2 مارس 2024 - 07:44
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر خبر داد:

ثبت بیش از 23 میلیون نفر شب اقامت در پنج ماهه نخست سال

7 سپتامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/kw2hr

معاون گردشگری و رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از ثبت بیش از 23 میلیون نفر شب اقامت طی مدت زمان 16 فروردین ماه لغایت پایان مرداد ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرتضی رحمانی موحد در چهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در سال جاری که به میزبانی جمعیت هلال احمر تشکیل شد؛ گفت: قصد داریم با تکیه بر عملکرد ستاد سفر در نوروز 94، مدلی مورد توافق در نوروز 95 برای ارزیابی اقدامات دستگا‌ه‌ها و بررسی منصفانه فعالیت آن ها طراحی و اجرایی نماییم.

وی به بحث اسکان مسافران در اقامتگاه های رسمی کشور  اشاره کرد و گفت: به جز اسکان مسافران نوروزی، در طول 5 ماهه نخست سال جاری، از 16 فرودین تا پایان مردادماه، بیش از 23 میلیون نفر شب اقامت در هتل ها، کمپ ها و واحدهای آموزشی اسکان یافته اند و در طول این ایام کلیه اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نیز هر یک در چارچوب وظایف سازمانی و در قالب تعامل فرابخشی به ارائه خدمت پرداخته اند.

رحمانی موحد با اشاره به برگزاری دومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری با عناوین فیلم، عکس، خاطره نویسی و ایده های نو افزود: برگزیدگان این جشنواره با مشارکت و حمایت دستگاه‌های همکار خارج و داخل ستاد، پنجم مهر همزمان با روز جهانی گردشگری معرفی خواهند شد.

معاون گردشگری خاطرنشان کرد: در کنار این جشنواره، نمایشگاه اختصاصی مشارکت‌های ملی گردشگری و معرفی اقوام و فرهنگ های ایران زمین از دوم تا پنجم مهر در محل بوستان نوروز واقع در منطقه فرهنگی-گردشگری عباس آباد تهران برگزار خواهد شد.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین با بیان اینکه سازمان جوانان هلال احمر نقش موثری در ستاد سفر داشته است؛ گفت: مبتنی بر استماع گزارش اقدامات برخی از دستگاه ها و نظرات اخذ شده از سوی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان ها، محورهای پیشنهادی مرتبط با سازمان هلال احمر برای طرح در چهارمین نشست اعضای اصلی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گردآوری و در 11 بند قابل طرح است.

وی خاطرنشان کرد: «ضرورت برنامه ریزی برای گسترش و استقرار پایگاه های اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران و همچنین پایگاه های امداد و نجات و مکان هایی برای اسکان اضطراری در محل جاذبه های پر بازدید به خصوص مناطق طبیعت گردی»، «نیاز به تمرکز و تجمیع پایگاه های مختلفی که دستگاه های عضو ستاد مرکزی و ستاد نهادها و دستگاه های خدماتی ایجاد می کنند در یک مکان مشخص در مبادی ورودی و محورهای مواصلاتی»، «ضرورت تمرکزسازی تهیه و چاپ اقلام اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران» و «نیاز به برگزاری دوره های آموزشی و توانمندسازی برای نیروهای داوطلب و افتخاری» بخشی از رئوس سرفصل های کاری مشترک مورد نیاز ستادهای اجرایی خدمات سفر استان ها با سازمان جمعیت هلال احمر به شمار می آید.

رحمانی موحد همچنین با اشاره به اجرایی شدن مصوبه جلسه پیشین با موضوع نظارت بر سرویس های بهداشتی و نمازخانه های سراسر کشور گفت: طبق بسیج عموم ستادهای استانی به منظور تحقق بند مذکور، از بین بیش از 3 هزار بازدید انجام گرفته در سطح کشور استان آذربایجان شرقی با تعداد 21 اکیپ و 400 مرکز، 627 بازدید انجام شده و 120 بازدید در حال انجام بالاترین آمار اخذ شده را به خود اختصاص داده است.

همچنین با توجه به اینکه استماع گزارش اقدامات برخی از دستگاه ها در ارتباط با سفرهای تابستانه به خصوص دهه آخر شهریورماه به عنوان یکی از دستورات جلسه مذکور مطرح بوده است؛ لذا سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، پلیس راهور ناجا و وزارت بهداشت به نمایندگی از سایر اعضا، به ارائه گزارش اقدامات انجام گرفته در طول دهه آخر شهریورماه پرداختند.

لازم به ذکر است نمایندگان حاضر در چهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از سازمان های راهداری و حمل و نقل جاده ای، امور شهرداری ها و دهیاری ها، هواپیمایی کشوری، محیط زیست، هواشناسی، تعزیرات حکومتی کشور و وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعیت هلال احمر، راهور ناجا، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، صدا و سیما، راه آهن، شرکت فرودگاه های کشور و شورای عالی مناطق آزاد حضور داشتند.

گفتنی است طبق جمع بندی نهایی در این جلسه، تقویم جلسات ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در 3 ماهه فصل پاییز نیز به تصویب رسید.

1