17 آوریل 2024 - 00:39

خواسته فعالان حوزه صنایع دستی از نمایندگان آینده چیست؟

23 فوریه 2024 - 17:30 dsfr.ir/rq95u

خواسته فعالان حوزه صنایع دستی از نمایندگان آینده چیست؟
خواسته فعالان حوزه صنایع دستی از نمایندگان آینده چیست؟
خواسته فعالان حوزه صنایع دستی از نمایندگان آینده چیست؟

یک پژوهشگر و فعال حوزه صنایع دستی استان یزد مطالبات فعالان این حوزه در چهار سطح پژوهش، آموزش، تولید و بازاریابی و تبلیغات از نمایندکان منتخب مردم در مجلس آینده را تشریح کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، امروزه اهمیت صنایع دستی که یکی از هزاران شاخه هنر و حامل فرهنگ و سنت یک قوم و بوم است، بر همگان مشهود و قابل درک است.

شهر یزد نیز به علت غنای فرهنگی و هنری خود از صنایع دستی بسیاری همچون ترمه، زیلو، ظروف سفالی، کاشی کاری و غیره بهره مند است که در ایام کنونی نیز افرادی به آن مشغول و در تلاش برای چلوگیری از فراموشی آنها هستند.

اما با کمال تاسف این حوزه بسیار مهم و حیاتی که نقش بسزایی در انتقال و پابرجایی فرهنگ و اصالت یک قومیت و تاریخ آن ها دارد، دچار مشکلات و کمبودهایی است که پرداختن به آن در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی خالی از لطف نیست.

به همین بهانه به سراغ یک کارشناس، پژوهشگر و فعال در حوزه دستبافته های سنتی رفتیم تا از خواسته های فعالین این حوزه از نمایندگان منتخب شان در آینده آگاه شویم.

صنایع دستی؛ عینیت بخشی از ذهنیت فرهنگ

«محمد مظفری زاده یزدی» پژوهشگر و فعال حوزه صنایع دستی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: صنایع دستی تولید محصولی از مصالح بومی است که بخش عمده آن توسط دست انجام می گیرد و دارای هویت فرهنگی بوده و خانواده صنایع دستی شامل جامعه عشایری، روستایی و شهری می شود. 

این پژوهشگر با اشاره به این که صنایع دستی بیان بُعد جهان بینی دانش بومی در تصاویر است، عنوان کرد: نظام تصاویر صنایع دستی، ساختار و نقشه ذهنی است که شیوه بودن و شدن جهانی و پدیده های آن را نشان می دهد. 

وی صنایع دستی را عینیت یافتن بخشی از ذهنیت فرهنگ خواند و با اشاره به این که صنایع دستی جنبه ملموس به ابعاد فکری و معنوی اعضای جامعه می دهد، تاکید کرد: صنایع دستی به معنای دقیق کلمه، فرهنگ مادی و تجسم عینی فرهنگ معنوی است.

ایجاد اندیشکده ها و پژوهشکده های صنایع دستی

این پژوهشگر ضمن بیان این که تولید و تداوم صنایع دستی منجر به انتقال میراث اجتماع است، گفت: این میراث دربرگیرنده دانش ها، ارزش ها و به طور کلی جهان بینی است که در طول نسل های متوالی بر روی هم انباشته شده و از مهم ترین دست آوردهای اجتماع محسوب می شود. 

مظفری زاده یزدی در ادامه با اشاره به این که مشکلات و نیازهای حوزه صنایع دستی در چهار سطح پژوهش، آموزش، تولید و بازاریابی و تبلیغات قابل بررسی است به شرح و بسط آن ها پرداخت.

وی اظهار کرد: تشکیل کارگروه پژوهشی در قالب اندیشکده و پژوهشکده برای بررسی وضعیت موجود، پتانسیل ها، ضعفها و قوت ها از جمله نیازهای حوزه پژوهش است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این پژوهشگر به مطالبات فعالان این حوزه از نمایندگان آینده خانه ملت اشاره و در خصوص نیازهای حوزه آموزش با تاکید بر لزوم تاسیس هنرستان تخصصی اعم از فنی حرفه ای و کار و دانش، گفت: پذیرش دانشجویان در رشته های تخصصی دانشگاهی در دانشکده ها و آموزش عالی نیز اقدامی است که گسترش و توسعه صنایع دستی را به دنبال دارد.

جریان بخشی به صنایع دستی با تعامل خواهرخوانده ها

مظفری زاده یزدی برگزاری جشنواره ها، ایونت ها و رویدادها را یکی دیگر از عوامل گسترش صنایع دستی دانست و گفت: انجام اقداماتی همچون تولید محتوای آموزشی، تاسیس موزه های تخصصی صنایع دستی، انتشار مجله تخصصی صنایع دستی و مبادلات فرهنگی بین یزد و خواهر خوانده های آن نیز باعث جریان بخشی به صنایع دستی و استحکام بخشی آن در سطح جامعه می شود.

وی در خصوص نیازهای موجود در سطح تولید نیز اظهار کرد: انجام اقداماتی نظیر اختصاص شهرک های صنایع دستی، ایجاد کارگاه ها و کارخانه های تامین مواد اولیه و تشکیل کارگروه های تخصصی با مسئولیت اختصاص تسهیلات نیروی کار و مواد اولیه می تواند نتایج چشم گیری در پیشرفت حوزه صنایع دستی به دنبال داشته باشد.

لزوم تشکیل بازارچه های تخصصی صنایع دستی

مظفری زاده یزدی با اشاره به اهمیت مبحث بازاریابی و تبلیغات، تشکیل بازارچه های تخصصی صنایع دستی را اقدامی تاثیرگذار دانست و گفت: اختصاص بیلبوردهای شهری برای تبلیغات صنایع دستی، تاسیس گالری هنرهای سنتی، تهیه فیلم های مستند و مجله تخصصی صنایع دستی یزد و تاسیس خانه های خالق صنایع دستی نیز در بهبود وضعیت بازاریابی این حوزه نتیجه بخش خواهد شد.

این پژوهشگر در پایان نیز تاسیس فروشگاه های جامع صنایع دستی در شهرها و شهرستان های استان و همچنین تشکیل کارگروه صادراتی صنایع دستی به کمک سازمان صنعت معدن و تجارت را از دیگر خواسته های حوزه صنایع دستی دانست و برای حل این مشکلات در مجلس آینده ابراز امیدواری کرد.

1