

اقامت در هتل آپارتمان برای چه کسانی مناسب است؟

محدودیت خاصی برای اقامت افراد در هتل آپارتمان وجود ندارد. اما بدون شک برای بعضی افراد هتل آپارتمان گزینه بهتری است. برای مثال باید به آن هایی اشاره کرد که قصد دارند بیشتر از چهار شب در جایی اتراق کنند یا آن ها که خانوادگی سفر می کنند و داشتن فضای بیشتر اقامت راحت تری را برای شان رقم می زند.

در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران و مشهد هتل آپارتمان های زیادی ساخته شده که برخی از آن ها در حد سوئیت های یک هتل لوکس هستند.

1