9 ژوئن 2024 - 19:58

تب و تاب بازار ارز کم شد

26 فوریه 2024 - 08:40 dsfr.ir/9u9te

تب و تاب بازار ارز کم شد
قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت ارز
قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت ارز

قیمت دلار آزاد در روزهای پایانی هفته گذشته سقف کانال 56 هزار تومانی را شکست و در بازار صبح روز شنبه فعالیت خود را با 57 هزار و 300 تومان آغاز کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، بررسی‏‏ های به عمل آمده از گفت‏‏ و گوی فعالان بازار ارز تهران گویای آن است که برخی از این افراد از فعال شدن انتظارات تورمی در روزهای آخر سال سخن می گویند. به عقیده این افراد پس از انتخابات با نزدیک شدن به‏‏ روز‏‏های پایانی سال سطح عمومی تقاضا افزایش می یابد و در صورتی که بازار ساز از حضور خود در بازار بکاهد احتمال شکل‏‏ گیری روند‏‏ های افزایشی وجود دارد.

کارشناسان معتقدند که ادعای فعالان بازار از پایه درستی برخوردار نیست و با توجه به روند بازار در هفته های اخیر بانک مرکزی می تواند نرخ ارز تا پایان سال را در بازه قیمتی حال حاضر حفظ کند. در این میان بازار ارز تهران در روزهای نیمه تعطیل و برفی ابتدای هفته جاری نوسانات سبکی را صورت داد. قیمت دلار آزاد در بازار روز شنبه با حدود 100 تومان رشد نسبت به نرخ روز های پایانی هفته گذشته در رقم 57 هزار و 250 تومان معامله شد. همچنین قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید نیز با رشد 170 هزار تومانی در رقم 33 میلیون و 450 هزار تومان معامله شد.

تعلل نرخ ارز در روزهای پایانی سال

در روزهای ابتدایی هفته جاری همزمان با کاهش دمای هوا، از تب و تاب معاملات ارزی نیز کاسته شد. تحلیلگران بر این باورند که نبود سیگنال خبری جدید در کنار فضای نیمه تعطیل بازار سبب شده تا شاخص های ارزی روندهای قیمتی جدیدی را آغاز نکنند.

قیمت دلار - امروز

قیمت دلار آزاد که در روزهای پایانی هفته گذشته سقف کانال 56 هزار تومانی را شکسته و در رقم 57 هزار و 150 تومان معامله می شد، در بازار صبح روز شنبه فعالیت خود را با 150 تومان افزایش نسبت به نرخ مذکور در رقم 57 هزار و 300 تومان آغاز کرد. تا ساعات پایانی بازار در این روز بخشی از رشد قیمت جبران شد و در نهایت دلار با 100 تومان رشد به فعالیت خود در بازار روز شنبه پایان بخشید.

قیمت یورو - امروز

قیمت یورو در این روز حدود 50 تومان افت کرد و در رقم 61 هزار و 950 تومان معامله شد. پوند نیز با رشد قیمتی 100 تومانی به رقم 72 هزار و 500 تومان رسید. البته نرخ های فردایی در معاملات عصر روز شنبه و حتی بازار تعطیل روز یکشنبه رشد داشتند و همین امر سبب شد تا فعالان ارزی بازگشایی بازار در روز دوشنبه را افزایشی پیش بینی کنند.

اما در سوی دیگر بازار ارز تهران یعنی معاملات رسمی ارز، دلار نقدی در آرامش و ثبات قیمت به فعالیت خود ادامه داد. روز گذشته قیمت اسکناس رسمی دلار بدون تغییر نسبت به نرخ پیشین در رقم 42 هزار و 920 تومان معامله شد. نرخ فروش حواله نیز مانند نرخ نقدی بدون تغییر در رقم 39 هزار و 864تومان به فعالیت خود ادامه داد.

رشد قیمت سکه

بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران مشاهده می شود که نرخ دلار آزاد تاثیر مستقیمی در شکل گیری قیمت سکه دارد. در بازار روز شنبه نیز رشد نسبی قیمت دلار تابلو های بازار سکه و طلا را سبز کرد. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید با حدود 170 هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 33 میلیون و 450 هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز با رشد قیمت یکسان 100 هزار تومانی به ترتیب در ارقام 18 میلیون و 800 هزار تومان و 11 میلیون و 800 هزار تومان معامله شدند. همچنین حباب سکه طلای طرح جدید که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می گذارد نیز در بازار روز شنبه در کانال قیمتی 6 میلیون تومانی محاسبه شد.

1