22 ژوئیه 2024 - 11:42
معاون گردشگری خبر داد:

پیگیری تسهیلات ساخت ٣٢ هتل در دستور کار است

29 فوریه 2024 - 20:10 dsfr.ir/s24yp

پیگیری تسهیلات ساخت ٣٢ هتل در دستور کار است
نشست هم اندیشی معاونان گردشگری استان ها با معاون گردشگری
نشست هم اندیشی معاونان گردشگری استان ها با معاون گردشگری

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ٩٧ هزار میلیارد تومان طرح بالای ۶٠ درصد پیشرفت در حال اجرا است، گفت: پیگیری اعطای تسهیلات حمایتی برای ساخت ۱۵ هتل ۴ ستاره و ۱۷ هتل پنج ستاره در دستور کار قرار دارد.

به گزارش «دنیای سفر»، نشست هم اندیشی معاونان گردشگری استان ها با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری و مدیران کل این حوزه در وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع روز پنجشنبه - ١٠ اسفندماه ۱۴۰۲ - در هتل باباطاهر برگزار شد.

شالبافیان در این نشست که بیان کرد: حضور رییس جمهوری و بازدید نیمی از اعضای هیات دولت از نمایشگاه گردشگری به معنای توجه به حوزه گردشگری در سطح ملی و حاکمیتی است که باید از این فرصت استفاده و برای آن برنامه ریزی کنیم.

وی بر اهمیت رویکرد مطالبه گری از ساختارهای بیرونی تاکید کرد و افزود: حوزه بازاریابی و آموزش موجب ارائه کار نو و خلاقانه می شود توجه به این حوزه را مورد تاکید قرار داد.

معاون گردشگری با بیان اینکه حوزه سرمایه گذاری را شخصا پیگیری می کنم، افزود: ۱۵ هتل ۴ ستاره و ۱۷ هتل پنج ستاره را در دستور کارم قرار دارد و پیگیر امور این پروژه ها به منظور اخد تسهیلات و امور حمایتی هستم.

وی با تاکید بر اهمیت تسهیل سرمایه گذاری ادامه داد: در حال حاضر ۹۷ هزار میلیارد تومان طرح بالای ۶۰ درصد پیشرفت داریم که نیاز به تسهیل امور وحمایت دارند و باید در دستور کار قرار گیرند.

شالبافیان به برگزاری همایش سرمایه گذاری در سال آینده اشاره و بر آماده کردن زیرساخت ها، اخذ مجوزهای لازم و مشوق های شهرداری تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه روز گذشته در شورای فرهنگ عمومی با حضور نمایندگان ۲۰ دستگاه مصوبه خوبی تصویب شد، ادامه داد: در ایام نوروز ۱۴۰۳ در امور مرتبط با روزه و حجاب این مصوبه مبنای کار قرار بگیرد.

معاون گردشگری با بیان اینکه تعطیلات تا ۲۴ فروردین ماه ادامه خواهد داشت بر برنامه ریزی استان ها تا این زمان اشاره کرد.شالبافیان ادامه داد: همچنین با توجه به تفاهمنامه صورت گرفته با مناطق آزاد، هتل های این مناطق ملزم به همکاری با سامانه ۰۹۶۲۹ شده اند.

وی به اهمیت استفاده از فرصت ثبت جهانی روستاها برای برندیگ و انجام کارهای لازم در این راستا تاکید کرد.

تمهیدات تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان

یحیی نقی زاده مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به حوزه های ماموریتی این اداره کل به ارائه نکاتی پرداخت.

وی با اشاره به تقارن ایام نوروز ۱۴۰۳ با ماه مبارک رمضان بر انجام تمهیدات لازم با توجه به اقتضائات امسال تاکید کرد.

بازدیدهای نظارتی از دفاتر خدمات مسافرتی، اماکن پذیرایی و اقامتی، اضطراری، جایگزین از جمله خانه های مسافر، نظارت بر قیمت ها با توجه با ارائه خدمات و درجه از دیگر نکات مورد تاکید نقی زاده در این جلسه بود.

نقی زاده با بیان اینکه چارچوب کلی نظارت آماده و هفته آتی از سوی معاون گردشگری ابلاغ می شود، افزود: سال گذشته ۱۶۰ هزار تماس با سامانه ۰۹۶۲۹ صورت گرفت که از این تعداد ۷۰۰ مورد شکایت و نصف شکایت ها مربوط به اماکن پذیرایی بود که امسال باید نظارت ها تشدید شود.

نقی زاده در پایان صحبت های خود اهمیت معرفی سامانه ۰۹۶۲۹ را مورد تاکید قرار داد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به رویکرد دولت بر الکترونیکی شدن امور بر صدور مجوزها از طریق درگاه تاکید کرد.

مسلم شجاعی سرپرست بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی نیز به ارزیابی عملکرد استان ها در حوزه تبلیغات و بازاریابی اشاره کرد و برگزاری دوره های آموزشی را از برنامه های مهم این اداره کل عنوان کرد.

توجه به رویدادها در تولید محتوا، شناسایی تولیدکنندگان محتوا در استان و استفاده از ظرفیت آنها نکاتی بود که اودر این جلسه مطرح کرد.

احمد تجری مدیرکل سرمایه گذاری مناطق نمونه گردشگری نظارت بر صدور مجوزها از طریق سامانه ملی صدور مجوزها را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ۲۰ مصوبه حمایتی در حوزه مشوق های قانونی سرمایه گذاری مربوط به شهرداری ها است، بر استفاده از این فرصت تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه شهرداری ها در اسفندماه بودجه خود را برای ارائه به شورای شهر آماده می کنند این فرصت طلایی باید مورد استفاده قرار گیرد.

تجری به ارائه ۶۰۰ بسته و ۱۶۰۰ فرصت سرمایه گذاری در نمایشگاه گردشگری از سوی استان ها اشاره کرد و ادامه داد: ۸ تا ۱۲ اردیبهشت اکسپو تهران برگزار می شود و سه هزار شرکت خارجی برای حضور در این رویداد دعوت هستند که فرصت خوبی برای ارائه این بسته ها است. بسته ها برای ارائه باید اولویت بندی و مجوزهای لازم اخذ شود.

فازبندی پروژه های بزرگ مقیاس با توجه به شیوه نامه ابلاغ شده دیگر نکته ای بود که مدیرکل سرمایه گذاری مناطق نمونه گردشگری مطرح کرد.

مهدی بهاروند رئیس گروه توسعه محصولات گردشگری با اشاره به شاخص های مورد نیاز برای ثبت جهانی روستاها، ادامه داد: تاکنون ۱۳۰ روستا در دنیا ثبت جهانی شده و این فرصت مزیت خوبی برای ارتقای جایگاه گردشگری استان و کشور است.

وی ادامه داد: کندلوس (مازندران)، بیشه (لرستان)، ابیانه (اصفهان)، میمند (کرمان)، پالنگان (کردستان)، اصفهک (خراسان جنوبی)، فهرج (یزد) و قلعه بالا (سمنان) هشت روستای کاندیدای امسال برای ارائه به سازمان جهانی گردشگری هستند.

بهاروند داشتن سه ابتکار را از شاخص های مهم این سازمان برای ثبت جهانی روستاها عنوان و بر آن تاکید کرد.

دیاکو عباسی دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ارائه گزارش در حوزه گردشگری سلامت پرداخت و عملکرد کمیته مشترک استان ها را مناسب دانست.

همچنین در این نشست معاونان گردشگری برخی استان ها از جمله خراسان رضوی، تهران، اردبیل، کردستان، سیستان و بلوچستان، اصفهان به بیان تجارب و پیشنهادهای خود پرداختند.

1