رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی خبر داد:

رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت

5 مارس 2024 - 18:10 dsfr.ir/hg8hv

رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت
گردشگری سلامت | گردشگری پزشکی | Medical tourism
گردشگری سلامت | گردشگری پزشکی | Medical tourism

رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی از رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت در روزهای پایانی اسفند ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، حسین نیکونام در گفت و گو با ایسنا در خصوص راه اندازی سامانه جامع گردشگری سلامت در کشور اظهار کرد: یکی از مواردی که روزنه امید را در میان فعالان گردشگری سلامت ایجاد کرده این است که پس از ۱۵ سال وزارت بهداشت به همراه وزارت گردشگری و وزارت خارجه به این نتیجه رسیده اند که سامانه جامع گردشگری سلامت را راه اندازی کنند. وزارت گردشگری برای این موضوع چند سال پای کار آمده بود، اما به دلایل مختلفی راه اندازی آن به تعویق می افتاد. تست آزمایشی آن در سال ۹۸ انجام شد، اما همکاری مطلوبی میان این ۳ وزارتخانه وجود نداشت.

وی افزود: در حال حاضر در دولت جدید و پیگیری هایی که دفتر معاون اول رئیس جمهور داشت، از خرداد ماه سال گذشته جهشی در این هماهنگی ها اتفاق افتاد و دستگاه ها پای کار آمدند. در حال حاضر سامانه وزارت بهداشت بالا آمده و در حال انجام تست های امنیتی سامانه است، وزارت گردشگری نیز در حال تکمیل سرویس های خود با وزارت خارجه است.

رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی ادامه داد: خیلی خوشبینانه بخواهم بگویم، در چند روز پایانی اسفند ماه شاهد رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت به صورت متمرکز در وزارت بهداشت و وزارت گردشگری خواهیم بود.

نیکونام تصریح کرد: اگر این اتفاق رخ دهد، آمارهای ما از سوی وزارت بهداشت و گردشگری دقیق تر می شود که در توسعه بازار به ما کمک و ضعف ها و نقص های ما را نمایان خواهد کرد. از طرفی با شفاف سازی که این سامانه ایجاد می کند، عملا به حمایت از فعالان قانونی گردشگری سلامت کمک و با افراد سودجو نیز برخورد خواهد شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر بیشترین آسیب را مداخله گران غیرمجاز به گردشگری سلامت وارد می کنند. از جمله دلالانی که در این حوزه فعالیت می کردند و متاسفانه برخی از آن ها رفتار منصفانه ای نداشتند و هزینه درمان را چند برابر کرده بودند، به گونه ای که هزینه درمان بیمار عراقی در ایران از هزینه اش در ترکیه بیشتر می شد، اما عملا سودی که عاید بیمارستان ها و مراکز درمانی ما می شد، نصف هزینه ترکیه بود.

رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی بیان کرد: با این سامانه تمام لیدرها و مترجمین ساماندهی می شوند و ذیل شرکت های گردشگری سلامت ریجستر می شوند و از طریق شرکت ها بیماران خود را به بیمارستان ها انتقال می دهند. بیمارستان ها نیز پس از توافق این ۲ وزارتخانه، بیمار دیگری غیر از شرکت های مجاز پذیرش نمی کنند. این موضوع نویدبخش یک بازار استاندارد در سال ۱۴۰۳ است که سال ها برای آن تلاش کرده ایم.

نیکونام گفت: کمتر از چند روز آینده طرح مشترک وزارت بهداشت، گردشگری و نهادهای دیگر انجام خواهد شد و بنرهای آن در سطح مشهد نصب خواهد شد. مترجمین نیز می توانند در این سامانه ثبت نام و مدارک خود را بارگذاری کرده و پس از طی پروسه آموزش فشرده، مجاز خواهند بود ذیل شرکت های گردشگری سلامت فعالیت مجاز داشته باشند.

1